پایگاه خبری توانا

چند مقام آگاه به سی ان ان گفته اند که کی یف قصد دارد برای پایان دادن به مخالفت و مقاومت دولت آمریکا در برابر تحویل مجموعه تازه ای از سامانه های راکت انداز دوربرد به اوکراین، فهرست اهداف روسیه را که قصد حمله به آنها را دارد در اختیار واشنگتن قرار دهد.

به گزارش  روز دوشنبه توانا از تارنمای سی ان ان ؛ این پیشنهاد قابل توجه دولت اوکراین به منظور متقاعد کردن دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا است تا ثابت کند تحویل جنگ افزارهای پیشرفته تر منجر به حمله به اهداف درون خاک روسیه و کشیده شدن پای آمریکا به این رویارویی، نخواهد شد بلکه قدرت وتو را در باره گزینش اهداف روسیه، در اختیار  واشنگتن قرار می دهد.

جنگ افزار مهمی که در صدر فهرست درخواستی کی یف قرار دارد، موشک های زمین به زمین سامانه های موشکی تاکتیکی نیروی زمینی (ATACMS) با برد ۳۰۰ کیلومتر و چهار برابر برد راکت های مورد استفاده در سامانه متحرک هایمارس است که ایالات متحده چهار ماه پیش در اختیار اوکراین قرار داده است.

دولت بایدن به رغم دریافت این پیشنهاد کی یف، هنوز با تحویل این سامانه موشکی دور برد تازه با استدلال عمکرد خوب سامانه هایمارس که اکنون در اختیار نیروهای اوکراین قرار دارد، موافقت نکرده است. هر چند روز چهارشنبه تامین مالی برای تحویل ۱۸ سامانه تازه هایمارس را به اوکراین تصویب کرد که به این ترتیب مجموع تعداد این گونه سامانه که در اختیار اوکراین قرار دارد، از ۳۰ فروند فراتر می رود.

ایالات متحده نگران است که هدف قرار گرفته شدن اهداف درون خاک روسیه و گذر از خط قرمز مسکو، به اوج گیری جنگ و کشیده شدن واشنگتن به درگیری مستقیم با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، منجر شود. هر چند این خط قرمر از هنگام افزوده شدن چهار سرزمین اوکراین به خاک روسیه در روز جمعه، تیره تر و مبهم تر شده، به گونه ای که آمریکا اعلان کرده از کاربرد تسلیحات غربی درون این مناطق حتی در صورتی که روسیه آنها را بخشی از خاک خود قلمداد کند، حمایت می کند.

کی یف گفته است که برای برطرف کردن نگرانی های آمریکا در این مورد، آماده ارایه دقیق اهدافش است که در میان آنها خطوط پشتیبانی دورتر، تاسیسات و پایگاه های ضد هوایی و انبارهای مهمات و زرادخانه های ارتش روسیه در شرق و جنوب اوکراین شامل کریمه قرار دارد که تاکنون نیز اهداف دائم سامانه های راکتی کنونی ساخت آمریکا با حداکثر برد مهمات نزدیک به ۸۰ کیلومتر، بوده اند.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی