پایگاه خبری توانا

کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی امروز با حضور نخست‌وزیر موقت این رژیم تشکیل و پیش‌نویس توافق ترسیم مرز دریایی بین فلسطین اشغالی و لبنان را تایید کرد.

به گزارش   توانا ،به نقل از روزنامه صهیونیستی “تایمز اسرائیل”، وزیران کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی به جز «آیلت شاکد» وزیر امور داخلی که رای ممتنع داد، بقیه به پیش‌نویس توافق مرزی با لبنان رای مثبت دادند.

یائیر لاپید، نفتالی بنت نخست وزیر پیشین  بنی گانتس وزیر جنگ، گیدون سعر وزیر دادگستری، آویگدور لیبرمن وزیر دارایی، کارین الحرار وزیر انرژی و برخی وزیران دیگر در نشست کابینه امنیتی در اینباره حضور داشتند.

پیش از تایید پیش نویس توافق ترسیم مرز دریایی با لبنان توسط اعضای کابینه امنیتی، کابینه فراگیر نیز امروز آن را برای تایید اولیه بررسی خواهد کرد تا اینکه دو هفته دیگر تصویب نهایی شود.

«گالی بهاراو-میارا» دادستان کل رژیم صهیونیستی امروز اعلام کرده بود که باوجود در پیش بودن انتخابات پارلمانی در ماه نوامبر، کابینه موقت این رژیم به لحاظ قانونی می تواند توافق ترسیم مرز دریایی با لبنان را امضا کند و برای انجام آن نیازی به تایید پارلمان ندارد.

پیش از این الیاس بوصعب نائب رئیس پارلمان لبنان گفته بود که کشورش به تمام مطالبات خود در پرونده ترسیم مرزهای دریایی دست یافت.

وی گفت که آموس هوکشتاین میانجی آمریکایی به راه حل و تفاهمی رسید که هر دو طرف لبنانی و صهیونیستی را راضی می‌کند.

بوصعب با بیان اینکه بررسی پیشنهاد آمریکا در پرونده ترسیم مرزهای دریایی برعهده رئیس جمهور لبنان است، تاکید کرد: پیشنهاد آمریکا برای ترسیم مرز دریایی یک توافقنامه یا معاهده با اسرائیل نیست.

نائب رئیس پارلمان لبنان خاطرنشان کرد که لبنان به تمام سهم خود از میدان گازی “قانا” دست یافت و تمام ملاحظات این کشور اجرا شد.

بوصعب تاکید کرد که پذیرش نهایی پیشنهاد آمریکا به تصمیم رئیس جمهور، نخست وزیر و رئیس پارلمان لبنان باز می‌گردد.

پیش از این جبران باسیل رهبر جریان آزاد ملی لبنان در گفت وگو با شبکه تلویزیونی “ال. بی. سی” لبنان، گفت: حزب الله معادله قدرت را (در پرونده ترسیم مرزها به رژیم اسرائیل) تحمیل کرد و کشور لبنان در مساله ترسیم مرزهای دریایی به مطالبات خود دست یافت و اکنون تنها یک گام مانده است. جایگزین توافق، جنگ خواهد بود.

یک مقام آمریکایی بلندپایه پیشتر از تحویل نسخه نهایی پیش‌نویس پیشنهادی توافق این کشور در پرونده ترسیم مرزهای دریایی میان لبنان و فلسطین اشغالی، به بیروت و رژیم صهیونیستی خبر داده بود.

این مقام آمریکایی تاکید کرده بود: ما خیلی به امضای توافق نزدیک هستیم.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی