پایگاه خبری توانا

مدتی است که موج مهاجرت پزشکان و کادر درمانی و پرستاران  خبر ساز شده و ادامه این وضعیت نگرانی جدیدی را در جامعه پزشکی کشور ایجاد کرده است.

به گزارش خبرنگار توانا، کوچ حدود شش هزار پزشک وپرستار به کشورهای دور، تلنگری برای جا ماندن از توسعه های بخش درمان در کشور است.

برخی مهاجرت افراد این جامعه را به دلیل نبود زیر ساخت های لازم و کاهش درآمد می دانند و براین باورند که قبل از وقوع اتفاقات بدتر می بایست شرایط برای حضور و فعالیت پزشکان و پرستاران تغییر کند.

نبود امکانات و کاهش درآمد کادر درمانی موضوع اصلی و چالشی در طی سال های اخیر بوده است؛ بحثی که پس از کش و قوس های زیاد در صحن مجلس و هیات دولت همچنان بدون نتیجه مطلوب باقی مانده است.

در چه شرایطی مهاجرت پزشکان شدت یافت؟

شرایط متفاوتی دست به دست هم دادند تا روند مهاجرت پزشکان و پرستاران را شدت دهد.در همین رابطه محمد رئیس زاده رئیس کل سازمان نظام پزشکی می گوید: جایگاه بالای پزشکی ایران در منطقه و دنیا بر هیچ کسی پوشیده نیست از این رو خواستار پرهیز از تصمیم گیری های جزیره ای برای افزایش ظرفیت پزشکی هستیم.

رییس‌کل سازمان نظام پزشکی ضمن هشدار نسبت به عدم اقبال پزشکان برای ورود به برخی رشته‌های تخصصی و فوق‌تخصصی به دلیل عدم تناسب پرداختی‌ها با میزان سختی کار، تاکید کرد: رشته‌هایی که در معرض ریسک هستند را باید به صورت خاص ببینیم و شرایط‌شان را تسهیل کنیم؛ در غیر این صورت تمایل برای ورود به این رشته‌ها کاهش یافته و دچار مشکل می‌شویم.

به گفته این مسئول؛ وقتی بیش از اندازه پزشک تربیت کردیم تا جایی که با درآمد ۵ میلیونی مشغول طبابت شود، قطعاً تغییر شغل خواهد داد و به سراغ حرفه‌ای می‌رود که کم دردسرتر باشد.

مهاجرت کادر درمانی از چه سالی افزایش یافت

در دو سال گذشته حدود شش هزار نفر از پزشکان و پرستاران از کشور خارج شدند و به آمریکا و اروپا رفتند و آنجا کار تخصصی و فوق‌تخصصی خود را انجام می‌دهند»؛ این جمله را حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان، چندی قبل گفته بود. او همچنین سال گذشته در نامه‌ای به مقام معظم رهبری از کمبود نیروی متخصص درمانی در کشور ابراز نگرانی کرده و گفته بود: افزایش آمار مهاجرت پزشکان و خروج پزشکان از کسوت عضویت هیئت علمی و کاهش تمایل به تحصیل در مقطع دستیاری و کاهش اقبال پزشکان عمومی برای تصاحب صندلی‌های رشته‌های تخصصی و فوق‌تخصصی از سال ۱۳۹۶ جای نگرانی جدی دارد و پیامدهای این وضعیت بر کیفیت، سرعت و دقت خدمات بهداشتی و درمانی قابل توجه خواهد بود.

از سوی دیگر مرداد سال جاری بود که منصور جعفری رییس سازمان نظام پزشکی اردبیل در جمع خبرنگاران با اشاره به افزایش نگران‌کننده آمار مهاجرت پزشکان خبر داد و اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های مهمی که جامعه پزشکی مطرح است افزایش روزافزون مهاجرت پزشکان رشته‌های مختلف پزشکی است که نتایج متعددی از جمله نرخ تعرفه، امنیت و … است و باعث شده پزشکانی که با میلیارد‌ها تومان سرمایه کشور آموزش دیده و تربیت شده‌اند متمایل به حضور در کشور‌های همسایه بوده و جذب این کشورها شوند و در حال حاضر آمار مربوط به افرایش مهاجرت پزشکان در کشور نگران‌کننده است.

به گفته این مسئول؛ پزشکان کشور از لحاظ سطح علمی و کیفیت و کمیت ارائه خدمات پزشکی حرف اول را در منطقه می‌زنند با این حال جامعه پزشکان با مشکلات و ناملایماتی روبرو هستند از جمله تعیین نرخ تعرفه که طبق قانون باید متناسب قیمت تمام شده، تورم، استهلاک وسایل باشد تا منجر به ارائه خدمت مطلوب گردد که متاسفانه عدم توجه به نرخ‌گذاری متناسب با قیمت تمام شده و تورم موجب نارسایی‌هایی می‌شود ولی جامعه پزشکی با حداکثر تلاش اجازه نداده‌اند که این عوامل از کیفیت خدمات بکاهد.

 تأکید رهبری بر حل مشکلات پرستاران

سال گذشته رهبر معظم انقلاب اسلامی  در دیدار جمعی از پرستاران و خانواده‌های شهدای مدافع سلامت، موضوع مطالبات پرستاران را مورد تأکید قرار دادند و گفتند: «مطالبه اصلی پرستاران در یک جمله «تقویت جامعه پرستاری» است که ضرورتی برای حال و آینده کشور به‌شمار می‌رود.

قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری   ۱۴سال قبل تصویب شده، اما متأسفانه تا روزهای آخر دولت دوازدهم حتی آیین‌نامه‌های اجرای آن تنظیم نشده بود که اصرار دارم در این دولت، وزارت بهداشت مساله تعرفه‌گذاری را دنبال و اجرا کند. در برخی مقاطع ازجمله در دوره کرونا فراخوان‌هایی برای کار پرستاری داده شده است، اما با پرستاران قراردادهای کوتاه‌مدت بسته شده و پس از مدتی آنها را مرخص کرده‌اند، درحالی‌که پرستار باید امنیت شغلی داشته باشد و نباید همچون کارگر فصلی به آن نگاه شود.»

رهبری مضاف‌بر شبکه مسائل و مطالبات پرستاران به موضوعات داغ این روزهای جامعه پزشکی کشور و مشخصا مساله افزایش ظرفیت پزشکی هم اشاراتی داشتند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، توزیع پزشک در مناطق مختلف را ناعادلانه دانستند و افزودند: «درباره مساله کمبود یا کافی بودن پزشک اظهارنظر نمی‌کنم، اما توزیع پزشک در مناطق مختلف کشور عادلانه نیست که این مساله باید موردتوجه قرار بگیرد.»

خواب مطالبه پرستاران و پزشکان

اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری و فراهم سازی برای زیر ساخت لازم جهت تربیت پزشک مواردی است که طی سال های اخیر همچنان مغفول مانده است.

همین مهم باعث شده کادر درمانی مهاجرت را به ماندن و کمک کردن به هموطنان خود ترجیح دهند.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی