پایگاه خبری توانا

در حالی تنها چند روز به آغاز انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا باقی مانده که صاحب نظران و نتایج نظرسنجی ها از پیروزی طیف جمهوریخواه در مجلس نمایندگان حکایت می کند؛ ضمن اینکه وضعیت حزب حاکم در سنا نیز شکننده است.

به گزارش پایگاه خبری توانا  ،شمارش معکوس برای انتخابات میان دوره ای کنگره که قرار است هشتم نوامبر (سه شنبه ۱۷ آبان ماه ۱۴۰۱) برگزار شود، شروع شده است؛ انتخاباتی که در جریان آن سرنوشت تمامی ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان و ۳۴ کرسی از ۱۰۰ کرسی سنا تعیین خواهد شد.

در این میان اما گویی حزب حاکم باید آماده از دست دادن کرسی های خود در کنگره باشد.

از نگاه ناظران، علاوه بر سنت و روال نسبتاً ثابت تاریخی، عملکرد ضعیف دولت بایدن به عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا، سرنوشت حزب دموکرات را در معرض خطر قرار داده است.

سناریوی قوی؛ از دست رفتن اکثریت مجلس نمایندگان

در مجلس نمایندگان، از میان مجموع ۴۳۵ کرسی در حال حاضر ۲۲۲ کرسی در اختیار حزب دموکرات و ۲۱۳ کرسی در اختیار جمهوریخواهان است.

با نگاهی به انتخابات میاندوره‌ای آمریکا در سال های اخیر مشخص می شود که این نوع انتخابات عموماً برای حزبی که کاخ سفید را در اختیار ندارد، بهتر پیش می‌رود و مقبولیت عمومی رئیس جمهوری مستقر، تأثیر مستقیم روی نتایج انتخابات کنگره دارد.

نظرسنجی های صورت گرفته تا به امروز نیز فرضیه فوق را تایید می کند.

یکی از آنها، نظرسنجی مشترکی شبکه خبری «سی‌بی‌اس نیوز» و موسسه «یوگاو» است که از افزایش احتمال کنترل مجلس نمایندگان توسط حزب جمهوریخواه خبر می‌دهد. براساس نتایج به دست آمده از این نظرسنجی، حزب جمهوریخواه ۲۲۴ کرسی و حزب دموکرات ۲۱۱ کرسی مجلس نمایندگان را بدست خواهند آورد.

این گزارش می‌افزاید: این درحالی است که در نظرسنجی قبلی پیش بینی می‌شد حزب دموکرات ۲۲۲ کرسی و حزب جمهوریخواه ۲۱۳ کرسی به دست آورند و این وضعیت نشان می‌دهد که کفه ترازو به نفع حزب جمهوریخواه سنگینی می‌کند.

افکارسنجی های دیگر نیز از کاهش شدید محبوبیت بایدن و طیف حامی او حکایت دارد. به تازگی نتایج یک نظرسنجی صورت گرفته از سوی شبکه «فاکس نیوز» انتشار یافت که نشان می‌داد، اکثر پاسخ دهندگان (۵۴ درصد) اعلام کردند که به شخص دیگری در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا رای خواهند داد و تنها ۳۳ درصد آماده رای دادن مجدد به بایدن هستند.

پیش از این نیز نظرسنجی‌های صورت گرفته نشان می‌داد که تنها ۳۸ درصد از مردم آمریکا عملکرد بایدن را به عنوان رئیس جمهوری ایالات متحده تایید می‌کردند. این در حالی است که بایدن در همان ماه نخست آغاز به کار یعنی در ژانویه ۲۰۲۱، محبوبیتی بالای ۵۰ درصد داشت.

رویه ای ثابت در انتخابات میان دوره

از سال ۲۰۰۶ به این سو، حزب روسای جمهور مستقر به طور میانگین در هر انتخابات ۳۹ کرسی مجلس نمایندگان را از دست داده است. بدترین عملکرد یک حزب در انتخابات میان دوره‌ای در قرن بیست و یکم به سال ۲۰۱۰ و دوره ریاست جمهوری باراک اوباما بازمی‌گردد که دموکرات‌ها ۶۳ کرسی را از دست دادند.

با این همه هرچند کاهش محبوبیت یک رئیس جمهور با کاهش کرسی‌های حزب متبوع او در مجلس نمایندگان رابطه‌ای مستقیم دارد اما نمی‌توان از این رابطه، میزان کاهش کرسی‌ها را نیز تخمین زد چنانکه حزب دموکرات در انتخابات میان دوره‌ای سال ۲۰۱۴ که باراک اوباما وضعیت بدتری نسبت به سال ۲۰۱۰ تنها ۱۳ کرسی را از دست داد.

لازم به ذکر است که در جریان انتخابات پیش رو، سرنوشت ۳۴ کرسی سنا نیز تعیین خواهد. اگر چه برخی بر این باورند که ترکیب تقریباً مساوی سناتورهای دموکرات و جمهوریخواه بعد از انتخابات تغییر نخواهد کرد اما واقعیت این است که وضعیت دموکرات ها در مجلس سنا بسیار شکننده‌تر است.

دموکرات ها با از دست دادن حتی یک کرسی در سنا، اکثریت را به جمهوریخواهان واگذار خواهند کرد. در این صورت سرنوشت تمام لوایح مدنظر دولت بایدن که می‌تواند تأثیر زیادی روی نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ بگذارد، بن‌بست است.

در مجموع، وجود و تشدید بحران های مختلف در آمریکا از تورم بی سابقه گرفته تا تنش افروزی در تایوان و اوکراین، از بایدن رئیس جمهوری نامحبوب ساخته است؛ موضوعی که در آستانه انتخابات میان دوره ای کنگره، طیف سیاسی حامی او را به لبه پرتگاه کشانده است.بی تردید تداوم این روند به ویژه اگر اکثریت کنگره در اختیار جمهوریخواهان قرار گیرد، دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ مسیر دشواری پیش رو دارند./ایرنا

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی