پایگاه خبری توانا

رئیس مجلس شورای اسلامی

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: شهید مدرس در برابر زورگویی و استبداد سر خم نکرد تا از استقلال نهاد مجلس دفاع کند و الگوی راستین از مردمی بودن و ایستادن شجاعانه بر سر آرمان های دینی و ملی به تمامی نمایندگان مردم در مجلس ارائه کند.

محمد باقر قالیباف در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی بیان کرد: دهم  آذرماه سالروز شهادت آیت الله سیدحسن مدرس است که به این مناسبت روز مجلس نام گذاری شده است.

وی افزود: شهید مدرس در برابر زورگویی و استبداد سر خم نکرد تا از استقلال نهاد مجلس دفاع کند و الگوی راستین از مردمی بودن و ایستادن شجاعانه بر سر آرمان های دینی و ملی به تمامی نمایندگان مردم در مجلس ارائه کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: خصوصیت اصلی شهید مدرس که بارها مورد تاکید امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری قرار گرفته است، شجاعت آن شهید و بی اثر بودن هر نوع تطمیع، تهدید و یا فریبی در ایشان بود. شهید مدرس ابدا منافع مردم و کشور را فدای مصلحت اندیشی نکرد و هوچی گری ها در او کمترین اثری نداشت. مدرس به نمایندگان ملت ثابت کرد که می توان در برابر چشم غره های قدرت های جهانی قالب تهی نکرد و در برابر زیاده خواهی صاحبان منافع ذره ای کوتاه نیامد.

قالیباف با اشاره به اینکه امام راحل تعابیر بسیار دقیقی در توصیف شهید مدرس به کار برده اند، گفت: آنچه امروز بیش از همه می تواند سرمشق ما نمایندگان مردم قرار گیرد این است که فرمودند آنها از مدرس می ترسیدند، چرا که مدرس یک نفری بر همه غلبه می کرد.

وی افزود: شهید مدرس ثابت کرد که اگر ما نمایندگان به درستی به وظایف خود عمل کنیم و فقط منافع ملت و آرمان های انقلاب اسلامی را در نظر بگیریم، هر یک از ما می توانیم منشاء اثر در حوزه های انتخابیه خود و بلکه در سراسر کشور باشیم.

هر امضاء طرح یا اظهار نظری از نمایندگان مجلس می تواند بر سرنوشت افراد تاثیرگذار باشد و باید در این روز که مزین به نام مجلس است بار دیگر به خود متذکر شویم که با لطف و اعتماد مردم مسئولیتی بسیار سنگین بر دوش یکایک ما گذاشته شده است و این فرصت خدمت در چشم بر هم زدنی به پایان می رسد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اگر مدرس توانست در چند سال نمایندگی مجلس یک نفره تحول فکری ایجاد کند و تاریخ ساز شود، امروز که فضای خدمت به مردم به برکت انقلاب اسلامی فراهم شده است، حتما می توان منشاء تحولات بزرگ و دوران ساز شد.

قالیباف تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی از آن جهت در راس امور است که با قانونگذاری و همچنین با رساندن صدای مردم به مسئولان اجرایی و استفاده از ابزارهای نظارتیمی تواند در شیوه های تصمیم گیری و نظام حکمرانی کشور تغییرات بلند مدتی ایجاد کند.

وی با اشاره به اینکه افتخار خدمت به مردم در مجلس همانقدر که فرصت مغتنمی است خطراتی نیز دارد، گفت: هر چقدر ما بتوانیم از ظرفیت های مجلس برای ریل گذاری تحول در کشور استفاده کنیم و قوانین متناسب با مشکلات اولویت دار کشور تصویب کنیم و سرمایه اجتماعی نظام را افزایش دهیم، از این فرصت به خوبی استفاده کرده ایم و هر چقدر به حواشی بپردازیم و فرصت را غنیمت نشماریم به وادی خطرات نمایندگی وارد شده ایم.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: هر کدام از نمایندگان مجلس نماینده تمام ملت با هر سلیقه و منشی هستند و حرف دل مردم باید در گفتار و کردار ما تجلی پیدا کند تا در پایان چهار سال احساس کنند ما منافع آنها را در اولویت قرار داده ایم و قوانینی را در مجلس به تصویب رسیده است که دست دلالان، صاحبان منافع خاص و انحصاری، رانت جویان و یا زیاده خواهان را از زندگی مردم کوتاه کرده است و به کاهش فاصله طبقاتی، افزایش خرید قدرت، کاهش دخالت دولت و افزایش اعتماد مردم به مسئولان کشور کمک کرده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی

قالیباف یادآور شد: رهبر معظم انقلاب فرمودند که نمایندگان مجلس مثل قله هستند و آنچه از دل قله می جوشد بر دامنه و در سطح جامعه سرازیر می شود.

رفتار، آداب و قانون گرایی و شجاعت نمایندگان بر آحاد جامعه تاثیر می گذارد، در حوزه های انتخابیه نزدیکترین مسئول سطح بالای جمهوری اسلامی در نظر مردم نمایندگان مجلس هستند و توجه ما به مشکلات مردم در هر نقطه از کشور در نهایت به اعتماد و همراهی مردم با ارکان نظام منجر خواهد شد.

وی گفت: درست است که مجلس مسئولیت اجرایی ندارد، ولی مردم از ما انتظار دارند به نمایندگی از آنان حامی و ناظر دلسوز دولت باشیم.

در همکاری مسئولانه با دستگاه های اجرایی به ریل گذاری کارشناسانه، نیازهای تقنینی دولت را برای حل مشکلات مردم برطرف کنیم و با  استفاده از ابزار های نظارتی دلسوزانه به دولت کمک کنیم تا اراده مردم در اراده کشور جاری شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: حق یکایک مردم بر گردن یکایک ما به عنوان نمایندگان مجلس آن است که در هر لحظه حداکثر توان خود را برای حل مشکلات آنها به کار گیریم تا اگر مردم صدای ما را در مجلس شنیدند؛ در هر لحظه احساس کنند ما حرف دل آنها را می زنیم و یا مشغول تصویب قانونی در خصوص موضوعی هستیم که دغدغه آنها در زندگی روزمره شان است. بدانیم که رضایت خداوند از ما منوط به رضایت مردم است.

قالیباف در پایان فرا رسیدن روز مجلس را به یکایک نمایندگان پرتلاش مردم در شورای اسلامی تبریک گفت و از خداوند متعال توفیقات روزافزون برای آن ها مسألت کرد.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی