پایگاه خبری توانا

آمریکا و انگلیس در بیانیه‌ای خواستار گفت‌وگوی سازنده و فراگیر در عراق شدند.

به گزارش توانا، به نقل از سومریه نیوز،  آمریکا و انگلیس در بیانیه مشترکی اعلام کردند، همزمان با نزدیک شدن سومین سالگرد اعتراضات اکتبر ۲۰۱۹ عراق و پس از نزدیک به یک سال از گذشت انتخابات زودهنگام و عدم تشکیل دولت، همبستگی خود را با ملت عراق و حمایت از تلاش‌های آنها برای انجام اصلاحات دموکراتیک اعلام می‌دارند.
در این بیانیه آمده است: ما نگران این هستیم که پس از چندین ماه مذاکرات داخلی، عراق هنوز دولتی ندارد که بتواند به آشفتگی اقتصادی و حکومتی رسیدگی کند که به نوبه خود باعث شعله‌ور شدن اعتراضات اکتبر و در نهایت برگزاری انتخابات زودهنگام شد.
در این بیانیه همچنین ذکر شده است: نمی‌توان با خشونت مسیر اصلاحات را هموار کرد و نمی‌توان اجازه داد اقدامات خشونت آمیزی که در ۲۹ و ۳۰ اوت شاهد بودیم تکرار شود. تنها روش قانونی برای تحقق اصلاحات و تشکیل دولتی که پاسخگوی نیازهای مردم باشد، گفت‌وگوی سازنده و فراگیر است.

آمریکا و انگلیس همه طرف‌ها را به ورود به فرایند مسالمت‌آمیز و قانونی و فراگیر با هدف تشکیل دولتی تام الاختیار فراخواندند که قادر باشد خدمات را بهبود داده و اشتغال‌زایی  و وحدت ملی را تقویت کند.

در این بیانیه آمده است: نحوه خروج از بن‌بست سیاسی به عهده عراقی‌ها است. اما ما به عنوان دوست، همه طرف‌های عراقی را به احترام به نهادهای دولتی، اجازه به آنها برای فعالیت مسالمت‌آمیز و اصلاح نظام به شکلی که در مقابل ملت عراق به طور کامل مسئول باشد، فرا می‌خوانیم.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی