پایگاه خبری توانا

رئیس جمهور آمریکا بار دیگر با اعلام حمایت از حوادث جاری در ایران گفت که برای اغتشاشگران احترام قائل است.

به گزارش توانا به نقل از خبرگزاری رویترز، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا بامداد امروز (یک‌شنبه) در جریان یک سفر در پاسخ به سوالی درباره حادثه پیش آمده در زندان اوین گفت که احترام زیادی برای مردم و زنانی قائل است که (در ایران) به خیابان‌ها می‌آیند.

وی که پیشتر نیز با مداخله در امور داخلی کشورمان از ناآرامی‌های اخیر در ایران حمایت کرده بود، مدعی شد که این شرایط حیرت‌انگیز است و از نظر او افراد خوبی در دولت ایران نیستند.

بایدن همچنین ادعا کرد که این شرایط تا مدت‌های طولانی متوقف نخواهد شد.

به گزارش توانا، در پی وقوع حادثه آتش‌سوزی در بندهای شش و هفت زندان اوین برخی رسانه‌های خارجی تلاش کردند گزارش دهند که این اتفاق در بندهایی مه زندانیان امنیتی زندانی هستند، رخ داده است که واکنش سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا را نیز در پی داشته است.

وی در یک توئیت تاکید کرد که گزارش‌های مربوط به زندان اوین را دنبال می‌کند و واشنگتن با سوئیس به عنوان حافظ منافع خود در تماس است.

دولت و مقامات آمریکایی در روزهای اخیر به شدت تلاش کرده‌اند به بهانه‌های مختلف و از هر طریقی که می‌توانند به ناآرامی‌ها در ایران دامن بزنند و از اغتشاشات در کشورمان و ایجاد خشونت حمایت کرده‌اند.

رئیس جمهور آمریکا پیشتر نیز در بیانیه‌ای ضمن اعلام حمایت از این ناآرامی‌ها گفته بود که ایالات متحده تحریم‌هایی را علیه افرادی که به ادعای او در سرکوب اعتراضات دخیل هستند، اعمال خواهد کرد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه ایران در گفت‌وگوی تلفنی با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درخصوص تحولات جاری کشور از سیاست دوگانه غرب و آمریکا درقبال رفتار خشونت‌آمیز پلیس و دولت‌ها با مردم پرداخت و گفت: در خصوص مرگ مرحوم مهسا امینی گزارش دقیق و علمی پزشکی قانونی از سوی تعداد قابل توجهی از پزشکان فوق تخصص و افراد خبره ارائه شده است. همچنین اقدامات قضایی نیز در جریان است، البته این موضوع برای برخی مقامات غربی فقط یک بهانه است.

وی ادامه داد: پرسش این است که غرب در خصوص صدها پرونده قتل عمد زنان و کودکان در کانادا و آمریکا به‌ویژه به دست پلیس چه کرده است؟! نمی شود در غرب خشن‌ترین مقابله با اغتشاش، عملی خوب و پسندیده باشد، اما همان کار  در چارچوب قانونی در ایران سرکوب قلمداد شود!

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: مطالبات مسالمت آمیز موضوعی جدای از آشوب، قتل، آتش افروزی و عملیات تروریستی است.

امیرعبداللهیان خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از پشتوانه قوی مردمی و دموکراسی کارآمد برخوردار است. اینجا سرزمین کودتای مخملی یا رنگین نیست. ایران لنگرگاه ثبات و امنیت پایدار منطقه است.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی