پایگاه خبری توانا

رهبران جمهوری آذربایجان، ترکیه و ارمنستان در نشستی اروپایی به صورت غیر رسمی گفت‌وگو کردند.

به گزارش  توانا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این نخستین گفت‌وگو بین رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه با نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان از زمان بهبود روابط بین دو کشور در سال گذشته میلادی و پس از چندین دهه تنش بوده است.

خبرگزاری آناتولی گزارش داد، اردوغان با پاشینیان و الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان پیش از نشست پراگ دیدار کرد و تصاویری از آنها درحالیکه بر گرد یک میز کوچک نشسته بودند، منتشر شده است.

در ژانویه سال جاری میلادی، ترکیه و ارمنستان نخستین دور مذاکرات را پس از بیش از ۱۰ سال انجام دادند و آن را مثبت و سازنده دانسته و نسبت به دورنمای روابط و بازگشایی مرزها ابراز امیدواری کردند.

آنکارا از دهه ۹۰ میلادی هیچ روابط دیپماتیک یا تجاری با ایروان نداشت. این ابتکارعمل در احیای روابط نخستین تلاش از توافق صلح ۲۰۰۹ است که البته هرگز تایید نشد.

تنش‌ها در جریان جنگ ۲۰۲۰ بین ارمنستان و باکو در منطقه قره باغ شدت گرفت. ترکیه نیروهای ارمنستان را به اشغال این سرزمین متعلق به جمهوری آذربایجان متهم کرده اما متعاقبا خواستار ایجاد روابط حسنه نیز بود.

ترکیه و ارمنستان بر سر کشته شدن ۱.۵ میلیون ارمنی در دوران امپراتوری عثمانی در ۱۹۱۵ درگیری دارند.

ارمنستان این واقعه را نسل کشی می‌داند و ترکیه نیز پذیرفته که بسیاری از ارامنه دوران عثمانی در درگیری با نیروهای این امپراتوری در دوران جنگ جهانی اول کشته شدند اما تعداد اعلام شده از سوی دولت ایروان را نمی‌پذیرد و آن را قتل عامل سیستماتیک یا نسل کشی نمی‌داند.

همچنین در میانه تلاش‌ها برای عادی سازی روابط بین ارمنستان و آنکارا، پرواز تجاری مستقیم از ایروان در فوریه ۲۰۲۲ در استانبول به زمین نشست.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه نیز در مارس ۲۰۲۲ با آرارات میرزویان، همتای ارمنستانی خود در جنوب ترکیه دیدار داشت و گفت که آنها نشستی بسیار سازنده و موثر داشتند.

همچنین نشستی بین نیکول پاشینیان، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، شارل میشل، رئیس شورای اروپایی و علی‌اف برگزار شد.

این نخستین دیدار بین نخست وزیر ارمنستان و رئیس جمهوری آذربایجان پس از حمله اخیر نیروهای جمهوری آذربایجان به ارمنستان در پی اشغال برخی از اراضی ارمنستان و پیشروی نیروهای دولت آذربایجان به سمت شهر “جرموک” و استان “سیونیک” بود.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی