به گزارش  توانا، به نقل از شبکه خبری راشا تودی، این حرکت نمادین دو روز پس از آن انجام شد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه رسما الحاق چهار منطقه اوکراین به خاک فدراسیون روسیه را تایید کرد.

بر اساس حکم ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین، جزایر “اینتوروپ”، “کُناشیر”، “شیکوتان” و “هابومای” به عنوان قلمروی ژاپن به رسمیت شناخته می‌شوند.

با اینکه مجمع الجزایر کوریل از پایان جنگ دوم جهانی جزئی از قلمروی روسیه است، اما ژاپن روی حاکمیت این چهار جزیره ادعا دارد و آنها را “قلمروهای شمالی” می‌نامد.

رئیس جمهوری اوکراین در پیامی ویدئویی گفت: «امروز یک تصمیم مهم، عادلانه، از نظر حقوقی بی‌عیب و نقص و تاریخی گرفته شد. اوکراین بار دیگر با تاکید بر حق حاکمیت و یکپارچگی قلمروی ژاپن، اعلام می‌دارد که قلمروی ژاپن شامل “قلمروهای شمالی” می‌شود که هنوز در اشغال روسیه است.»

زلنسکی همچنین اعلام کرد: «لازم است که تمامی اراضی اشغال شده توسط روسیه را از دست اشغالگرانی که تلاش می‌کنند آنها را حفظ کنند، آزاد کنیم.»

ژاپن حمله روسیه به اوکراین را محکوم و تحریم‌های اقتصادی علیه مسکو وضع کرده است. همچنین در مارس سال جاری میلادی، فومیو کیشیدا نخست وزیر ژاپن اعلام کرد که جزایر کوریل “قلمروهای آبا و اجدادی ماست”.

این اظهارنظر پس از آن مطرح شد که مسکو به توافقی پایان داد که به شهروندان ژاپنی اجازه می‌داد تا بدون ویزا به سراسر این مجمع الجزایر بروند و همچنین فعالیت‌های مشترک اقتصادی را با توکیو در این جزایر و مذاکرات با هدف پایان دادن رسمی به این مناقشه ارضی را متوقف کرد.

دو کشور پس از پایان جنگ دوم جهانی و به دلیل مناقشه بر سر این جزایر هیچ وقت به صورت رسمی پیمان صلح نداشتند.

حکم زلنسکی احتمالا واکنشی به امضا حکمی از سوی پوتین برای به رسمیت شناختن رفراندوم‌های چهار منطقه متعلق به اوکراین برای الحاق به روسیه باشد که در آن خرسون، زاپوریژیا، جمهوری‌های خودخوانده دونتسک و لوهانسک به روسیه ضمیمه شدند. رئیس جمهوری روسیه وعده داده که از این چهار منطقه تازه الحاق شده با تمامی ابزارهای در دسترس کشورش دفاع می‌کند.