پایگاه خبری توانا

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نخستین قانون سیاست در غرب را آمادگی برای “دور انداختن متحدانش” اعلام و تاکید کرد: غرب حتی اگر هزینه زیادی هم برای شما بپردازد، به این معنی نیست که پس از استفاده، شما را دور نمی‌اندازد.

به گزارش  توانا از تاس،‌ «ولودمیر زلنسکی» رییس‌جمهور اوکراین روز جمعه و پس از امضای سند الحاق چهار منطقه «دونباس» به روسیه توسط ولادیمیر پوتین همتای روس خود، خواستار تسریع روند عضویت اوکراین در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) شد.

این در حالی است که «ینس استولتنبرگ» دبیر کل ناتو از پاسخ به پرسش مستقیم خبرنگاران درباره آمادگی این سازمان برای بررسی درخواست زلنسکی خودداری کرد.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه در پیامی که امروز شنبه در کانال تلگرام خود منتشر کرد، با اشاره به خودداری دبیرکل ناتو از اظهارنظر درباره تقاضای اوکراین با کنایه به زلنسکی نوشت: صبح بخیر!

وی خاطر نشان کرد: بر اساس قانون شماره یک غرب، اگر شما زمانی حتی به بهایی گزاف خریداری شوید به هیچ عنوان به این معنا نیست که پس از استفاده دور انداخته نمی‌شوید.

در همین پیوند، صفحه رسمی توییتر رسانه “کی‌یف ایندیپندنت” به نقل از «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا، نوشت: درخواست اوکراین برای عضویت در ناتو باید در زمانی دیگر بررسی شود.

وی ادامه داد: آمریکا در این ارتباط “سیاست درِ باز” را پیش گرفته اما بهتر است بررسی درخواست عضویت اوکراین به زمانی دیگر موکول گردد. در حال حاضر تمرکز ما بر بهترین راه‌های حمایت از اوکراین در این جنگ است.

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز در مصاحبه با نشریه پولیتیکو با خودداری از حمایت صریح از عضویت اوکراین در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، تنها به پشتیانی از ارائه تضمین‌های امنیتی به کی یف اکتفا کرد.

رئیس جمهوری روسیه روز جمعه با امضای معاهده ای چهار منطقه اوکراین را در پی برگزاری همه پرسی اواخر ماه گذشته میلادی در این مناطق به خاک روسیه ضمیمه کرد.

پوتین در مراسم به رسمیت شناختن استقلال منطقه‌های لوهانسک، دونتسک، زاپوریژیا و خرسون از اوکراین، گفت که این چهار منطقه در پی تصمیم ساکنانشان، به روسیه می پیوندند.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی