پایگاه خبری توانا

رییس سازمان توسعه تجارت می‌گوید شرکت‌های ایرانی آمادگی دارند تا لبنیات و محصولات کشاورزی مورد نیاز روس‌ها در فروشگاه‌های زنجیره‌ای را تامین کنند.

به گزارش توانا، علی رضا پیمان پاک که به مسکو سفر کرده، در حاشیه دومین روز همایش اقتصادی دریای خزر در مسکو با نمایندگان بانکی، فروشگاه های زنجیره ای، و فعالان اقتصادی کشورهای حاشیه دریای خزر دیدار و گفتگو کرد.

در دیدار وی با با یکی از مقامات بانکی روسیه بر توسعه همکاریهای بانکی دو کشور، استفاده از ارز های محلی، تامین منابع مالی اجرای پروژه ها و صدور ضمانت ها تاکید شد.

همچنین در دیدار پیمان پاک با نمایندگان یکی از بزرگترین فروشگاههای زنجیره ای روسیه در خصوص سازوکارهای تامین اقلام مورد نیاز کشور روسیه به ویژه محصولات کشاورزی و لبنیات بحث و تبادل نظر شد و در پایان این دیدار رئیس سازمان توسعه تجارت از این گروه برای سفر به کشورمان و بازدید از توانمندیهای شرکتهای ایرانی و عقد قراردادهای همکاری دعوت کرد.

پیمان پاک همچنین در در پایان همایش بزرگ اقتصادی و در دیدار فعالان اقتصادی کشور روسیه که با حضور معاون اول رییس جمهور و وزاری اقتصاد، کشاورزی و نفت ایران برگزار شد بر حذف سهمیه اختصاص یافته بر تعرفه های محصولات کشاورزی مرتبط به کالاهای مشمول موافقتنامه تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا با نهایی شدن این توافقنامه در آینده نزدیک تاکید کرد.

در ادامه این جلسه بر حل مشکلات حمل و نقل، لجستیک به ویژه در دریای خزر، تامین کشتی، حل مشکلات مالی و گمرکی، تبادل هیاتهای تجاری و اقتصادی و آشنایی هر چه بیشتر تجار از نیازها و ظرفیت های تجاری دو کشور به ویژه در بخش کشاورزی، نفت، گاز و پتروشیمی تاکید شد.

بر اساس اعلام سازمان توسعه تجارت،   بحث همکاری‌های تجاری، استفاده از فرصت‌های منطقه‌ای مانند پیمان اوراسیا و نقش کشورهای حاشیه دریای خزر در این پیمان، همکاری‌های بخش انرژی، کسب و کار و تغییرات اقلیمی و محیط زیست در مجمع اقتصادی خزر به آن پرداخته می‌شود.

قرار است در حاشیه همایش اقتصادی خزر نیز نشست‌هایی با حضور مقامات کشورهای حاشیه دریای خزر در خصوص همکاری‌های تجاری، اقتصادی و فناوری برگزار شود.

نخستین مجمع اقتصادی کشورهای حاشیه دریای خزر مردادماه سال ۱۳۹۸ با حضور پنج کشور عضو یعنی ایران، روسیه، ترکمنستان، قزاقستان و آذربایجان در منطقه گردشگری آوازه ترکمنستان برگزار شده بود.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی