پایگاه خبری توانا

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه چهارشنبه شب گفت: آمریکا با حمایت تسلیحاتی از یونان در جزایر، دروازه رقابت تسلیحاتی را باز می‌کند.

به گزارش توانا از رسانه‌های ترکیه، اردوغان همچنین در خصوص دیدار روز پنجشنبه با پوتین هم گفت: روز پنجشنبه با رییس جمهوری روسیه موضوعاتی چون تبادل اسیر و انتقال کود گفت وگو خواهد کرد.

وی افزود: اجرای همه پرسی در مناطق اوکراین تحت کنترل روسیه مشکلاتی را برخواهد انگیخت.

اردوغان همچنین گفت که این مساله را نیز با پوتین مطرح خواهد کرد.

وی روز چهارشنبه نیز در گفت وگو با ولودیمیر زلنسکی رییس جمهوری اوکراین با اشاره به اینکه برگزاری همه پرسی یک جانبه در برخی مناطق اوکراین تحت کنترل روسیه، تلاش‌ها برای احیای روند دیپلماتیک را پیچیده می‌کند، خاطر نشان کرد که آنها آماده هستند تا از طریق مذاکرات صلح آمیز هر گونه کمک لازم را برای حل و فصل جنگ انجام دهند.

ترکیه ۴ مهر ماه نیز پس از متهم کردن یونان به استقرار خودروهای زرهی آمریکا در دو جزیره دریای اژه در نزدیکی سواحل ترکیه، سفیر یونان را احضار کرد و به واشنگتن اعتراض کرد.
آخرین تشدید تنش آنکارا و آتن زمانی آغاز شد که منابع امنیتی ترکیه تصاویر هوایی را در آخر هفته به اشتراک گذاشتند که ظاهراً کشتی های بارگیری شده با خودروهای زرهی آمریکا در دو جزیره لسبوس و ساموس یونان پهلو می گیرند.
یونان و ترکیه که هر دو بخشی از ائتلاف دفاعی ناتو به رهبری آمریکا هستند، سال‌ها بر سر مرزهای دریایی و حقوق اکتشاف انرژی در دریای اژه و دریای مدیترانه شرقی با هم اختلاف دارند.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی