به گزارش  توانا، به نقل از پایگاه ان.پی.آر، در این انتخابات نامزد جناح راست ژایر بولسونارو، رئیس جمهور ملی‌گرای فعلی برزیل است؛ کسی که به‌خاطر اتفاقاتی نظیر تشدید تخریب جنگلهای آمازون، پاسخ ضعیف به همه گیری کووید-۱۹ در برزیل و ایجاد تردید در نظام انتخاباتی این کشور در هفته‌های نزدیک به موعد برگزاری انتخابات، به طور گسترده مورد انتقاد قرار گرفته است.

او قرار است مبارزه سختی را با لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهور سابق برزیل و یکی از مشهورترین چهره‌های چپگرای آمریکای لاتین داشته باشد. لولا داسیلوا در بسیاری از نظرسنجی‌ها تا بیش از ۱۰ درصد نسبت به بولسونارو  پیشتاز بوده است. لولا داسیلوا در پی درگیر شدن در چند رسوایی بزرگ فساد در دو دوره ریاست جمهوری‌اش که مجازات زندان را برای او در پی داشت، باید بر تردیدهای رای دهندگان به خود غلبه کند.

نام ۱۱ نامزد ریاست جمهوری در برگه‌های رای در این انتخابات نوشته شده اما همه نگاه‌ها به بولسونارو و داسیلوا است. هر چند آمار آرای بولسونارو در نظرسنجی‌های  اخیر رو به افزایش بوده، اکثر نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که آرای او زیر ۴۰ درصد گیر کرده است. بسیاری از برزیلی‌ها از مدیریت رئیس جمهور ۶۷ ساله فعلی کشورشان ناراضی هستند. یک نظرسنجی که در اواسط سپتامبر توسط شرکت Datafolha برگزار شد، نشان داد، ۴۴ درصد از پاسخگویان از عملکرد رئیس جمهور کشورشان ناراضی هستند.

پیروزی داسیلوا می‌تواند یک بازگشت سیاسی خیره کننده را برای او در پی داشته باشد. این فلزکار سابق ۷۶ ساله از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ رئیس جمهور برزیل بود. او برنامه‌های تامین اجتماعی را گسترش داد که به خارج شدن میلیون‌ها نفر  از فقر در ضمن جهش رشد اقتصادی و رونق قیمت کالاها کمک کرد. داسیلوا پس از ترک ریاست جمهوری نیز به عنوان یکی از محبوب‌ترین سیاستمداران جهان شناخته می‌شد. اما در سال ۲۰۱۷، او درگیر یک پرونده بزرگ تحقیقات ضد فساد مشهور به “عملیات کارواش”شد؛ پرونده‌ای که یک سال بعد از آن منجر به زندانی شدنش شد. داسیلوا همواره بر بی گناه بودن خود تاکید کرده است و در سال ۲۰۱۹ پس از گذراندن ۵۸۰ روز در زندان آزاد و حکم محکومیت او باطل شد.

بولسونارو با وجود عقب افتادن در نظرسنجی‌ها تاکید داشته که پیروز قاطع روز انتخابات خواهد بود و کارش به دور دوم انتخابات نیز کشیده نخواهد شد. او مدت‌هاست ادعا می‌کند چنانچه به عنوان بازنده انتخابات اعلام شود دلیلش فقط می‌تواند تقلب گسترده در انتخابات باشد. او در سال ۲۰۱۸ نیز بدون سند و مدرک چنین ادعایی را مطرح کرده بود. بولسونارو مانند ترامپ به دروغ ادعا کرد، دستگاه‌های رای‌گیری الکترونیکی کشورش به راحتی نسبت به دستکاری آسیب‌پذیر هستند. او که سابقا به عنوان افسر ارتش برزیل خدمت کرده، همچنان به ارتش کشورش نزدیک است و این ارتش به گفته او باید بر انتخابات نظارت داشته باشد.

حوزه‌های رای گیری مربوط به انتخابات ریاست جمهوری برزیل از ساعت هشت صبح فردا به وقت برازیلیا باز شده و تا ساعت ۱۷ عصر باز خواهد ماند. همچنین انتخابات مربوط به کنگره و فرمانداری ها نیز همزمان با این انتخابات برگزار خواهد شد. نتایج این انتخابات احتمالا تا ساعت ۹ شب در برازیلیا، به لطف سرعت بالای سیستم رأی گیری الکترونیک منتشر خواهد شد و چنانچه هیچکس بیش از ۵۰ درصد آرا را به دست نیاورد، دو نامزد اول در دور دوم انتخابات در ۳۰ اکتبر با یکدیگر رقابت خواهند کرد.