پایگاه خبری توانا

انتخابات میاندوره ای آمریکا موجب نگرانی کشورهای اروپایی و اوکراین شده است؛ بسیاری از تحلیلگران اعتقاد دارند روندها در کنگره پس از این انتخابات به سمتی پیش می رود که از آزادی عمل «جو بایدن» برای حمایت تمام‌عیار مالی، نظامی و سیاسی از اوکراین کاسته شود.

 به گزارش پایگاه خبری توانا  ،دولت «جو بایدن» تاکنون ده ها میلیارد دلار از پول مالیات دهندگان آمریکایی را بابت روشن نگاه داشتن شعله های جنگ در اوکراین به سمت دولت زلنسکی روانه کرده است.

این بسته ها که برخی آن را تا بیش از ۶۰ میلیارد دلار هم برآورد کرده اند، به صورت کمک های مالی، اطلاعاتی و تسلیحاتی به اوکراین اختصاص یافته اما این روند اکنون با مخالفت هایی در داخل این کشور مواجه شده است.

گروهی از جمهوریخواهان از مدتی قبل با این کمک های گسترده کاخ سفید مخالفت کرده اند و می گویند باید نظارت بیشتری بر روند کنونی اقدامات دولت در جریان باشد. نشریه «پولیتیکو» با بیان اینکه اعضای اتحادیه اروپا پس از انتخابات میان دوره ای ۸ نوامبر (۱۷ آبان ۱۴۰۱) در ایالات متحده باید برای ارائه کمک های بیشتر به اوکراین آماده باشند، تصریح کرد که با توجه به اعتراض های قبلی، اگر جمهوریخواهان کنترل کنگره را در دست بگیرند، دیگر دولت نمی تواند کمک های سخاوتمندانه خود را به سوی اوکراین گسیل کند.

رویکرد دو حزب در قبال حمایت کاخ سفید از اوکراین

موضوع فوق درحالی مطرح شده است که چندی قبل موسسه «اکسیوس» هم نتایج یک نظرسنجی را در این زمینه منتشر کرد که از کاهش حمایت رای دهندگان آمریکایی از کمک کاخ سفید به اوکراین حکایت داشت.

طبق این گزارش، اعضای حزب جمهوریخواه به طور فزاینده‌ای از بایدن به دلیل درخواست ده‌ ها میلیارد دلار کمک از کنگره برای انتقال به کی‌یف و خرج نکردن این پول برای مسائل داخلی که از نظر حزب اهمیت بیشتری دارد، انتقاد می‌کنند.

در این چارچوب «کوین مک کارتی» رهبر اقلیت مجلس نمایندگان معتقد است ، وقتی مردم آمریکا در رکود اقتصادی به سر می‌ برند، دیگر نمی خواهند چک سفیدی را برای اوکراین صادر کنند؛ آنها دیگر این کار را انجام نمی دهند.

براین اساس جمهوریخواهان می گویند که آمریکا نباید دست و دل بازترین عضو سازمان پیمان آنلانتیک شمالی (ناتو) در کمک به اوکراین باشد و اتحادیه اروپا باید مجبور شود تا بار بیشتری را در حمایت از اوکراین بر عهده بگیرد زیرا این بحران تهدید بزرگ‌تری برای اروپایی‌ ها نسبت به آمریکا است.

با این حال اروپایی ها امید دارند تغییر جهت کنگره به سمت جمهوریخواهان دگرگونی شدیدی را در رویکردهای ایالات متحده ایجاد نکند.

«دیوید مک آلیستر» رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا اعتقاد دارد در نهایت این رئیس جمهوری آمریکا است که سیاست خارجی این کشور را کنترل می کند.

در هر صورت فشارها بر دولت بایدن به حدی افزایش یافته است به نحوی که حتی گروهی از دموکرات‌ های کنگره هم از رئیس جمهوری این کشور خواسته اند تا برای کاهش هزینه های جنگ و خاتمه دادن به بحران، تعامل مستقیم با روسیه را در دستور کار خود قرار دهد.

این نمایندگان اگرچه بر تداوم حمایت های نظامی و اقتصادی از اوکراین تاکید می کنند، اما می گویند باید تلاش ‌ها برای جست وجوی چارچوبی واقع‌بینانه برای آتش‌بس تشدید شود.

به نوشته روزنامه «گاردین» چندی قبل، ده ها نماینده دموکرات به ریاست «پرامیلا جایپال» از رهبران گروه ترقیخواه مجلس نمایندگان در نامه خود تصریح کرده اند: ما به عنوان قانونگذاران مسئول هزینه ده ها میلیارد دلار مالیات دهندگان آمریکایی برای کمک نظامی در جنگ، معتقدیم که دخالت در این جنگ مسئولیتی را برای ایالات متحده ایجاد می کند که به طور جدی همه راه های ممکن از جمله تعامل مستقیم با روسیه را تحت تاثیر قرار می دهد.

دست برتر جناح مخالف بایدن

اندکی مانده به انتخابات میاندوره ای ایالات متحده در روز سه شنبه ۸ نوامبر مخالفت آشکار جمهوریخواهان در کنار شکاف در بین دموکرات ها در زمینه حمایت از اوکراین به موضوعی داغ در این کشور تبدیل شده است.

اندیشکده «شورای آتلانتیک» در تحلیلی به این پرسش پاسخ داده است که آیا انتخابات میاندوره ای کنگره بر حمایت ایالات متحده از اوکراین تأثیر خواهد گذاشت؟

در تحلیل این اتاق فکر آمده است، نهمین ماه از حمله روسیه به اوکراین در حال سپری شدن است و مردم آمریکا برای رای دادن در انتخابات میاندوره ای آماده می شوند. ایالات متحده تلاش‌ های بین‌المللی را برای تقویت جبهه اوکراین در نبرد با کرملین رهبری کرده است و خود نیز حمایت نظامی، اقتصادی و دیپلماتیک گسترده ای را به آن کشور ارائه می کند، اما اظهارات اخیر از سوی هر دو حزب سیاسی نشان می‌ دهد که این حمایت در آینده نمی‌ تواند قطعی تلقی شود.

بیشترین اظهارنظرهای گزارش شده از سوی کوین مک کارتی، رهبر ارشد جمهوریخواه و رهبر اقلیت مجلس نمایندگان عنوان شد که اوایل اکتبر تصریح کرد کنگره آینده تحت کنترل جمهوریخواهان آماده ارائه «چک سفید» بیشتر به اوکراین نخواهد بود.

در همین حال، نامه ای که توسط گروهی متشکل از ۳۰ قانونگذار دموکرات به رئیس جمهور بایدن ارسال شد که در آن خواستار تلاش برای آتش بس در اوکراین شده بودند./ایرنا

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی