پایگاه خبری توانا

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان گفت که آذربایجان ۱۷ اسیر جنگی ارمنی را روز سه شنبه با میانجیگری آمریکا آزاد کرد.

به گزارش توانا ، از خبرگزاری فرانسه، پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در پیام توییتری نوشت: از تلاش‌های آمریکا برای کمک به بازگرداندن ۱۷ اسیر جنگی ما بسیار قدردانی می‌کنم.

وی برای پیشرفت بیشتر در حل مسائل بشردوستانه و برقراری صلح در منطقه با میانجیگری بین المللی ابراز امیدواری کرد.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا که به آمریکای لاتین سفر می کند، روز سه شنبه با آرارات میرزویان وزیر امور خارجه ارمنستان و جیحون بایراموف همتای آذربایجانی وی، یک گفتگوی تلفنی سه جانبه داشت.

ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: بلینکن از آزادی زندانیان استقبال کرد و بر تعهد خود برای کمک به ارمنستان و آذربایجان برای حل مسالمت آمیز مسائل تاکید کرد.

پیش از این وزیران خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان طی دیداری دوجانبه در ژنو با تاکید بر مواضع پیشین کشورها در مرزبندی میان دو کشور بر اهمیت دستیابی بر توافق صلح تاکید کردند.

در دور جدید درگیری‌های مرزی جدید بین ارمنستان و  جمهوری آذربایجان از ۱۲ تا ۱۴ سپتامبر (۲۱ تا ۲۳ شهریور) ، ایروان اعلام کرده  که ۱۳۵ سرباز خود را در این جنگ از دست داده و باکو تعداد کشته های خود را ۷۹ سرباز اعلام کرده است.

دو طرف در سال ۲۰۲۰ و در دهه ۱۹۹۰ بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی، منطقه ارامنه‌نشین جمهوری آذربایجان تجربه دو جنگ را دارد

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی