پایگاه خبری توانا

در 6 ماهه نخست سالجاری به غیر از فروردین ماه  روند کاهش واردات نهاده های دامی ادامه داشته است که می تواند ناشی از اجرای سیاست های حذف ارز ترجیحی و کاهش تولید در واحدهای صنایع دام و طیور باشد.

به گزارش خبرنگار توانا؛ بررسی های آماری نشان می دهد در فروردین سالجاری 598 هزار و 262 تن نهاده دامی به ارزش 278 میلیون و 152 هزار و 892 دلار وارد کشور شده که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی تغییری نداشته اما به لحاظ ارزشی رشد 20 درصدی را تجربه کرده است.

در فروردین سالجاری در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته واردات ذرت به لحاظ وزنی رشد 145 درصدی و به لحاظ ارزشی رشد 173 درصدی را تجربه کرده است اما در همین ماه واردات جو به لحاظ وزنی و ارزشی کاهش 98 درصدی، واردات کنجاله سویا به لحاظ وزنی کاهش 41 درصدی و به لحاظ ارزشی کاهش 31 درصدی را تجربه کرده است.

در ماه مورد گزارش؛ دانه سویا به لحاظ وزنی رشد 38 درصدی و به لحاظ ارزشی رشد 76 درصدی را تجربه کرده است.

یکی از دلایلی که موجب شده میزان واردات نهاده های دامی در فروردین ماه سالجاری روند رو به رشدی را تجربه کند این است که هنوز سیاست ارزی جدید دولت سیزدهم وارد فاز اجرایی نشده و ثبت سفارش هایی که پیش از اجرای این طرح صورت گرفته  بود، وارد کشور شدند.

کاهش وزنی واردات نهاده های دامی به 33 درصد رسید

اما از فروردین به بعد براساس آمار روند واردات نهاده های دامی به کشور کاهشی شده است واین در حالیست که میزان نیاز به این ماده اولیه هنوز کاهش نیافته بود.همچنین سیاست ارزی جدید دولت برای حذف ارز ترجیحی به مرحله اجرا نرسیده بود اما قطعیت یافتن حذف ارز ترجیحی موجب شد تا واردکنندگان روند تامین کالای اساسی را کاهش دهند.

سیاست حذف ارز ترجیحی در روزهای پایانی اردبیهشت سالجاری به اجرا در آمد ولی نکته قابل توجه این است که در این ماه یک میلیون و 578 هزار و 628 تن نهاده دامی به ارزش 739 میلیون و 539 هزار و 710 دلار نهاده دامی وارد کشور شده است که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی 33 درصد و به لحاظ ارزشی 16 درصد کاهش را تجربه کرده است.

آمارها نشان می دهد؛ در اردیبهشت سالجاری میزان واردات ذرت به لحاظ ارزشی رشد دو درصدی و از نظر وزنی کاهش 14 درصدی را تجربه کرده است.در همین ماه واردات جو به لحاظ وزنی کاهش 71 درصدی و به لحاظ ارزشی کاهش 60 درصدی، واردات کنجاله سویا به لحاظ وزنی و ارزشی به ترتیب کاهش 72 درصدی و 70 درصدی و واردات دانه سویا به لحاظ وزنی و ارزشی به ترتیب افزایش 24 درصدی و 58 درصدی را تجربه کرده است.

جو صدرنشین جدول کاهش واردات

بهار که به ماه پایانی رسید و حذف ارز ترجیحی اجرایی شد آمار واردات تمامی اقلام نهاده های دامی منفی شد.در خرداد سال 1401 در مجموع دو میلیون و 664 هزار و 623 تن نهاده دامی به ارزش یک میلیارد و 256 میلیون و 347 هزار و 8 دلار وارد کشور شد که نسبت به دوره مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی 33 درصد و به لحاظ ارزشی 18 درصد کاهش را نشان می دهد.

در ماه مورد گزارش؛ واردات ذرت به لحاظ وزنی 17 درصد و ارزشی 1 درصد، جو به لحاظ وزنی 79 درصد و ارزشی 71 درصد، کنجاله سویا به لحاظ وزنی 37 درصد و ارزشی 30 درصد و دانه سویا به لحاظ وزنی 20 درصد و ارزشی 9 درصد کاهش داشته است.

ارزش واردات نهاده های دامی 31 درصد کم شد

آمارها نشان می دهد؛ در تیر ماه امسال سه میلیون و 639 هزار و 631 تن نهاده دامی به  ارزش یک میلیارد و 741 میلیون و 46 هزار و 696 دلار وارد کشور شده است که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته از نظر وزنی 43 درصد و ارزشی 31 درصد کاهش داشته است.

طبق آمار رسمی در همین بازه زمانی؛ واردات ذرت به لحاظ وزنی 26 درصد و ارزشی 12 درصد، جو به لحاظ وزنی 82 درصدی و ارزشی 77 درصد، کنجاله سویا به لحاظ وزنی 64 درصد و ارزشی 61 درصد و دانه سویا به لحاظ وزنی 22 درصد و ارزشی 10 درصد کاهش داشته است.

تجربه کاهش وزنی 36 درصدی

در مرداد ماه امسال نیز نیز 4 میلیون و 551 هزار و 674 تن نهاده دامی به ارزش دو میلیارد و 241 میلیون و 860 هزار و 212 دلار وارد کشور شده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی 36 درصد و ارزشی 21 درصد کاهش داشته  است.

در ماه مورد گزارش میزان واردات ذرت به لحاظ وزنی 21 درصد و ارزشی 5 درصد، جو به لحاظ وزنی 77 درصد و ارزشی 70 درصد، کنجاله سویا به لحاظ وزنی 47 درصد و ارزشی 42 درصد و دانه سویا به لحاظ وزنی 14درصد و ارزشی دو درصد کاهش را تجربه کرده است. 

کاهش وزنی واردات نهاده های دامی به 47 درصد رسید

در ماه پایانی فصل گرم سال نیز طبق آمار ارائه شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران روند واردات نهاده های دامی نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش معناداری را تجربه کرده است.

طبق آمار رسمی کشور، در شهریور ماه سال جاری 5 میلیون و 126 تن نهاده دامی به  ارزش دو میلیارد و 512 میلیون و 596 هزار و 530 دلار نهاده دامی وارد کشور شده است که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته از نظر وزنی 47 درصد و از نظر  ارزشی 35 درصد کاهش را تجربه کرده است.

مقایسه آمار واردات نهاده های دامی به کشور در نیمه نخست سالجاری نسبت به دوره مشابه سال گذشته حکایت از کاهش چشمگیر واردات این اقلام به کشور را دارد.

گفتنی است؛ میزان واردات کالاهای اساسی به کشور طبق اعلام سیاست های کلی کشور و با نظر وزارت جهاد کشاورزی برمبنای میزان نیاز واحدهای تولیدی فعال در صنعت دام و طیور تعیین و اعلام می شود.

رسیدن کاهش واردات نهاده های دامی به میزان تقریبا 50 درصد کمتر از سال گذشته حکایت از این واقعیت دارد که از یک سو فعالیت در صنایع دام وطیور نسبت به دوره مشابه سال 1400 کاهش معناداری داشته است و از سوی دیگر مقرون به صرفه نبودن واردات این اقلام برای فعالان این صنف وصنعت موجب شده تا از میزان واردات نهاده های دامی به کشور کاسته شود.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی