پایگاه خبری توانا

رای گیری الحاق برخی از استان های اوکراین به روسیه موجب شده تا کی یف خواهان تسریع در روند عضویت این کشور در ناتو و آمریکا بار دیگر با چالش درگیری مستقیم با روسیه مواجه شود.

به گزارش دوشنبه توانا، هنری کیسینجر وزیر امور خارجه پیشین آمریکا به تازگی در اندیشکده آمریکایی شورای روابط خارجی گفت که تلاش های واشنگتن برای جذب اوکراین در ناتو پس از فروپاشی شوروی دوراندیشانه نبوده است.

این دیپلمات کهنه کار ۹۹ ساله افزود که آمریکا تلاش کرد تمامی کشورهای عضو شوروی سابق را پس از سقوط دیوار برلین زیر پوشش خود درآورد.

کیسینجر گفت: از دید روسیه، آمریکا تلاش کرده تا تمامی کشورهای (همسایه اش) را بدون استثناء جذب نظام راهبردی تحت رهبری خود کند. به اعتقاد وی چنین تحولی موجب شد تا “کمربند ایمنی” دیرینه روسیه از میان رود.

کیسنجر تاکید کرد: سیاست آمریکا برای عضویت اوکراین در ناتو خردمندانه نبود.

سابقه:

ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین پس از همه پرسی مسکو در استان های اشغال شده این کشور و اعلام نتیجه الحاق به روسیه گفته بود که کی یف خواستار تسریع در روند عضویت در سازمان ناتو است.

وی گفت: ما قبلاً سازگاری خود را با استانداردهای اتحاد (ناتو) ثابت کرده ایم. ما با امضای درخواست اوکراین برای پیوستن سریع به ناتو، گامی قاطع برمی داریم.

با این حال و علیرغم تمایل اوکراین برای پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، اما و اگرهایی در میان کشورهای عضو و به خصوص آمریکا وجود دارد.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی