پایگاه خبری توانا

فیروز قاسم‌زاده در گفت‌وگو با خبرگزاری توانا درباره اوضاع سد اکباتان در همدان اظهار داشت: به علت کم‌آبی، شرایط اقلیمی و کاهش بارش‌ها حجم مخزن سد به شدت کاهش یافته، به طوری که در روزهای گذشته موجودی مخزن سد به یک میلیون و 600 هزار متر مکعب رسیده و بر اثر کاهش تراز آب مخزن، تصفیه‌خانه شهید بهشتی شهر همدان از مدار خارج شده است. اما علیرغم کاهش حجم مخزن اکباتان، با همین میزان موجودی مخزن سد، بخشی از آب مورد نیاز شهر همدان از طریق تصفیه‌خانه اکباتان تا یک ماه آینده قابل تامین است.

وی افزود: اکنون در حال جایگزینی منابع جدید برای جبران کمبود آب این سد هستیم، به گونه‌ای که در روزهای آینده شرایط تامین آب به تدریج بهبود می‌یابد و تا هفته بعد به وضع عادی باز خواهد گشت.

سخنگوی صنعت آب تاکید کرد: طی یک سال گذشته اجرای طرح‌های آبرسانی به همدان که سال‌ها متوقف مانده بود، در دستور کار قرار گرفت. با تامین مالی مورد نیاز، خوشبختانه این طرح باپیشرفت قابل توجهی در مراحل پایانی خود قرار دارد و در هفته‌های آتی مرحله اول آن به بهره‌برداری خواهد رسید و با بهره‌برداری از این طرح مهم و راهبردی مشکل آب شهر همدان به صورت اساسی رفع خواهد شد.

به گزارش ایلنا، طی روزهای اخیر اخباری مبنی بر اینکه ورودی سد اکباتان در حال حاضر صفر است، منتشر شد.

بنا بر این اخبار؛ اکنون 450 لیتر در ثانیه آب از این سد برداشت و از طریق تصفیه‌خانه اکباتان وارد شبکه آبرسانی شهر همدان می‌شود.

طبق اخبار منتشر شده؛ به دنبال پایان حجم ذخیره آب، این سد در پایان هفته نخست شهریورماه از مدار آبرسانی خارج خواهد شد.

سد اکباتان، از مهمترین سدهای استان همدان است که گنجایش فعلی مخزن آن 36 میلیون متر مکعب است.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی