پایگاه خبری توانا

ارتش کره شمالی امروز (شنبه) ضمن اعلام اینکه “به شدت” مانورهای دریایی مشترک سئول-واشنگتن را که شامل یک ناو هواپیمابر هسته‌ای آمریکایی است، زیر نظر دارد، این عملیات را یک “بلوف نظامی” دانست.

به گزارش  توانا، به نقل از خبرگزاری یونهاپ، به دنبال اقدام روز سه‌شنبه پیونگ‌یانگ برای شلیک یک موشک بالستیک میان‌برد به طرف دریای ژاپن و به دنبال آن برگزاری مانورهای مشترک کره جنوبی- آمریکا، تنش‌ها میان این کشور کمونیست و ائتلاف سئول – واشنگتن بالا گرفته است.

یکی از سخنگویان وزارت دفاع کره شمالی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رسمی این کشور موسوم به KCNA گفت: ما شدیدا این مانور دریایی مشترک با حضور ناو هواپیمابر ۱۰۳ تنی یو اس اس رونالد ریگان را که امروز (شنبه) نیز ادامه داشته، زیر نظر داریم.

وی افزود: ناو هواپیمابر یو اس اس رونالد ریگان که با سوخت هسته‌ای کار می‌کند با ناوهای کره جنوبی برای انجام مانورهای دریایی مشترک علیه کشور ما توطئه کرده است.

این سخنگو تصریح کرد: این اقدام یک بلوف نظامی است و تنها هدفش این است که ما به این مانورهای مشترک تحریک‌آمیز و تهدید کننده پاسخ دهیم داد.

وی افزود: نیروهای مسلح کره شمالی شدیدا تحولات در اوضاع کنونی را که بسیار نگران‌کننده هستند، زیر نظر دارند.

سئول و واشنگتن اعلام کرده‌اند که این مانورهای دریایی مشترک دو روزه بوده و تا شنبه در آب‌های بین‌المللی دریای شرقی ادامه خواهند داشت.

وزارت دفاع کره شمالی نیز امروز در بیانیه‌ای ضمن دفاع از آزمایشات موشکی اخیر خود به عنوان “واکنشی درست” به مانورهای نظامی مشترک تهدیدآمیز کره جنوبی و آمریکا، هشدار داد، استقرار مجدد ناو هواپیمابر یو اس اس رونالد ریگان در نزدیکی شبه‌جزیره کره باعث ایجاد تاثیرات منفی قابل توجهی در امنیت منطقه‌ای شده است.

این بیانیه یک روز پس از آن منتشر شد که ناو هواپیمابر رونالد ریگان دور تازه‌ای از مانورهای دریایی را با ناوهای کره جنوبی در سواحل شرقی این شبه‌جزیره آغاز کرد.

یکی از سخنگویان وزارت دفاع دفاع کره شمالی در این بیانیه گفت: استقرار مجددا ناو هواپیمابر رونالد ریگان تاثیر منفی بسیار قابل توجهی بر امنیت منطقه گذاشته است. نیروهای مسلح کره شمالی با جدیت تحولات شدیدا نگران‌کننده اوضاع کنونی را زیر نظر دارند.

همچنین، خبرگزاری KCNA به نقل از سخنگوی اداره هوانوردی کره شمالی اعلام کرد: آزمایشات موشکی کره شمالی برای دفاع از خود در برابر تهدیدات نظامی مستقیم هستند و هیچ ضرری برای امنیت مناطق و کشورهای همسایه ندارند.

در این گزارش آمده است: آزمایشات موشکی ما یک اقدام دفاع شخصی عادی و برنامه‌ریزی شده هستند تا از صلح منطقه‌ای و امنیتی کشورمان در باربر تهدیدات نظامی مستقیم آمریکا حفاظت کنند. این آزمایشات موشکی هیچ تهدید یا ضرری برای امنیت هوانوردی غیرنظانی و همچنین امنیت مناطق و کشورهای همسایه ندارند و با در نظر گرفتن کامل ایمنی هوانوردی غیرنظامی از قبل صورت گرفته‌اند.

این اظهارات در پاسخ به شورای سازمان بین‌المللی هوانوردی مدنی که پرتاب‌های موشکی کره شمالی را محکوم کرده و آنها را تهدیدی جدی برای امنیت هوانوردی غیرنظامی بین المللی دانسته بود، مطزح شدند.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی