پایگاه خبری توانا

جلسه اخذ رای اعتماد برای دومین وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت سیزدهم امروز سه شنبه (12 شهریور ماه) برگزار شد.

به گزارش خبرنگار توانا، دولت سیزدهم پس  از استقرار در معرفی افراد برای پست وزارت تلاش کرد به مولفه جوانگرایی توجهی خاص داشته باشد و همین امر موجب شد تا فردی که  سابقه فعالیت در معاونت اشتغالزایی کمیته امداد را دارد و از مدتی قبل در قالب کارشناس اقتصادی ایده های خاصی برای اشتغالزایی ارائه می دهد به عنوان وزیر کار به قوه مقننه معرفی شود.

حجت الله عبدالملکی در سوم شهریور ماه 1400 با 191 رای موافق، 7 رای ممتنع و 77 رای مخالف از مجلس رای اعتماد گرفت.وزیری که وعده داد مبارزه با فساد داد و اعلام کرد تامین معیشت مردم جزو اولویت های اقداماتش خواهد بود در عمل مصوبه شورای عالی کاربرای افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را نادیده گرفت و موجب شد تا حقوق این افراد 10 درصد افزایش پیدا کند.

ناگفته نماند، رکود اقتصادی ناشی از کرونا نیز دامنه اعتصابات صنفی و کارگری را افزایش داد تا جایی که کارکنان وزارتخانه متبوع این وزیر نیز به صف معترضان پیوستند.البته شایعاتی از انتصاب مدیران مساله دار در شرکتهای بزرگ توسط این وزیر را نیز می توان به عوامل استعفای اجباری وی اضافه کرد.

پس از استعفای وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درتاریخ24 خرداد 1401 و پیش از آنکه دولت سیزدهم به جشن تولد یکسالگی خود برسد، محمد هادی زاهدی وفا به سرپرستی این وزارتخانه منصوب شد، ناگفته نماند که این سرپرست نیز حواشی ای نظیر دو تابعیتی بودن خود و فرزاندنش را  در کارنامه دارد.البته عدم تعامل با کمیسیون اجتماعی مجلس نیز از عوامل تاخیر در معرفی وی به عنوان وزیر پیشنهادی جهت اخذ رای اعتماد از مجلس محسوب می شود.

با گذشت نزدیک به 100 روز از معرفی زاهدی وفا به  عنوان سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مقرر شده تا وی فردا در صحن علنی مجلس برای اخذ رای اعتماد حاضر شود.در این خصوص برخی رسانه ها مطالبی در راستای حمایت جامعه کارگری و کارفرمایی از وی منتشر می کنند.

یک منبع آگاه به خبرنگار توانا می گوید: بدون شک متن نامه های حمایتی از سوی انجمن ها و تشکل ها در حمایت از وزیر پیشنهادی؛ (البته فرقی نمی کند آن شخص چه کسی باشد) از پیش تعیین شده  است و در هر دوره ای شاهد انتشار همان متن با تغییرنام فرد معرفی شده هستیم.

وی می افزاید:این مطلب بیش از آنکه برای حمایت از فرد معرفی شده به مجلس باشد جهت اخذ امتیاز برای آن تشکل استفاده می شود.

این منبع آگاه ادامه می دهد:چرخش کمیسیون اجتماعی مجلس به سمت دومین وزیر پیشنهادی دولت سیزدهم برای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قابل تامل است.

وی تصریح می کند: صرف نظر ازتغییر رویکردها باید برای این سوال پاسخی مناسب یافت که برنامه وزیر پیشنهادی جدید برای اداره حساس ترین وزارتخانه کشور چیست؟ بدون تردید پاسخ هیچ است زیرا تا کنون برنامه جامع و کاملی از سوی ایشان برای اداره وزارت کار ارائه نشده است.

طبق شنیده های خبرنگار توانا، از زمانی که محمد هادی زاهدی وفا سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شده است تا کنون در جلسات شورای عالی کار و در جمع نمایندگان کارگری و کارفرمایی حاضر نشده است در حالیکه عبدالملکی پیش از این ماهانه جلسات شورای عالی کار را برگزار کرده و درتمامی جلسات حضور داشته است.

 

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی