پایگاه خبری توانا

کودکان بی‌سرپرست یا بدسرپرست مانند سایر کودکان، حق یک زندگی خوب و آرام را دارند، لذا فرزندخواندگی یکی از راه‌های دولتی و قانونی است که به واسطه آن، کودکان بی‌سرپرست یا بدسرپرست می‌توانند در کنار افراد متقاضی یا واجد شرایط زندگی خوبی را تجربه کنند.

به گزارش  پایگاه خبری توانا  ، خانواده مهم‌ترین نهاد و پایگاه اجتماعی است که بسیاری از کودکان از داشتن چنین نهاد و کانون پرمهری محروم مانده‌اند و با تهدیدهای بسیاری در زندگی کنونی و آینده خود، مواجه هستند. فرزندخواندگی فرایندی اجتماعی، عاطفی و قانونی است که در آن کودکانی که توسط والدینشان بزرگ نخواهند شد، به اعضای قانونی و دائمی یک خانواده دیگر تبدیل می‌شوند و در عین حال پیوندهای ژنتیکی و روان‌شناختی را با خانواده‌ای که در آن متولد شده‌اند، حفظ می‌کنند.

ناباروری یا اجتناب از عوارض بارداری رایج‌ترین دلایلی است که زمینه‌ساز انتخاب فرزندخواندگی توسط افراد می‌شود. فرزندخواندگی از جمله سنت‌های پسندیده در جهان بوده که در فقه نیز به آن تاکید شده است. هر چند پذیرفتن چنین مسئولیتی آسان نیست، اما در مقابل کار بزرگی برای نجات کودکانی است که می‌توانند زندگی بهتری داشته باشند.

فرزند خواندگی و سپس تربیت فرزند، امری بسیار پر اهمیت و حساس است و بنابراین زوجین باید شرایط ویژه‌ای برای آن داشته باشند تا از آسایش کودک اطمینان حاصل شود. در خصوص روند کلی فرزندخواندگی، وضعیت کودکان بدون سرپرست مؤثر استان اصفهان و خانواده‌های دارای فرزند متقاضی فرزندخواندگی، با ولی‌الله نصراصفهانی، مدیرکل بهزیستی استان اصفهان گفت‌وگویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید:

چگونه یک کودک برای فرزندخواندگی در نظر گرفته می‌شود؟

فرزندخواندگی، از طریق مراجع قضائی و انتظامی انجام می‌گیرد؛ به این معنی که نگهداری و حضانت کودکان بدون سرپرست مؤثر در دو حوزه بی‌سرپرست و بدسرپرست، توسط مراجع قضائی و انتظامی به سازمان بهزیستی واگذار می‌شود. حدود ۸۰ تا ۸۵ درصد ورودی‌های سازمان، کودکان بدسرپرست هستند. این کودکان دارای پدر، مادر یا هر دو والد هستند، اما مرجع قضائی تشخیص می‌دهد، والدین وی صلاحیت نگهداری از این کودک را ندارند.

چه مشکلاتی در راستای فرزندخواندگی کودکان بدسرپرست و بی‌سرپرست وجود دارد؟

برای برخی کودکان مانند کودکان رها شده، سرپرستی مشخص نشده است و کودکان بدون سرپرست نامیده می‌شوند. مشکلات به فرزندخواندگی فرستادن این کودکان به علت تعریف نشدن سرپرستی برای آنها، بسیار راحت است و پس از تکمیل پرونده طی دوره‌ای پنج یا شش ماهه در سازمان بهزیستی، با هماهنگی مرجع قضائی به خانواده‌های متقاضی فرزندخواندگی واگذار می‌شوند.

مشکل اصلی روند فرزندخواندگی در خصوص کودکان بدسرپرستی است که والدین آنها زندانی یا معتاد باشند یا از نظر اخلاقی صلاحیت نگهداری از کودک را نداشته باشند. این کودکان در مراکز بهزیستی نگهداری می‌شوند و تعداد بسیار کمی از آنها به فرزندخواندگی می‌روند؛ چرا که پس از پشت سر گذاشتن شرایط توسط والدین، محرز شدن صلاحیت وی برای نگهداری از کودک توسط مراجع قضائی یا گزارش مددکاری، حضانت فرزند مجدد به خود والدین سپرده می‌شود./ایمنا

 

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی