پایگاه خبری توانا

اظهارنظرهای اخیر مقام‌های ارشد روسیه و کشورهای غربی در مورد احتمال به کارگیری جنگ‌افزار هسته‌ای در خلال جنگ اوکراین و همچنینی برگزاری رزمایش‌های هسته‌ای، نگرانی‌ها از وقوع یک درگیری هسته‌ای را بیشتر کرده و متحدان در بلوک غرب را وادار به واکنش‌های هشدارآمیز کرده است.

به گزارش  توانا ، خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت درحالیکه انتظار می‌رود روسیه به زودی رزمایش گسترده قوای هسته‌ای خود را برگزار کند، و ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه تهدید به استفاده از جنگ افزار هسته‌ای کرده، آمریکا و متحدانش با این چالش روبرو هستند که بتوانند تفاوت بین رزمایش و یک رویداد واقعی را تشخیص دهند.

به نوشته این خبرگزاری، روسیه معمولا در همین تاریخ از سال رزمایش هسته‌ای سالیانه خود را برگزار می‌کند و مقام‌های غربی و آمریکایی در عرض چند روز انتظار برگزاری آن را دارند. مقام‌های آمریکایی گفتند که تمرین‌های نظامی احتمالا شامل آزمایش موشک‌های بالستیک خواهد شد.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو هفته گذشته در یک کنفرانس خبری در بروکسل گفت که این ائتلاف نظامی رزمایش هسته‌ای سالانه مسکو را همانند سال‌ها گذشته به دقت رصد می‌کند.

جان کربی سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز گفته بود که رزمایش روسیه موسوم به «گروم» به صورت معمول شامل مانورهای گسترده نیروهای هسته‌ای استراتژیک از جمله شلیک موشک می‌شود.

به دنبال سخنرانی پنجشنبه گذشته رییس جمهوری روسیه در نشست سیکا در مورد اینکه ناتو در همه جای جهان دخالت می‌کند، جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به پوتین هشدار داد که در صورت استفاده مسکو از سلاح هسته‌ای علیه اوکراین، نیروهای روسی با پاسخ نظامی غرب نابود می‌شوند.

یک مقام دفاعی آمریکا به خبرگزاری رویترز گفت که تمرین‌های نظامی روسیه قرار است همزمان با رزمایش آمادگی هسته‌ای سالانه ناتو با عنوان «ظهر ثابت قدم» که این هفته آغاز می‌شود، برگزار شود.

یک مقام ارشد ناتو روز چهارشنبه به رویترز گفت که هرگونه استفاده از جنگ افزارهای هسته‌ای از جانب روسیه ممکن است “واکنش فیزیکی” از سوی ناتو را به همراه داشته باشد. وی هم زمان با نشست وزیران دفاع این سازمان نظامی در بروکسل، بیان کرد که حمله هسته ای روسیه به (اوکراین) گستره این درگیری را تغییر خواهد داد و یقینا واکنش عملی هم پیمانان کی‌یف و شاید ناتو را در پی خواهد داشت.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی