پایگاه خبری توانا

دادستان کل سوئد اعلام کرد که بازرسی محل نشت گاز از خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپا حاکی از خرابکاری و انفجارهای متعدد است.

به گزارش توانا  ،به نقل از دیلی میل، «ماتس لیونگ کویست» دادستان کل سوئد در بیانیه ای تایید کرد که نشتی رخ داده در خط لوله نورد استریم ۱ و۲ بر اثر اقدام خرابکارانه و انفجار بوده است.

وی از تداوم تحقیقات روی مواد جمع آوری شده در ۲ محل خرابکاری خبر داد و افزود: تحقیقات محل حادثه ظن خرابکاری را تقویت کرده است.

دادستان کل سوئد از ارائه جزئیات بیشتر به خاطر حساسیت موضوع خودداری کرد.

هر چهار نشتی گاز، روز دوشنبه هفته گذشته در دریای بالتیک کشف شدند و دو مورد از آنها در قلمرو سرزمینی سوئد و ۲ مورد دیگر در قلمرو دانمارک هستند.

در ابتدا، تصور می شد که نشت گاز از خط لوله نورد استریم اتفاقی بوده اما بعدا، همزمانی ایجاد این نشتی ها، ظن خرابکاری را افزایش داد.

پیش از این، «نانسی فیزر» وزیر کشور آلمان از تشکیل یک تیم بازرسی شامل نمایندگانی از آلمان، دانمارک و سوئد به منظور تحقیق درباره نشت گاز از خطوط لوله گاز نورد استریم ۱ و ۲ در دریای بالتیک خبر داد.

فیزر با تاکید بر اینکه پس از وقوع این حادثه، آلمان، دانمارک، سوئد و لهستان گشت‌های دریایی را به منظور حضور مداوم در منطقه افزایش داده‌اند، ‌ خاطر نشان کرد: در این راستا تمام کشتی‌های آلمانی در اختیار پلیس فدرال قرار دارند.

در تاریخ ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۲ (۴ مهر ۱۴۰۱) در سه رشته از خطوط لوله گاز دریایی نورد استریم یک و دو (خطوط لوله انتقال گاز از روسیه به اروپا) نشت گاز در دریای بالتیک کشف شد. نخستین نشتی در نورد استریم – ۲ در جزیره بورنهولم دانمارک سپس دو نشت در نورد استریم یک ثبت شد.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی