پایگاه خبری توانا

هیاتی از گروه “ارتش آزادی‌بخش ملی کلمبیا” به ونزوئلا سفر کرده است؛ امری که به گفته این گروه شورشی چپ‌گرا می‌تواند مرحله جدیدی در مذاکرات صلح با دولت کلمبیا باشد که سایر نمایندگان این گروه را نیز در بر خواهد گرفت.

به گزارش توانا، به نقل از خبرگزاری رویترز، تحلیلگران معتقدند، این سفر گام بعدی در راستای هدف دولت برای برقراری صلح کامل و پایان دادن به یک جنگ داخلی تقریبا شش دهه‌ای است که در آن دست‌کم ۴۵۰ هزار تن کشته شدند.

این در حالی است که آمریکا و اتحادیه اروپا این شورشیان را یک گروه تروریستی می‌داند.

منابع نزدیک به این روند که خواستند نامشان فاش نشود، گفتند، این مذاکرات شامل نمایندگانی از کوبا، نروژ و ونزوئلا خواهد بود که به صورت مشترک به برگزاری و پیشرفت این مذاکرات کمک کرده‌اند.

گروه شورشی “ارتش آزادی‌بخش ملی کلمبیا” در بیانیه‌ای که در آن به حضور نمایندگان این سه کشور اشاره کرد، گفت: امروز، هیات مذاکرات با امنیت و ضمانت‌هایی بازگشتند.

این در حالی است که دولت کلمبیا هنوز در این رابطه هیچ اظهارنظری نکرده است.

منابع قضایی می‌گویند، مذاکره‌کنندگان این گروه شورشی که چهار سال گذشته را در کوبا اقامت داشته‌اند، با حکم بازداشت به خاطر اتهامات کیفری از جمله قتل، قتل‌عام، تروریسم و شورش مواجه هستند و برخی از آنها نیز در آمریکا تحت تعقیب هستند.

دفتر کمیسیونر عالی صلح در بیانیه‌ای اعلام کرد، دولت گوستاوو پترو، رئیس جمهور کلمبیا از پروتکل‌های توافق شده با این شورشیان به عنوان گامی اساسی برای دستیابی به صلح کامل پیروی می‌کند.

گوستاوو پترو که نخستین رئیس جمهور چپ‌گرای کلمبیا محسوب می‌شود، پس از روی کار آمدن در تاریخ هفت اوت سال جاری میلادی متعهد شد تا با گروه‌های جنایتکار و چریک به صلح برسد.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی