پایگاه خبری توانا

یک فعال حقوق کارمی گوید: تا زمانی که فکری برای سامان بخشی به حاشیه نشینان کلان شهرها  نشود جامعه هر روز شاهد افزایش جمعیت کودکان کار خواهد بود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری توانا؛ برخی فعالان حقوق کودک معتقدند؛ راهکارهایی مانند شکستن چرخه فقر،بهبود سیستم آموزشی و تدوین قوانین و نظارت بر اجرای برنامه ها تا حدود زیادی می تواند از فراوانی کار کودک در جوامع مختلف جلوگیری کند.

آمار دقیقی از کودکان کار در کشور در دست نیست این در حالی است که ۱۳ سازمان متولی کودکان کار از جمله این سازمان‌ها می‌توان به کمیته امداد، صداوسیما، شهرداری، هلال احمر، وزارت بهداشت و وزارت کار در کشور هستند اما دست یافتن به آمار دقیق از آنها کار دشواری است. آنچه از آمار کودکان کار در ایران منتشر می‌شود غالبا با حدس و گمان و پیش‌بینی است.

حالا در تازه ترین آمار از کودکان کار در ایران بار دیگر وضعیت نگران‌کننده آنها را پیش روی عموم قرار داد. کودکانی که از حقوق اولیه خود محروم‌اند و هیچ گاه متولی درست و درمانی برای ریشه کنی چنین معضلی را نداشته است.

اظهارات مبنی بر آمار کودکان کار از سوی برخی مقامات از هفت میلیون کودک کار تا هفت هزار نفر در سال‌های اخیر متغیر بود. هر چند در جدیدترین اظهارنظر، محمدرضا حیدرهایی، سرپرست دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشوربه ایسنا  گفته ۱۴ هزار کودک کار در کشور داریم که نیمی از آنها شناسایی شده‌اند.

  رتبه ایران در لیست آمار جهانی کودکان کار

بنا بر اعلام یونیسف در سال ۲۰۲۲ تقریبا ۱۶۰ میلیون نفر در جهان، کودک کار بودند. یعنی از هر ۱۰ نفر یک نفر کودک کار بود. آنطور که یونیسف گزارش داده تقریباً نیمی از این کودکان در کارهای خطرناکی هستند که به طور مستقیم سلامت و رشد اخلاقی آنها را به خطر می‌اندازد.

بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار که به نام بررسی وضعیت کودکان در سال ۹۹ منتشر شد، ۱۱۴ کشور مورد مطالعه یونیسف قرار گرفته‌اند که طبق آن، ایران با نرخ ۷.۸۵ درصد، در رتبه ۴۴ قرار دارد.

 با پدیده کودک کار چگونه مقابله کرده اند؟

فرهاد اسماعیلی فعال حقوق کودکان در گفتگو با خبرنگار توانا می گوید: همواره سوال فعالان مبنی بر چرایی روند افزایش جمعیت کودکان کار در کشور از مسئولین و متولیان بی پاسخ مانده است.

وی ادامه داد: بسیاری از مشکلات و چالش‌های کودکان کار در ایران و جهان مشترک است و برخی به دلیل شرایط اقلیمی و وضعیت حکمرانی متفاوت از دیگر کشورها است. از جمله این چالش‌ها، مشکلات اقتصادی، خانوادگی، فرهنگی و قانونی هستند.

اسماعیلی گفت: کودک کار، کودکی خود را در قبال کار از دست می‌دهد زیرا در سنین کودکی باید نقش‌ها و مسئولیت‌هایی را برعهده بگیرد و جامعه‌پذیری او بر اساس کار و محیط کار رقم می‌خورد.

وی تصریح داشت:امروزه حاشیه‌نشینی رو به گسترش است و خود حاشیه‌نشینی با مسائل دیگری همچون بزهکاری، اعتیاد و فقر در ارتباط است. بنابراین رشد و گسترش حاشیه‌نشینی تهدیدی برای کودکان و افزایش کار آنهاست.

اسماعیلی تأکید داشت:شکستن چرخه فقر یکی از اقدامات مهم و اساسی در این زمینه است. همچنین تدوین قوانین و نظارت بر اجرای آنها می‌تواند بسیار مهم و مفید باشد. زیرا قوانین بسیاری وجود دارد در حالیکه عزم و اراده برای عمل به آنها نیست. بنابراین توجه به این قوانین و عمل به آنها می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.

این فعال حقوق کودکان ادامه داد: افزایش حاشیه نشینی در کلان شهرها آن هم از سوی عده ای مهاجر که روستاها و شهرهای کوچک خود رارها کرده و به امید کاهش فقر و دسترسی به یک تکه نان راهی شهرها کرده می تواند فضای کار  را برای کودکان این مهاجران مساعد کند تا حدی که هر روز از حاشیه شهرها به سمت مراکز شهر هدایت کرده و با چرخیدن در بین تردد ماشین ها و عابرین پولی را کسب و به خانواده پرداخت کنند.

به گفته اسماعیلی؛ ایجاد موانع بر سر افزایش فقر، توسعه نظام آموزشی و تحقق برنامه های اشتغالزایی در بین بزرگسالان می تواند تا حد زیادی از افزایش موج کار در کودکان جلوگیری شود.

 

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی