پایگاه خبری توانا

رئیس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران، سهم معدن در صادرات کشور را چندان مناسب و قابل ملاحظه نیست و سه فاکتور در کاهش صادرات محصولات بخش معدن موثر می داند و معتقد است؛ تا دولت نخواهد توسعه ای در بخش معادن و محصولات معدنی ایجاد نخواهد شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری توانا، اقتصاد بدون نفت یکی از ایده آل های مسئولان و سیاستگذاران کلان کشور و از اهداف اسناد بالادستی و برنامه های توسعه ای کشور بوده است اما بی توجهی به استفاده از ظرفیت های صنعتی، معدنی و خدماتی  امکان تحقق این امر را تا کنون مهیا نکرده است.

 ایران با داشتن 68 نوع ماده معدنی و بیش از 37 میلیارد تن ذخایر معدنی اثبات شده و 57 میلیارد تن ذخایر بالقوه رتبه پانزدهم جهانی در بخش معدنی را دارد اما سهم صادرات معدنی در تولید ناخالص معدنی کشور حدود 6 درصد است که با این میزان نمی توان به عبور از اقتصاد وابسته به نفت چندان دلخوش بود.

برای تحقق شعار اقتصاد بدون نفت لازم است بتوانیم ظرفیت های موجود در بخش  تولید مواد معدنی را افزایش دهیم و از خام فروشی محصولات معدنی نیز جلوگیری به عمل بیاید اما تا کنون هیچ کدام از این دو مقوله به درستی اجرایی نشده است.

دست اندازها درمسیر توسعه بخش معدن و محصولات معدنی 

ابراهیم جمیلی رئیس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران به خبرنگار توانا می گوید: به منظور تحقق اقتصاد بدون نفت با استفاده از ظرفیت های معدنی نیازمند رفع موانع از مسیر فعالیت در سه حلقه ،اکتشافات، بهره برداری و تولید محصولات معدنی هستیم.

وی می افزاید: برای نخستین گام در راستای افزایش بهره مندی از ظرفیت های معدنی لازم است تا به اکتشافات به ویژه اکتشافات عمیق توجهات  لازم صورت بگیرد.

 این فعال اقتصادی ادامه می دهد: در بخش اکتشافات باید اکتشافات عمیق صورت بگیرد. در حال حاضر در این زمینه عملا کاری صورت نگرفته است و از سایر کشورها بسیار عقب هستیم زیرا عمق اکتشافات در سایر کشورها 300 متر است اما این رقم در ایران بین 50 تا 60 متر است.

رئیس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان می کند: به منظور ایجاد گستردگی در فعالیت های معدنی و بهره مندی از ظرفیت های این بخش لازم است تا افراد صاحب تخصص و تمکن مالی به این عرصه ورود پیدا کنند زیرا فعالیت در بخش معدن بسیار پرریسک است و برای بازگشت تمام هزینه های صورت گرفته از سوی سرمایه گذار تضمینی وجود ندارد.

جمیلی می گوید: سرمایه گذاری هایی که برای اکتشافات صورت می گیرد ممکن است منجر به کشف معدنی مناسب نشود و سرمایه گذار نتواند به مواد معدنی با کیفیت و یا دارای حجم مناسب دست پیدا کند بنابراین ورود افرادی که تخصص لازم و تمکن مالی کافی ندارد می تواند یکی از موانع در مسیر اکتشافات باشد.

 کشف معادن جدید با ماشین آلات فرسوده !!

این فعال اقتصادی از مشکلاتی که در مسیر بهره برداری معدنی وجود دارد به عنوان دومین عامل در فرآیند عدم استفاده از ظرفیت های معدنی برای رسیدن به اقتصاد بدون نفت یاد می کند.

رئیس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران می گوید: در حال حاضر در مرحله بهره برداری از معادن کشور با مشکل نبود ماشین آلات مناسب مواجه هستیم.

جمیلی می افزاید: بسیاری از ماشین الات مورد استفاده در بخش معدنی کشور بسیار کهنه وفرسوده است. با تامین ماشین آلات  جدید می توان از هزینه های بهره برداری کاست و محصولات با کیفیت تری به دست آورد بنابرین تامین سریع ماشین آلات جدید می تواند فرآیند بهره برداری های معدنی را مقرون به صرفه تر کند.

جمیلی اظهار می کند: پایین بودن میزان ارزش افزوده و اکتفاء به کنسانتره سازی از دیگر معضلاتی است که در مسیر افزایش صادرات محصولات معدنی وجود دارد.

وی خاطرنشان می کند: باید برای ایجاد صنایع معدنی و بهبود کیفیت فعالیت  در این عرصه اقدامات بیشتری صورت بگیرد تا بتوانیم به ارزش افزوده های مناسب تری از طریق فروش فرآورده های معدنی دست پیدا کنیم.

وی تاکید می کند: البته برای ایجاد توسعه صنایع معدنی و جلوگیری از خام فروشی فرآورده های معدنی نیاز به حمایت های جدی از سوی قوای مقننه و مجریه داریم.

موانعی که همواره در بخش معدن وجود داشته و مانع شده تا نتوانیم از ظرفیت های معادن برای افزایش صادرات غیرنفتی بهره مند شویم، کاملا شناخته شده است که برای رفع آنها نیاز به تلاش برای اجرای برنامه های توسعه ای و اسناد بالادستی داریم.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی