پایگاه خبری توانا

در نشست بانوان ایرانی با همسر رئیس جمهور زیمباوه بر آمادگی ظرفین برای همکاری‌های مشترک تاکید شد.

به گزارش پایگاه خبری توانا ، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، لیلا سادات زعفرانچی معاون راهبردی امور زنان و خانواده در این نشست اظهار داشت: کشورها باید تلاش کنند تا در زمینه کشاورزی به خودکفایی برسند.

وی ادامه داد: همچنین در حوزه اقتصادی و امنیت غذایی به خصوص پس از کرونا نیازمند خود کفایی هستیم، همچنین کشورها در حوزه کشاورزی به ویژه در حوزه تولیدات استراتژیک باید کوشا باشند.

زعفرانچی با اشاره به اینکه کشور زیمباوه در حوزه کشاورزی توانمند است، اظهار داشت: به نظر می آید زیمباوه با شرایطی که دارد در بحث امنیت غذایی، تغییرات اقلیمی و حتی بحث های بین المللی و تحریم های اقتصادی فرق دارد.

معاون راهبردی امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تصریح کرد: ما در جمهوری اسلامی ایران از همکاری و مشارکت های اقتصادی در حوزه های مختلف و دارای مزیت اقتصادی استقبال می‌کنیم.

زعفرانچی با بیان اینکه بانوان ایرانی در حوزه محصولات دانش بنیان در سطح بالایی قرار دارند، گفت: تعداد زیادی از بانوان ما در حوزه آکادمیک دارای مدارک بالا و قابل توجهی هستند. ما می توانیم در حوزه دانش بنیان به عنوان یکی از زمینه های مهم، قابل تامل و موفق دوکشور همکاری های اقتصادی داشته باشیم.

وی تصریح کرد: زیمباوه با توان نسبی خود در عرصه امنیت غذایی توانسته بسیار خوب عمل کند زعفرانچی عنوان کرد: بانوان حوزه سیاسی و اقتصادی زیمباوه توانسته اند مشارکت خوبی داشته باشند و به خصوص در شرایط پسا کرونا این عرصه بسیار ضروری ست.

زنان و مادران ایرانی برای مبارزه با استکبار از فرزندان خود گذشتند

همچنین مشاور اجتماعی وزیر فرهنگ و ارشاد اظهار داشت: به عنوان نماینده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشنهاد می‌دهم که برای رسیدن به مفهومی به اسم زنان آزادی خواه عالم حاضر هستیم هر آنچه که درصدد پیشینه فرهنگی و تاریخی چند هزار ساله این سرزمین است را با شما به اشتراک بگذاریم.

عاطفه خادمی ادامه داد: همچنین در حوزه فرهنگ برای تمامی بانوان زیمباوه ای که قرار است در این مسیر استقامت کنند کنار شما بایستیم.

وی با بیان اینکه زنان و مادران ایرانی برای مبارزه با استکبار از فرزندان خود گذشتند، گفت: مادران سرزمین ما از بزرگترین سرمایه خود یعنی فرزندانشان برای رسیدن به استقلال، آزادی و کرامت انسانی گذشتند و خوشحال هستند. امروز نمونه ای از همین بانوان را در سرزمین شما شاهدش هستیم و شما نماینده این بانوان هستید و ما امروز میزبان شماییم. وی همچنین افزود: تلاش شما در مسیر حفظ استقلال و مقاومت بسیار ارزشمند است.

همکاری مشترک ایران و زیمباوه در زمینه دانش بنیان

در ادامه عضو بنیان ملی نخبگان در ادامه با بیان اینکه رهبر انقلاب خطاب به جوانان فرمودند هرجا هستید آنجا را مرکز دنیا کنید، گفت: بانوی اول زیمباوه نیز گفت هرزنی یک رهبر است که این نشان دهنده نزدیکی نگاه و فرهنگ ایران و زیمباوه است.

المیرا اصغری افزود: بنده به عنوان نماینده دانشگاه های فنی ایران میتوانم قول همکاری با دولت شما در زمینه بحث شرکت های دانش بنیان را بدهم.

وی با بیان اینکه ما آمادگی داریم در کارهای عینی با کشور زیمباوه همکاری کنیم، گفت: در بحث کارهای عینی بخصوص در بحث بسته بندی های نوین که بر پایه نانو هست از نزدیک شاهد این بودم که پروژه هایی در ابعاد دانشگاهی و صنعتی انجام می شود و این میتواند برای شما که در کشاورزی فعال هستید مفید بوده و موضوع مهمی برای همکاری های مشترک باشد.

 

اولین وجه اشتراک ما با زیمباوه مقاومت و پایداری این کشور است

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده نیز گفت: اولین وجه اشتراک ما با زیمباوه مقاومت و پایداری این کشور است که توانست مقابل استعمار ایستادگی کند و کشور را از دست مستعمران رها کند.

انسیه خزعلی اظهار داشت: تجربه‌ای مثل برجام و زیر میز زدن طرف قرارداد، دقیقا در زیمباوه تکرار شد؛ همچنین اهمیت به زنان و خانواده، رشد و شکوفایی بانوان در بخش‌های اقتصادی و فشار تحریمی نیز وجوه اشتراک ایران و زیمبابوه است.

خانم آکسیلیا مانانگاگاوا همسر رئیس جمهور زیمباوه در ادامه این دیدار افزود: این اولین تجربه من بود که با دیدارهای این چند روزه به ویژه دیدار با خانم علم‌الهدی ظرفیت خوبی در زمینه سیاسی و اقتصادی میان بانوان ایران و زنان زیمباوه کشف کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه زیمباوه مانند ایران سال‌ها تحت تحریم های آمریکا،‌ بریتانیا و کشورهای غربی بود و از سال 1980 استقلال پیدا کردیم، اظهار داشت: اگرچه ما در معیشت زنان، آموزش کودکان، اقتصاد خانواده و آموزش زنان برای سلامت بیشتر خانواده ها و توسعه کشاورزی صنعتی تجربه های خوبی داشته ایم اما همچنان عقب ماندگی هایی داریم و نباید تاثیر تحریم را نادیده بگیریم.

بانوی اول زیمباوده با ابراز خوشحالی از نقش موثر بانوان ایرانی در همه حوزه‌های کشور تصریح کرد: زنان و مادران شخصیت‌های مورد احترامی هستند که باید نمونه و الگوی سخت کوشی و شکل دادن به نهاد خانواده باشند.

وی ادامه داد: در کشور ما و در حوزه سلامت با کمبود امکانات و دارو مواجه هستیم اما ظرفیت تولید دارو نداریم و همین مساله دلیلی برای آمدن به ایران شد تا از تجربه های بانوان ایرانی در این مسیر الگو بگیرم.

وی با بیان اینکه فاصله زیادی بین کشور ایران و زیمباوه است، ادامه داد: اما بنیادها با حضور زنان کشورهای آفریقایی که مشکلات یکسان دارند می‌توانند از حضور کارشناسان و متخصصان بانوی ایرانی حتی به شکل مجازی بهره مند شوند و اگر می‌توانید به عنوان زنان به همدیگر کمک کنید تفاهم‌نامه‌هایی امضا کنید به توسعه کشورتان شود.

وی اظهار داشت: زنان زیمباوه در امور کشاورزی و گردشگری بسیار قوی هستند و در تلاش هستیم  تا در عرصه سیاست هم موفق باشند.

وی افزود: زنان زیمباوه در نهادهای دولتی، پارلمان و در شغل‌های مشاوره‌ای دولتی (مشاوران دولت)حضور فعال دارند و همه تلاشمان را می‌کنیم که این اختیار برای سایر زنان هم فعال شود تا بتوانند در همه عرصه‌ها فعال حاضر شوند.

همسر رئیس جمهور زیمباوه اظهار کرد: از نظر من هر زن یک رکن است چه در یک خانه روستایی و چه در مسند دولتی و اجتماعی و باید به زنان آموزش بدهیم تا بتوانند در جوامع اجتماعی کوچک نیز نقش رهبر و نقش هدایت کننده داشته باشند و دختران و پسران نسل بعد را هم مشارکت دهند/ایرنا

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی