پایگاه خبری توانا

ارتش کره جنوبی اعلام کرد که کره شمالی روز شنبه دو موشک بالستیک کوتاه برد را به سمت دریا در سواحل شرقی شلیک کرد که چهارمین پرتاب پیونگ یانگ در یک هفته اخیر است

به گزارش توانا به نقل از رویترز،  این پرتاب پس از آن انجام شد که نیروی دریایی کره جنوبی، ایالات متحده و ژاپن برای اولین بار در پنج سال گذشته تمرینات سه جانبه ضد زیردریایی را در روز جمعه برگزار کردند

ستاد مشترک ارتش کره جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد که این دو موشک کوتاه برد از سونان در شمال پیونگ یانگ پایتخت کره شمالی پرتاب شده است و برد آن ۳۵۰ کیلومتر تخمین زده می شود.

گارد ساحلی ژاپن نیز از دست کم دو آزمایش مشکوک موشک بالستیک توسط پیونگ یانگ خبر داد. توشیرو اینو، وزیر دفاع گفت، موشک‌ها ۴۰۰ کیلومتر و ۳۵۰ کیلومتر پرواز کردند. اینو گفت که توکیو از طریق کانال‌های دیپلماتیک علیه کره شمالی اعتراض کرده است و افزود که احتمالاً موشک‌ها در یک «مسیر نامنظم» حرکت کردند که برای فرار از دفاع موشکی طراحی شده است. وی تاکید کرد که این اولین بار است که کره شمالی چهار پرتاب آزمایشی را در یک هفته انجام می دهد که تهدیدی برای امنیت منطقه است.

فرماندهی هند و اقیانوسیه آمریکا اعلام کرد که از پرتاب موشک های بالستیک آگاه است و ارزیابی کرده است که این موشک ها تهدیدی فوری برای ایالات متحده محسوب نمی شوند.

کره شمالی قبل و بعد از سفر هریس به کره جنوبی موشک‌هایی شلیک کرد که در سال جاری سرعت آزمایش‌های تسلیحاتی بی سابقه را افزایش داد. پیونگ یانگ همچنین اولین آزمایش موشک بالستیک قاره پیما را از سال ۲۰۱۷ انجام داد. تحلیلگران افزایش سرعت آزمایش‌ها را تلاشی برای ساخت سلاح‌های عملیاتی و همچنین بهره‌گیری از دنیایی که به دلیل درگیری اوکراین و سایر بحران‌ها منحرف شده‌اند، برای «عادی‌سازی» آزمایش‌های آن می‌دانند.

به مناسبت هفتاد و چهارمین روز نیروهای مسلح کره جنوبی، یون سوک یول، رئیس جمهور کره جنوبی آنچه را که تحریکات نظامی اخیر کره شمالی خواند، محکوم کرد و متعهد شد که مانورهای نظامی مشترک با ایالات متحده را تقویت کند.

یون در یک سخنرانی تلویزیونی گفت:  دولت مانورهای مشترک کره و ایالات متحده را بیشتر تقویت خواهد کرد، به تحریکات و تهدیدات کره شمالی با نشان دادن «ائتلاف در عمل» به شدت پاسخ خواهد داد.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی