پایگاه خبری توانا

الهام علی‌اف رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان روابط کشورش با عربستان را در حال توسعه در حوزه های اقتصادی و سیاسی برشمرد.

به گزارش روز سه شنبه  توانابه نقل از خبرگزاری دولتی جمهوری آذربایجان، علی‌اف ضمن میزبانی از فیصل بن فرحان آل سعود وزیر امور خارجه عربستان سعودی گفت: روابط فرهنگی نیز بین کشورهای برادر ما با موفقیت در حال گسترش است.

وی افزود: ما بسیار به هم نزدیکیم، شهروندان ما از عربستان دیدن می کنند و شهروندان سعودی به جمهوری آذربایجان می آیند.

رئیس دولت جمهوری آذربایجان همچنین تاکید کرد: همکاری با سازمان های بین المللی، بخش مهم دیگر مناسبات ماست. ما قدردان حمایت ارائه شده در چارچوب سازمان ملل و سازمان همکاری اسلامی هستیم.

وی خطاب به وزیر امور خارجه عربستان افزود: ما به طور موفقیت آمیزی با هم در این بخش ها همکاری داریم و من مطمئنم در جریان سفر شما، در چارچوب رایزنی با همکاران شما، مسیرهایی در جهت تقویت هر چه بیشتر مناسبات را تعیین خواهیم کرد.

الهام علی اف ضمن استقبال از حضور وزیر امور خارجه عربستان در کشورش، این دیدار را ثمربخش خواند.

وزیر امور خارجه عربستان نیز سفر به جمهوری آذربایجان را فرصتی مغتنم برشمرد و سلام مقام های ریاض را به مقام ها و مردم جمهوری آذربایجان رساند.

علی اف با اعلام اینکه سفر وزیر امور خارجه عربستان به جمهوری آذربایجان، تاثیری مهم در توسعه مناسبات دو جانبه خواهد داشت، این مناسبات را در حال حاضر غنی دانست و روابط دو کشور را در حال توسعه در زمینه های سیاسی و اقتصادی برشمرد.

وی ابراز اطمینان کرد که گردشگران بیشتری به جمهوری آذربایجان سفر کنند، زیرا شرایط پس از همه گیری کرونا به وضعیت عادی بازگشته است.

فیصل بن فرحان نیز روابط دوستانه دو کشور را بسیار قوی و برادرانه ارزیابی کرد و گفت: ما همکاری نزدیکی با هم داریم و طی دهه ها در کنار هم ایستاده ایم و این موضع رهبری کشور ماست.

وی افزود: در دوره زمامداری شما، به پیشرفت هایی در زمینه موضوعات اقتصادی دست یافته ایم. به رغم روابط قوی بین کشورهای ما در سطح سیاسی، کار بیشتری در زمینه اقتصادی مورد نیاز است.

وی ادامه داد: حجم معاملات ما پایین است و سرمایه گذاری متقابل منطبق با پتانسیل اقتصادی دو کشور نیست. در دو سال گذشته، جمهوری آذربایجان شاهد رشد اقتصادی چشمگیری بوده و کشور شما به موفقیت های بزرگی همچون عربستان دست یافته است.

وی گفت: ما در عربستان معتقدیم فرصت های بزرگی برای همکاری قوی تر براساس روابط برادرانه موجود بین دو کشور وجود دارد.

وزیر امور خارجه عربستان در جریان این سفر همچنین با جیحون بایراموف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان دیدار و گفت و گو کرد. در این دیدار هیات های دو طرف نیز حضور داشتند.

هدف از سفر وزیر امور خارجه عربستان به جمهوری آذربایجان شرکت در سی امین سالگرد تاسیس مناسبات دیپلماتیک بین دو کشور عنوان شده است.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی