پایگاه خبری توانا نیوز

یک کارشناس مذهبی گفت: امام صادق نیز فرمودند: «خدا حرمی دارد که آن مکه است، پیامبر(ص) حرمی دارد که مدینه است، امیرالمؤمنین(ع) هم حرمی دارد که کوفه است و ما(اهل بیت) حرمی داریم که قم است.» در روایاتی نیز گفته شده است که سه در از درهای بهشت از قم باز می‌شود و این به برکت وجود حضرت معصومه(ع) است.

محمود اسدپور در خصوص علت استفاده از عنوان کریمه برای حضرت معصومه(س) عنوان کرد: آیت‌الله مرعشی نجفی چله می‌گیرد تا محل قبر حضرت فاطمه(س) را پیدا کند. درعالم رویا امام رضا(ع) را خواب می‌بیند. امام رضا(ع) می‌گویند: «علیکم بالکریمه» و می‌فرماییند که منظورشان از کریمه فاطمه بنت موسی بن جعفر است. در واقع این لقب را امام رضا(ع) به حضرت معصومه(س) دادند.
وی افزود: ایشان از جمله امامزادگان واجب تعظیم هستند و از امامزادگانی هستند که زیارتنامه مأثوره از امام معصوم دارند. امام رضا(ع) و امام جواد(ع) برای ایشان زیارتنامه گفتند.
اسدپور در توضیح انتساب عنوان معصومه به حضرت اظهار کرد: معصومه در اینجا عصمتی هم اندازه چهارده معصوم نیست. ایشان در خاندان امامت متولد شدند و رشد کردند. پدر، برادر و فرزند برادرشان امام هستند. در سنین کودکی بعد از شهادت امام کاظم(ع) زیر نظر امام رضا(ع) تربیت شدند. به لحاظ انفاس قدسیه و تربیت عالمانه امام رضا(ع) این عنوان برای ایشان انتخاب شده است.
وی ادامه داد: دو نوع عصمت داریم؛ یکی عصمت از گناه و دیگری عصمت از خطا. بزرگان وعلما می‌توانند معصوم باشند اما نسبی است و پایین‌تر از عصمت اهل بیت(ع) هستند. ایشان معصوم از گناه هستند اما چهارده معصوم، معصوم از خطا هستند و حتی فکر خطا هم نمی‌کنند. عصمت حضرت معصومه(س) در طول عصمت معصوم است نه عرض آن.
این کارشناس مذهبی عنوان کرد: یکی از ویژگی‌های اخلاقی حضرت ولایت پذیری و تبیعیت از امام بوده است. ایشان امام رضا(ع) را امام خود می‌دانستند؛ نه فقط برادر خود و در تبیعت از امام نعل به نعل عمل می‌کردند. ایشان عالمه و محدثه بودند. حضرت معصومه(س) که زیر چتر تعلمات امام رضا(ع) بودند، برای خانم‌ها احکام فقهی می‌گفتند و حوزه درسی داشتند. ایشان محل رجوع بزرگان بودند و از پدرشان و امام رضا(ع) حدیث گفتند در نتیجه محدثه نیز بودند.
وی تصریح کرد: در زیارتنامه ایشان آمده است «یا فاطمه اشفعی لی فی الجنه فأن لک عند الله شأنا من الشأن». این نشان می‌دهد که ایشان مقام شفاعت دارند. شفاعت به اذن الله است و در ادامه به بزرگان، رهیافتگان و آنان که از نظر تقوا و علم به درجه بالایی رسیده‌اند مقام شفاعت داده می‌شود.
اسدپور در خصوص شأن و مقام ایشان افزود: در چندین حدیث و روایت گفته شده است که زیارت ایشان ثواب زیادی دارد و زائر حضرت بهشتی می‌شود. امام صادق نیز فرمودند: «خدا حرمی دارد که آن مکه است، پیامبر(ص) حرمی دارد که مدینه است، امیرالمؤمنین(ع) هم حرمی دارد که کوفه است و ما(اهل بیت) حرمی داریم که قم است.» در روایاتی نیز گفته شده است که سه در از درهای بهشت از قم باز می‌شود و این به برکت وجود حضرت معصومه(ع) است.
وی گفت: همه ما و به خصوص دختران جامعه ما باید از ایشان در عفت، تقوا و صداقت در گفتار و کردار تبعیت کنیم. یکی از صفات بارز ایشان بعد از مقام شفاعت و عصمت شجاعت حضرت در بیان حقایق است. ما نیز باید مانند ایشان در بیان حقایق شجاع باشیم. مقام معظم رهبری بیش از یک سال است که جهاد تبیین را مطرح کردند. اگر در این مورد از حضرت معصومه(س) تبیعیت می‌کردیم امر رهبری سریع‌تر اعمال می‌شد.
این کارشناس مذهبی بیان کرد: ایشان در بسیاری از موارد حدیث گفتند و در خیلی از انحرافات اجتماعی نهی از منکر و امر به معروف کردند. اگر در عفاف، حجاب و شجاعت پیروشان بودیم کار به جایی نمی‌رسید که تحت تاثیر رسانه‌ها برخی از افراد هیجانی شوند و ابزار دست دشمن قرار گیرند. ما باید از ایشان یاد بگیریم که ابزار دست دشمن نشویم و تقوا و بصیرتمان را زیاد کنیم.
وی عنوان کرد: حداقل کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که بصیر باشیم و در جایگاهی که هستیم از خودمان، دینمان، عفتمان و ناموسمان دفاع کنیم.
اسدپور گفت: یکی از کارهای مهمی که در این روز می‌توانیم انجام دهیم زیارت حضرت معصومه(س) است. دومین کاری که در این روزها باید انجام داد تبیین جایگاه ایشان است. حوزه و رسانه هر کدام در جایگاه خود باید در این راستا گام بردارند و مردم و به خصوص جوانان را با ایشان آشنا کنند تا برکات ایشان در مدت زمان کمی که در قم بودند بیان شود.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی