پایگاه خبری توانا

آناتولی آنتونوف (Anatoly Antonov) سفیر روسیه در آمریکا نسبت به هرگونه تصور و فرضیه ای در خصوص وقوع یک درگیری «محدود اتمی» هشدار داد و آنرا اشتباهی به مراتب فاحش از طرف آمریکایی دانست.

به گزارش  توانا  به نقل از تارنمای خبرگزاری تاس، سفیر روسیه در آمریکا در مقاله ای که روز گذشته (چهارشنبه )در نشریه آمریکایی «نشنال اینترست» (National Interest) چاپ شد، هشدار داد به کار بردن تسلیحات اتمی همراه با یک فاجعه جهانی است.

وی در بخشی دیگری از این مقاله به بحران موشکی کوبا در دهه شصت قرن بیستم اشاره کرد و افزود: مایلم به طراحان و برنامه ریزان نظامی آمریکایی درباره فرضیات و تصورات اشتباه آنها در خصوص احتمال وقوع یک درگیری اتمی محدود، هشدار بدهم، آنها به نظر امیدوارند که ایالات متحده آمریکا می تواند چنانچه یک درگیری تسلیحات اتمی در اروپا در انگلیس و فرانسه روی دهد، چون در آن سوی اقیانوس قرار دارند، از آن در امان خواهند ماند.

آنتونوف با دادن هشدار به این تصور غلط طرف آمریکایی خاطر نشان کرد: تاکید می‌کنم این امر یک تجربه و آزمایش بی نهایت خطرناکی است، می توان حدس زد که هرگونه استفاده از تسلیحات اتمی به سرعت از ابعاد یک درگیری محلی و یا منطقه ای به درگیری جهانی بدل شود.

بنابراین گزارش سفیر روسیه در آمریکا در ادامه این مطلب هشدار آمیز خود نوشت: می خواهم باور کنم که با وجود تمامی دشواری ها، ما (روسیه) و آمریکایی ها هنوز به نقطه خطرناک سقوط در ورطه یک مناقشه اتمی نرسیده ایم، بسیار مهم است که از تهدید کردن یکدیگر دست برداریم و آن را متوقف کنیم.

وی تصریح کرد، امروز بسیار دشوار است که بتوان پیش بینی کرد که واشتگتن تا چه اندازه می خواهد در تخریب روابط با روسیه پیش رود، آیا هئیت حاکمه آمریکا قادر است به نیات و طرح های خود با هدف تجزیه کشور ما (روسیه) برسد.

آنتونوف نوشت: نشست اخیر سازمان همکاری شانگهای و نشست هفتاد و هفتم مجمع عمومی سازمان ملل ، نشان داد و ثابت کرد که بخش قابل توجهی از جهان از نظم جهانی که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بوجود آمد، رضایت ندارد، ما شاهد آن هستیم که اکثریت جامعه جهانی تلاش دارد تا راه هایی برای ایجاد یک سیستم برابر در روابط بین الملل بیابد که در آن دولت های درجه اول و درجه دوم وجود نداشته باشد.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی