پایگاه خبری توانا

نخست وزیر عراق در گفت وگویی به تحولات اخیر منطقه از جمله مذاکرات ایران و عربستان و مذاکرات هسته ای اشاره کرد.

به گزارش توانا، به نقل از ناس نیوز، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق در گفت وگو با روزنامه فرانسوی فیگارو در پاسخ به سوالی درخصوص مذاکرات ایران و عربستان گفت که درحال تلاش برای برگزاری دیدار میان مسئولان دو کشور در سطح بالا در بغداد هستیم و هر دو طرف آماده پیشروی در مذاکرات و رسیدن به مراحل پیشرفته هستند.

وی گفت که ما برای ایجاد زمینه و فضای مثبت در عراق برای میزبانی از دور بعدی مذاکرات تلاش می کنیم.

الکاظمی تاکید کرد: در دوره های گذشته مذاکرات عوامل اعتمادساز مهمی بین دو طرف ایجاد شد و مراحل و گام های بزرگی را پشت سرگذاشتند و به این نتیجه رسیدند که مشترکات زیادی با هم دارند.

نخست وزیر عراق گفت که دور طرف باید در مورد مسائل مورد اختلاف مذاکره کنند و امیدواریم که به توافق نهایی برسند و در آینده نزدیک از سرگیری روابط به طور رسمی اعلام شود.

مصطفی الکاظمی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص توافق هسته ای و مذاکرات گفت: تمام طرف ها را به تداوم مذاکرات برای رسیدن به توافق تشویق می کنیم، عدم موفقیت مذاکرات تاثیرات منفی بر تمام منطقه برجای خواهد گذاشت.

وی گفت که تمام اختلافات از طریق گفت وگو و تفاهم قابل حل شدن است.

نخست وزیر عراق گفت که کشورش با ایران اشتراکات تاریخی و مذهبی و اجتماعی دارد و ایران یک کشور مهم در منطقه است.

وی تاکید کرد: ما می خواهیم که با ایران روابط باثبات و قوی و بر اساس منافع مشترک و اصل حسن همجواری و عدم دخالت در امور داخلی داشته باشیم.

به گزارش توانا، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه اخیرا درخصوص مذاکرات ایران و عربستان گفت: هنوز تصمیمی درباره دور بعدی مذاکرات بین ایران و عربستان  گرفته نشده است. در  پنج دور گفت‌وگویی که بین دو کشور انجام شد، توافقاتی بین طرفین انجام شد  و توافق این بود که با اجرای توافقات صورت گرفته زمینه برداشتن گام‌های بعدی فراهم شود. ایران کماکان آماده است و از پیشرفت در روند گفت‌وگوها و  هر تحولی که به روند بهبود مناسبات منجر شود، استقبال می‌کند  ولی باید زمینه‌ها برای برگزاری نشست بعدی فراهم بیاید و امیدواریم با اجرای توافقات قبلی این اتفاق بیفتد.

وی بار دیگر تاکید کرد: این  یک مسیر دو طرفه است و باید به توافقات گذشته عمل شود که زمینه برای برگزاری نشست بعدی فراهم شود.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی