پایگاه خبری توانا

تحلیلگر بازار خودرو گفت: تنش نرخ ارز، ابهام در سرنوشت برجام، افزایش هزینه های تولید و عقب نشینی از بازار های صادراتی، وضعیت صنعت و بازار خودرو را پیچیده تر خواهد کرد تا جایی که پیش بینی می شود قیمت خودرو در نیمه دوم سال گران تر شود.

به گزارش توانا،همچنان که بلاتکلیفی در بحث واردات ادامه دارد؛ آئین‌نامه واردات خودرو به کشور تدوین شد. اما این دستور العمل در حالی اعلام شده  که انتقادهای زیادی نسبت به آن شنیده می شود.

از سوی دیگر بحث ابهام در سرنوشت برجام تا حدی وضعیت بازار خودرو را  برهم ریخته تر کرده است. البته طی روزهای اخیرگرانی نرخ دلار نیز سهم کوچکی درافزایش هرچند ناچیز برخی خودروها در بازار داشته است.

اما موضوع اصلی بی ثباتی قیمت خودرو و ادامه رکود معاملات در این بازار است که کارشناسان از سال گذشته به دلایل چالش برانگیز برخی تصمیمات دولت هشدار داده بودند.

امروز  صاحبنظران در بازار از افزایش قیمت خودرو در سه ماه آخر سال خبر می دهند و همواره بر اتخاذ و اجرای تصمیمات مناسب برای صنعت و بازار خودرو تأکید دارند.

تأثیر قیمت خودرو از نوسان نرخ دلار

بررسی نوسانات قیمتی بازار خودرو از جهش قیمت برخی خودروها طی روزهای اخیر خبر می‌دهد.

هرچند بازار خودروی کشور همچنان در رکود قرار دارد؛ اما این رکود هم نتوانست جلوی افزایش قیمت را بگیرد و برخی از خودروها با افزایش جزئی قیمت همراه کرد.

دلار به ۳۳ هزار تومان رسیده و قیمت خودرو علی رغم کاهش مشتری در بازار بازهم روند افزایشی   گرفته است.

سیف الله امینی کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با خبرنگار توانا در پاسخ به این سوال که علی رغم رکود ادامه دار در بازار چرا قیمت خودرو به محض افزایش قیمت دلار گران تر شد، گفت: سال هاست  بازارهای مختلف از جمله خودروی کشور، یک بازار با پیش فرض های نرخ  دلار است و با هر تغییر در قیمت دلارباید در انتظار تکان های قیمتی  در بازار خودرو باشیم.

امینی ادامه داد: افزایش هزینه های تولید به هر نحوی باید جبران شوداما برهم ریختگی در بازار خودرو هیچ گاه به وضعیت تولید کمک نکرده است.

وی تصریح داشت: این روزها به دلیل وضعیت اجتماعی و سیاسی در کشور  تغییرات نرخ دلار تأثیر زیادی بر روند قیمت خودرو نداشته اما بی تأثیر هم نبوده است. از این رو بازهم بازار شاهد افزایش سه تا پنچ میلیون تومانی قیمت برخی خودروها بوده است.

به گفته این کارشناس صنعت خودرو؛ بیش از دو سال از وضعیت ناآرام و بحرانی صنعت و بازار خودرو می گذرد اما دولت ها نتوانستند در خصوص تنظیم بازار و افزایش تولید تصمیم مناسب و قابل اجرا بگیرند.

امینی ادامه داد: هر روز به هر بهانه ای وضعیت قیمت ها در بازار خودرو دستخوش تغییر می شود که این موضوع می تواند چالش های جدیدی را برای صنعت خودرو سازی کشور ایجاد کند.

این تحلیلگر بازار خودرو گفت: ادامه ابهامات در موضوعاتی همچون سرنوشت برجام، واردات خودرو و حمایت و تقویت صنعت خودروسازی و از همه مهمتر وضعیت قیمت دلار می تواند مسیر رکود بازار خودرو را در نیمه دوم سال به سمت افزایش قیمت هدایت کند.

 

 

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی