پایگاه خبری توانا

مدیرعامل انجمن بلاک‌چین اظهار کرد:‌ بانک مرکزی در استفاده از ریال دیجیتال به دنبال جنبه‌های محدود‌کنندگی و کنترل است و انتظاراتی نظیر تغییر نظام پرداخت، جمع‌آوری اتاق‌های پایاپای تسویه، تغییر روش‌های پرداخت و انتقال کیف پول به صورت همتا به همتا را محقق نخواهد کرد.

عباس آشتیانی در گفت‌وگو با خبرنگار توانا اظهار کرد:‌ فناوری تنها شکل ریال را عوض می‌کند و از نظر اقتصادی موضوعاتی مانند رشد اقتصادی، تورم، سرعت گردش و ارزش پول تابع تصمیم‌های بانک مرکزی و سیاست‌های پولی کشور باقی خواهند ماند، بنابراین انتظار تغییر خاصی از ریال دیجیتال وجود ندارد.

بانک مرکزی به دنبال ویژگی‌های محدودکنندگی است

وی افزود: زمانی ریال به صورت سکه و اسکناس و پس از آن به صورت دیجتیال در کارت‌های عابر بانک وجود داشت و اکنون نیز به صورت رمزنگاری شده در کیف پول هست. آنچه که بانک مرکزی در مورد ریال دیجیتال اعلام کرده است استفاده از ویژگی‌های خوب آن نیست و بیشتر به سمت ویژگی‌های محدوده کننده در حرکت است.

آشتیانی عنوان کرد: پول دیجیتال در اصطلاح پول برنامه‌ریزی‌شده نامیده می‌شود و قابلیت‌های برنامه‌ریزی آن می‌تواند به گونه‌ای باشد که از آزادی و احراز مالکیت اسکناس و سکه برخورداربوده و در یک سمت دیگر قابل ردیابی، تعیین سقف و کف واریز در کیف پول و بسیاری از قابلیت‌های دیگری که بانک مرکزی به آن اشاره کرده را دارد.

وی خاطرنشان کرد:‌ بانک مرکزی اشاره کرده که می‌خواهد قابلیت برنامه‌ریزی را در ابتدا برای ریال دیجیتال رعایت نکند که ویژگی‌هایی دارد از جمله آنکه ناشر محدوده داشته، جابه جایی پول سخت بوده و قابلیت بررسی و برنامه‌ریزی دارد و می‌توان گفت دستاوری همانند دستگاه‌های پوزی که برای نان تعریف شده است، خواهد داشت. به این معنا که می‌دانیم هر شخصی از چه منطقه و مکان و به چه میزانی نان خریداری می‌کند.

آشتیانی خاطرنشان کرد:‌ رویکرد بانک مرکزی استفاده از این وجهه فناوری بوده است. اکنون اسکناس کاغذی تا زمانی که در دست افراد است مالکیت آن با اشخاص بوده و انتقال و جابه‌جایی آن نیز در جایی ثبت نمی‌شود اما بانک مرکزی در حد همین میزان قابلیت کنترل و محدودسازی نیز هست بنابراین نگرانی‌هایی زیادی برای اقتصاد داخلی هم از جهت امنیتی وهم از مخاطراتی که از خارج از کشور به آن تحمیل می‌شود،‌وجود دارد.

امیدواری به تغییر نظام پرداخت با ریال دیجیتال

مدیرعامل انجمن بلاک‌چین با بیان اینکه در روزهای نخست طرح ریال دیجیتال این امیدواری وجود داشت که بانک مرکزی بتواند به تغییر نظام پرداخت کمک کند، عنوان کرد: جمع‌آوری اتاق‌های پایا پای تسویه، تغییر روش‌های پرداخت و انتقال کیف پول به صورت همتا به همتا از دیگر انتظاراتی بود که به نظر می‌رسید ریال دیجیتال به دنبال آن باشد اما اکنون این نتیجه به دست آمده که این پروژه در جهت توسعه ابعاد اقتصادی خرد و کلان پیش نمی‌رود و بیشتر به دنبال کنترل است.

ریال دیجیتال با برخی از پایلوت‌ها اجباری خواهد شد

آشتیانی درباره خریداران ریال دیجیتال عنوان کرد:‌ با توجه به علاقه زیاد به کنترل و محدودیت به نظر می‌رسد که بانک مرکزی از طریق برخی از پایلوت‌ها شروع به اجباری‌کردن آن خواهد کرد و به طور مثال به بازنشستگان اعلام می‌کند که حتما باید کیف پول نصب کنند.

مدیرعامل انجمن بلاک‌چین درباره شفافیتی که به دنبال استفاده از ریال دیجتیال ممکن است به وجود آید، افزود: اگر همه فعالیت‌ها در قالب ریال دیجیتال و نسخه‌ای از بلاک‌چین آن به صورت عام، همانند آنچه که در رمزارزهایی مانند بیت‌کوین و یا دلار تتر مشاهده می‌شود، وجود داشت در آن صورت می‌توان گفت شفافیت مورد طلب بوده است.

ریال دیجیتال شفافیت انتخابی به ارمغان خواهد آورد

آشتیانی عنوان کرد:‌ امروزه اگر شرکت تتر حتی یک دلار هم چاپ یا اضافه کند همه جهان متوجه آن خواهد شد اما از آنجا که اشکال دیگر ریال وجود خواهد داشت و فقط این نوع از ریال شفاف خواهد شد می‌توان گفت شفافیت انتخابی به ارمغان خواهد آورد و اگر هم مانند آنچه بانک مرکزی اعلام کرده اجرایی شود مانند آن است که نودهای اعتبارده و اعتبارسنج همه بانکی و زیر نظر بانک مرکزی خواهد بود و این شفافیت از قبل هم برای بانک مرکزی وجود داشت.

ریال دیجیتال به زیرساخت عمده‌ای نیاز ندارد

مدیرعامل انجمن بلاک‌چین درباره زیرساخت‌های لازم برای ریال دیجیتال اظهار کرد:‌ ریال دیجیتال به زیرساخت عمده‌ای نیاز ندارد. البته پروتکل‌های آن هنوز از سوی بانک مرکزی اعلام نشده است اما به نظر می‌رسد پردازنده‌های معمولی قابلیت استفاده از آن را خواهند داشت.

آشتیانی درباره دعوت بانک مرکزی به ارایه نظرات بخش خصوصی و صاحبنظران در خصوص ریال دیجیتال گفت: مقامات کشور از سال ،86 توصیه‌های مکرری برای بخش خصوصی داشته‌اند و غالبا شاهد دعوت بخش خصوصی بوده‌ایم اما این دعوت‌ها برای بخش خصوصی در قالب تصمیم‌ساز بوده و به هیچ عنوان تصمیم‌گیر نیستند و به عبارتی نظرات بخش خصوصی به کار گرفته نمی‌شود.

گلایه 70 بخش خصوصی به عدم بهره‌گیری از نظرات بخش خصوصی

وی با بیان اینکه 70 تشکل بخش خصوصی در روزهای اخیر مهمان معاونت کسب و کار در وزارت صمت بودند،‌اظهار کرد:‌ هر 70 تشکل بخش خصوصی به اجماع گلایه‌مند هستند که به هیچ عنوان در تصمیم‌سازی‌هایی که منجر به تصمیم‌گیری می‌شود، دخیل نیستند.

 

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی