پایگاه خبری توانا

*حسن محتشم

متقاضیان اصلی در بازار مسکن در انتظار تحقق وعده خانه دار شدن از سوی دولت سیزدهم هستند اما آمارها نشان می دهد که گرانی مسکن و کاهش توان خرید، دلیلی بر افزایش جمعیت مستاجران شده است.

اگر قیمت ارز با همین سرعت در حال افزایش باشد قطعاً قیمت مسکن بیش از این گران می‌شود و همین دلیلی بر کاهش تقاضای خرید و افزایش تعداد مستاجران خواهد شد.

بیش از دو سال است که تقاضا در بازار مسکن  به دلیل ضعف قدرت مالی مردم به شدت کاهش یافته و کمتر کسی توان خرید ملک آن هم در کلان شهری مثل تهران دارد. مهاجرت مردم از مناطق بالای شهر به مرکز و پایین شهر باعث شده که خانوارهایی که در مراکز ضعیف تر شهر سکونت داشته اند به ناچار به سمت حاشیه شهرها کوچ کنند.

البته ساماندهی بازار مسکن همواره مورد بحث دولتمردان بوده و در هر وضعیتی دست از وعده ترمیم و اصلاح نظام در این بازار برنمی دارند؛ اما چرا تا کنون پس از گذشت بیش از یک سال از عمر دولت سیزدهم این بازار روز به روز وضعیت نامناسب تر و قیمت ها نجومی تر می شود؛ این مسئله جای سوال دارد!

گرانی نرخ ارز، افزایش نهاده های ساختمانی، افزایش دستمزد و بیمه کارگران ساختمانی و گرانی نرخ زمین به دلیل محدود بودن فضای ساخت در شهر تهران عواملی است که تعیین کننده اصلی قیمت ملک در این شهر و سایر شهرها شده است.

درحال حاضر با توجه به وضعیت افزایش نرخ تورم، مردم قدرت خرید مسکن ندارند و تقاضای مصرف در این بازار به نقطه صفر رسیده و شرایط معاملات در بازار مسکن از مدار متقاضیان واقعی و مصرفی خارج و به سمت سرمایه گذاری عده‌ای خاص تغییر حرکت داده است.

در حالی که جهش 50 درصدی قیمت دلار در یکسال و افزایش بیش از 40درصدی دستمزدها و تورم بیش از 50درصدی در بخش ها و بازارهای مختلف، وضعیت قیمت در بازار مسکن را به گونه ای بحرانی کرده که سازندگان کمتر تمایل به ساخت و ساز دارند چراکه می دانند مشتری اول و اخر ساخت ها خودشان می باشند.

بازار مسکن متأثر از تورم ایجاد شده در اقتصاد بسیار آسیب دیده و بازتاب آن در زندگی مردم بسیار پُر شتاب تر و مخرب تر خواهد بود

عدم حمایت دولت از بخش تولید مسکن همزمان با شعارزدگی در خصوص تحقق وعده های مسکنی نیز مزید بر علت بوده و این عوامل دست به دست هم داده تا وضعیت قیمت ها در بازار پُر تقاضای مسکن را به گونه ای تشکیل دهد که باید با تدبیر خاص از این بحران خارج شد.

دولت باید هرچه سریعتر برای سامان بخشی به وضعیت بازار مسکن برنامه ارائه دهد نه اینکه با طرح وعده  هایی که خود می داند غیر عملی است تنها برای مدت زمان کوتاه بازار را تسکین و بعد از آن دوباره وارد تنش جدید قیمتی کند.

اگر وضعیت قیمت ها به ثبات نرسد، تورم در این بازار تا پایان سال به حدی افزایش می یابد که از قدرت خرید دهک های مختلف جامعه خارج می شود و تنها عده خاص متقاضی خرید ملک خواهد شد که این انحصار وضعیت قیمت ها را بشدت به سمت گران تر شدن مسکن هدایت می کند.

از ابتدای سال مستاجران بار گرانی خانه را به دوش گرفته وبه نوعی به دلیل افزایش نرخ کرایه ها اکثر این خانواده ها بی خانمان‌ شده اند و یا باید از لحاظ جغرافیا محل سکونت خود را در همین کلان شهر تغییر دهند و یا باید به حاشیه شهرها و در نهایت شهرهای اطراف تهران کوچ کنند.

با توجه به عدم تحقق وعده های مکرر دولت در راستای خانه دار کردن مردم ، شرایط در بازار مسکن بحرانی تر و این موضوع متقاضیان اصلی خانه را به ادامه  اجاره نشینی آن هم با رقم های بالا هدایت می کند.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران*

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی