پایگاه خبری توانا

میری معتقداست؛ با موانع سدراه صادرات، نمی توانیم تامین کننده خوبی برای کشورهای خریدار زعفران باشیم و دولت ها در راستای برداشتن این مشکلات خیلی جدی نیستند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری توانا، با توجه به موانع صادراتی ناشی از شرایط تحریم و قیمت بالای محصول، برخی کشورها از جمله ازبکستان و تاجیسکتان به امر کشت زعفران ورود کردند.

برای دومین سال پیاپی با مشارکت ازبکستان در تاجیکستان زعفران کشت می شود و امسال محصول روانه بازارهای جهانی شده است.

گرچه ایران با تولید بیش از ۹۰ درصد زعفران بزرگترین تولیدکننده در دنیا محسوب می شود، اما ازبکستان به طور جدی مشغول کشت این گیاه است.

آمارها حاکی از آن است که پروژه سرمایه گذاری کشت زعفران تاجیک_ ازبک با همکاری شرکت ایتالیایی در زمینه مساحت ۲۰۴.۵ هکتار با ۴۰.۴ میلیون یورو اجرا شده است.

عظیم‌خاکیموف رئیس هیئت مدیره گروه اواس می گوید: این پروژه چشم‌انداز بسیار خوبی دارد و ما در نظر داریم که مزارع کشت زعفران را به هزار هکتار افزایش دهیم.

به گفته خاکیموف، هم‌اکنون بازارهای آمریکا، مالزی، عربستان صعودی و اروپا آماده خرید زعفران در حجم‌زیاد از ما هستند.

غلامرضا میری نایب رئیس شورای ملی زعفران درگفتگو با خبرنگار توانا گفت: با وجود موانع سدراه صادرات، نمی توانیم تامین کننده خوبی برای کشورهای خریدار باشیم.

وی افزود: با وجود محدودیت های صادرات ناشی از تحریم های ظالمانه و عدم امکان نقل و انتقال ارز از طریق سیستم بانکی و همچنین قیمت بالای زعفران کار به جایی رسیده که کشت برای دیگر کشورها مقرون به صرفه است.

میری با اشاره به اینکه بسیاری از کشورها اقدام به کشت این محصول استراتژیک کردند، بیان کرد: قیمت کنونی زعفران به مرحله ای رسیده که برای دیگر کشورها تولید آن مقرون به صرفه است، درحالیکه تا یکسال گذشته به سبب نرخ پایین این وضعیت نبود.

نایب رئیس شورای ملی زعفران با اشاره به اینکه ایران در تولید زعفران حرف اول در دنیا را می زند، تصریح کرد: با توجه به قیمت بالای زعفران، کشورهای زیادی به کشت زعفران ورود کردند و کشورهای تاجیکستان و ازبکستان به سبب قیمت تمام شده مناسب وارد بازارهای صادراتی شدند.

زعفران یکی از گرانترین ادویه ها در دنیاست که قیمت آن به ۶ هزار دلار در هر کیلو می رسد که همین امر‌بسیاری از کشور ها را به کشت این‌محصول ترغیب کرده است.هر چند تولید این‌محصول سختی های فراوانی دارد،اما بدلیل نیاز آبی کم‌گیاه کاملا سازگار با اقلیم‌ ماست. از این رو با رفع محدودیت های ارزی باید حضوری پررنگ در بازارهای جهانی داشته باشیم.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی