پایگاه خبری توانا

نخست وزیر ژاپن امروز (جمعه) گفت، نیروهای دفاعی این کشور تصمیم گرفتند موشک‌ پرتاب شده اخیر توسط کره شمالی را سرنگون نکنند چون هیچ تهدیدی مبنی بر سقوط آن در خاک ژاپن وجود نداشت.

به گزارش  توانا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، کره شمالی اخیرا دو موشک شلیک کرده که یکی مسافت ۴۶۰۰ کیلومتری را بر فراز استان آئوموری ژاپن طی کرد و در خارج از آب‌های سرزمینی در ۳۰۰۰ کیلومتری شرق استان ایواته سقوط کرد.

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن با اشاره به این موشک‌ در نشست پارلمانی گفت: تجزیه و تحلیل داده‌های مربوط به خط سیر موشک که توسط رادارهای مختلف نیروهای دفاعی ژاپن به دست آمد، نشان می‌دهد که خطر سقوط آن در خاک ژاپن وجود نداشت و به همین دلیل ما هیچ اقدامی برای انهدام آن انجام ندادیم.

روز پنجشنبه، ستاد مشترک ارتش کره جنوبی گزارش داد که کره شمالی به ترتیب در ساعت ۲۱:۰۱ و ۲۱:۲۳ به وقت گرینویچ روز چهارشنبه دو موشک کوتاه برد را از منطقه “سامسوک” در پیونگ یانگ شلیک کرده است.

ارتش ژاپن نیز اعلام کرد، هر دو موشک خارج از منطقه اقتصادی ویژه ژاپن سقوط کردند. برد موشک‌ها به ترتیب ۳۵۰ کیلومتر و ۸۰۰ کیلومتر و حداکثر ارتفاع ۱۰۰ کیلومتر و ۵۰ کیلومتر بود که یکی از فراز ژاپن گذشت. تاکنون گزارشی مبنی بر خسارات وارده به دریا یا هواپیمایی گزارش نشده است.

در این میان، یوشیماسا هایاشی، وزیر امور خارجه ژاپن نیز امروز اعلام کرد، کره شمالی ممکن است به اقدامات تحریک آمیز بیشتر از جمله آزمایش تسلیحات هسته‌ای متوسل شود.

وی در یک نشست خبری در توکیو گفت: پیونگ یانگ در چهارم اکتبر یک موشک بالستیک پرتاب کرد که از خاک کشورمان عبور کرد. اقدامات کره شمالی تهدیدی جدی برای ژاپن و تهدیدی علیه صلح در منطقه و جهان است. ما معتقدیم که کره شمالی می‌تواند دست به اقدامات تحریک آمیز بیشتر بزند که شامل آزمایش تسلیحات هسته‌ای نیز می‌شود.

روز سه شنبه، کره شمالی موشک بالستیکی را شلیک کرد که از فراز استان آئوموری عبور کرد و در آب‌های منطقه‌ای خارج فرود آمد.

کره شمالی از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون ۲۴ موشک پرتاب کرده است.

اطلاعات کره جنوبی بر این باور است که آزمایش هسته‌ای کره شمالی ممکن است بین ۱۶ اکتبر تا ۸ نوامبر انجام شود.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی