پایگاه خبری توانا

پس از انفجار بر روی پل «کرچ» کریمه، جنگ اوکراین وارد مرحله تازه ای شده است و دو طرف سعی می کنند تا با تخریب زیرساخت های طرف مقابل به ویژه پل های ارتباطی طرف مقابل را به زانو در آورند.

توانا  ، جاده ها و مسیرهای اصلی حمل و نقل و راه آهن از جمله زیرساخت های هر کشوری هستند که مهمترین اهداف نظامی در آغاز هر جنگی به شمار می آیند.

در جنگ های امروزین کشورها سعی می کنند تا نه تنها در خط مقدم جبهه ها نیروهای دشمن را مورد حمله قرار دهند بلکه با وارد کردن ضربات نخست به مسیرهای پشتیبانی و لجستیک، ارتش ها را زمین‌گیر کنند.

این تاکتیکی است که ایالات متحده در جنگ های خود به ویژه در عراق به شدت دنبال و اجرا کرد و به همین دلیل توانست در مدت کوتاهی ارتش عراق را ناکارآمد و نابود کند.

این شیوه حتی از طرف ارتش رژیم صهیونیستی در جنگ علیه اعراب، لبنان و اکنون در سوریه هم دنبال می شود. حتی ارتش عربستان در حمله به یمن نیز همین الگو را تا حدودی پیاده کرد.

به نظر می رسید تجربیات جنگی روسیه هم به فرماندهان ارتش آن کشور آموخته باشد که اگر مسیرهای پشتیبانی از نیروهای خط مقدم را در همان مرحله نخست نابود کند، دیگر توان چندانی از طرف نیروهای اوکراینی برای مقاومت باقی نمی ماند.

وقتی ارتش و نیروهای اوکراین مسیرهای مناسبی را برای تامین نیازهای جنگی نداشته باشد، کمک های سنگین کشورهای غربی هم نمی تواند فایده ای برای آنها داشته باشد.

اما به نظر می رسد روسیه یا به دلیل نداشتن توانایی تهاجمی مناسب، اتخاذ روش نامناسب در روزهای ابتدایی جنگ، رعایت قواعد نانوشته جنگ و یا به دلیل اشتباه محاسباتی این اصل مهم را اجرا نکرد.

برخی کارشناسان غربی می گویند کرملین به دلیل نداشتن تعداد کافی از موشک های دقیق نقطه‌زن قادر به عملی سازی این کار نبود ضمن آنکه هواپیماهای روسی نیز در ماه های ابتدایی جنگ از سوی سامانه دفاع هوایی اوکراین هدف قرار می گرفتند و همین امر موجب می شود تا روسیه از جنگنده های خود کمتر استفاده کند. بخشی از شکست های اخیر ارتش روسیه نیز به همین دلیل رخ داده است./ایرنا

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی