پایگاه خبری توانا

 با افزایش خشونت ها و گسترش هرج و مرج و غارت در مناطق تحت کنترل گروه های تروریستی وفادار به ترکیه، آنکارا پیامی قوی برای سرکرده های این گروه ها در شمال سوریه ارسال کرد.

به گزارش پایگاه خبری توانا ، این پیام در دیدار چهارشنبه گذشته در شهر غازی عنتب در جنوب ترکیه- که تنها ۴۵ دقیقه بطول انجامید از زبان مقامات نظامی و امنیتی ترکیه ارسال شد و به گفته یک منبع نزدیک به برخی از این گروهها، هدف آن کنترل اوضاع در شمال سوریه، از بین بردن هرج و مرج امنیتی موجود و تشکیل یک مرجع نظامی واقعی برای این گروه ها است.

پایگاه خبری «العربی الجدید» به نقل از این منبع نوشت که طرف ترکیه طرحی را به نمایندگان گروهها ارائه کرده است که هدف آن برقراری ثبات در شمال سوریه که تحت نفوذ نظامی و امنیتی آنکارا است، می باشد؛ در این دیدار از سرکرده های گروههایی که در این نشست حضور داشتند خواسته شده تا طبق موارد تعیین شده از سوی آنکارا به این برنامه پایبند باشند.

طرح ترکیه آماده تحمیل واقعیت جدید است

به گزارش «العربی الجدید»، این طرح شامل عقب نشینی نظامی و امنیتی «جبهه النصره» از منطقه عفرین که توسط عناصر آن تصرف شده و تشکیل هیات مستشاری از فرماندهان سپاه سه گانه در آنچه «ارتش ملی» نامگذاری شده با دولت موقت و وزارت دفاع (تروریست ها) آن برای هماهنگی با طرف ترکیه و مدیریت منطقه می باشد.

«تخلیه و از بین بردن تمام موانع منطقه و تحویل آنها به پلیس نظامی ارتش ملی»، «واگذاری تمام گذرگاه‌ها برای مدیریت توسط یک تیم اقتصادی توافق شده و یکپارچگی مالی آنها در یک صندوق»، «انحلال تمامی دستگاههای امنیتی گروه ها و ایجاد یک دستگاه امنیتی برای کل منطقه» و «بستن تمام زندان های وابسته به این گروهها در شمال سوریه» این طرح را شامل می شود.

این منبع اشاره کرد که تُرک‌ها همچنین خواستار خاتمه تشکیلات نظامی فعلی موجود مانند «عزم»، «ثائرون»، «جنبش آزادی و سازندگی» و دیگر تشکل‌ها و انحلال گروه‌های کوچک و پایبندی به کار فقط در داخل سپاه نظامی سه گانه که نماینده ارتشی که ملی خوانده شده و قرار است همه گروه های مخالف زیر پرچم آن شکل گیرند، شدند.

«فواد احمد»، تحلیلگر و کارشناس نظامی درباره این طرح و پیام های قاطع ارسال شده از سوی ترکیه به این گروهها به پایگاه خبری «العهد» گفت: ترکیه می خواهد از طریق این پیام ها به نیروهای منطقه ای و بین المللی مرتبط با پرونده سوریه تاکید کند که  پاهای خود را در شمال سوریه محکم کرده است و می تواند به همه مظاهر هرج و مرج در آنجا پایان دهد تا برای هر گونه حل و فصل سیاسی آینده یا عادی سازی روابط خود با دمشق آماده شود.

به اعتقاد «احمد»، از سوی دیگر آنکارا با این بندها همچنین تلاش می کند تا «جبهه النصره» که در لیست های بین المللی تروریسم قرار دارد را مهار کند و به سایر گروهها که جنایاتشان کمتر از آن نیست نشان دهد که در قالب نیروهای میانه رو می توان با آنها گفت وگو کرد و بدین ترتیب، آنها را قادر می سازد تا در ترسیم تصویر نهایی آینده سوریه مشارکت کنند و در عین حال به این نکته اشاره کند که شکاف گسترده ای بین اهداف ترکیه و واقعیت میدانِ پر از تله و دست انداز، وجود دارد.

وی افزود: به رغم نفوذ آشکار ترکیه بر این گروه ها، اما آنها تنها بازیگران آنکارا نیستند، زیرا بسیاری از این گروه ها، زیر نفوذ سایر سرویس های اطلاعاتی قرار دارد./ایرنا

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی