پایگاه خبری توانا

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواستار توقف فوری حملات به اطراف نیروگاه اتمی زاپوریژیا در اوکراین شد.

به گزارش توانا، به نقل از آرتی، تیم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از بازدید از نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا خواستار توقف همه فعالیت‌های نظامی در اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا شده و تاکید کرد که گلوله باران در این منطقه باید متوقف شود.

آژانس در مورد وضعیت اوکراین از نام بردن مقصرانی که تاسیسات تحت کنترل روسیه را هدف قرار داده بودند، خودداری کرده است.

در گزارش آژانس انرژی اتمی آمده است: «هر گونه فعالیت نظامی – مانند گلوله باران – در داخل یا در مجاورت یک تأسیسات هسته ای، پتانسیل ایجاد پیامدهای رادیولوژیکی غیرقابل قبول را دارد». «هفت ستون» ایمنی هسته ای در سایت به خطر افتاده است.»

آژانس توصیه می‌کند که برای جلوگیری از آسیب‌های بیشتر به نیروگاه و تأسیسات، برای ایمنی کارکنان و حفظ یکپارچگی فیزیکی برای حمایت از عملیات ایمن، گلوله‌باران سایت و در مجاورت آن باید فوراً متوقف شود.

این آژانس پیشنهاد ایجاد یک منطقه ایمنی و امنیتی در اطراف نیروگاه را برای جلوگیری از حوادث اضطراری، که ممکن است ناشی از فعالیت‌های نظامی باشد، داده و گفته است که این امر مستلزم “توافق همه طرف‌های مربوطه برای ایجاد یک منطقه حفاظتی امن و امنیت هسته ای در اطراف زاپروژیا است.

بر اساس برآورد این آژانس، سه نیروگاه هسته‌ای دیگر اوکراین در اوکراین، که نیروگاه‌های روونسکایا، خملنیتسکایا و ان‌پی‌سی اوکراین به کار خود در حالت استاندارد ادامه می‌دهند.

آژانس آمادگی خود را برای شروع فوری رایزنی در این زمینه اعلام کرد زیرا چنین اقدامی به جلوگیری از یک حادثه هسته ای که احتمالاً با اقدامات نظامی تحریک می شود کمک می کند.

آژانس همچنین توصیه کرد که لازم است یک منبع تغذیه ذخیره برای نیروگاه زاپوریژیا که برای عملکرد سیستم های خنک کننده آن و همچنین سایر ایستگاه ها لازم است، مجدداً ایجاد شود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توصیه می‌کند که یک محیط کاری مناسب، از جمله حمایت از خانواده، برای کارکنان عملیاتی باید دوباره ایجاد شود.

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سخنرانی خود در سازمان ملل ضمن ارائه گزارش آژانس گفت: «نخستین ستون ایمنی مهمی که در هر تأسیسات هسته‌ای وجود دارد، نقض نکردن تمامیت فیزیکی آن است. و متأسفانه… این اتفاق افتاده است. این اتفاق افتاده است و این اتفاق می افتد. حمله فیزیکی، آگاهانه یا ناخواسته – ضربه‌هایی که این مرکز دریافت کرده است و من شخصا می‌توانستم به سادگی همراه کارشناسانم ببینم و ارزیابی کنم – غیرقابل قبول است. گروسی افزود: ما با آتش بازی می‌کنیم و ممکن است اتفاق فاجعه باری رخ دهد.

گروسی گفت: «تیم ما از نزدیک گلوله باران را در مجاورت نیروگاه، به ویژه در 3 سپتامبر شاهد بود. علاوه بر این، تیم آسیب‌هایی را در مکان‌های مختلف ناشی از رویدادهای گزارش‌شده مشاهده کرد که برخی از آسیب‌ها در نزدیکی ساختمان‌های راکتور بود. زاپروژیا مکرراً شاهد آسیب‌های ناشی از گلوله باران بوده است که به خطوط برق نیروگاه که آن را به شبکه برق اوکراین متصل می‌کند آسیب زده و همچنین یکپارچگی ساختاری آن را تضعیف کرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین گفت که به کارکنان اجازه دسترسی نامحدود به برخی از بخش‌های نیروگاه داده نمی‌شود و باید از نیروهای روسیه برای رسیدن به حوضچه‌های خنک‌کننده که سوخت مصرف‌شده در آن نگهداری می‌شود، مجوز بگیرند. گروسی ابراز نگرانی کرد که این امر می تواند واکنش کارکنان را در مواقع اضطراری مختل کند.

گروسی گفت: «ما می‌توانیم روی یک مکانیسم حفاظتی بسیار ساده اما فوق‌العاده ضروری برای جلوگیری از اتفاقاتی که اکنون در حال صحبت هستیم، یعنی گلوله باران یک نیروگاه هسته‌ای، توافق کنیم.» بیایید از این فرصت بسیار اساسی برای صلح، امنیت و حفاظت از مردم اوکراین و فراتر از آن استفاده کنیم.»

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی