پایگاه خبری توانا

علی رغم انتقاد مشتریان بانکی از شروط عجیب برخی بانک های دولتی در خصوص افتتاح حساب، کارشناسان اقتصادی معتقدند؛ ادامه سختگیری های در افتتاح حساب باعث بی اعتمادی مردم به نظام بانکی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری توانا،از سال گذشته برخی از بانک‌ها به ویژه بانک‌های دولتی شرط و شروط عجیبی را برای افتتاح حساب اعلام کرده‌اند و مدارک بیشتری برای افتتاح احساب از مشتریان مطالبه می‌کنند و هیچ توجیه قانونی بابت دریافت این مدارک ندارند.

سختگیری های ادامه دار برخی بانک ها در افتتاح حساب موضوع جدیدی نیست اما این مسئله علی رغم تکرار همچنان در نظام بانکداری کشور به یک دغدغه جدی برای بیشتر مشتریان بانکی تبدیل شده است.

این در حالی است که همواره بانکها سعی دارند تا مردم را ترغیب به افتتاح حساب کنند و شرایط و تسهیلات و امکاناتی را برای این منظور ابلاغ می کنند تا بتوانند با سرمایه سپرده گذاران وضعیت بانک ها را متحول و به یک ثبات نسبی برسانند و موجب افزایش حجم سرمایه های بانکی شوند.

کارشناسان بانکی معتقدند؛ بانک ها در جذب مشتریان برای افتتاح حساب باید مطابق ضوابط قانونی عمل کنند و اگر در احراز هویت سختگیری کنند علاوه بر روی گردانی مشتریان از سیستم بانکی به خود نیز ضربه می زنند.

طبق روال گذشته بانک ها همیشه برای افتتاح حساب از مشتری تقاضای کارت ملی و شناسنامه می کردند که برخی از بانک ها حتی با ارایه کارت ملی از سوی افتتاح کننده حساب، وی را همراهی می کردند اما اکنون برخی بانک ها شرایط را برای افتتاح کننده حساب تا حدی سخت کرده اند این بانک ها علاوه بر درخواست کارت ملی و اصل شناسنامه خواهان مدارک بیشتری چون اصل سند ملک یا اجاره نامه خانه همچنین معرفی نامه از محل کار با مهر و امضا را نیز طلب می کنند. مطالبه ای که برای مشتریان دردسر ساز است و این موضوع موجب خواهد شد تا مشتریان بانکی را انتخاب کند که چنین دردسر و زحماتی نداشته باشد.

با بررسی های خبرنگار پایگاه خبری توانا، همچنان برخی بانک های دولتی در ادامه مصوبات سال گذشته خود شروط برای افتتاح حساب را سختگیرانه تر کرده اند که طبق آن اشخاص باید برای باز کردن حساب سوابق و مدارک شاغل بودن خود را همراه با سایر مدارک به شعب بانک ارایه کنند.

این شرط کار را برای افرادی که صاحب مشاغل غیررسمی مثل مشاغل خانگی ، دستفروشان و …  هستند سخت می کند ، و این سوال را ایجاد می کند که چرا باید بانکی با چنین قوانین سختی مشتریان را از خود دور کند.

در همین رابطه سهراب هاشمی کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار توانا می گوید: بانک ها برای ادامه فعالیت های خود نیاز به جذب مشتری بیشتری دارند از این رو برخی از مصوبات داخلی در این بانک ها باعث کاهش سرمایه گذاری در این بانک ها توسط مشتریان خواهد شد .

به گفته هاشمی؛ در این بین تمایل مشتریان برای افتتاح سپرده گذاری در بانک های خصوصی  بیشتر می شود و این م یتواند آسیب جدی به نظام بانکداری کشور وارد کند.

وی تصریح داشت: چطور بانک ها برای افتتاح حساب از  یک بازنشسته و یا یک بانوی خاندار و حتی دانشجویی که هنوز مشغول تحصیل می باشد و در کاری ندارند انتظار معرفی نامه از محل کار دارند؟!

این کارشناس اقتصادی با تأکید براینکه  بانک ها باید به قانون پایبند باشند، گفت: برای افتتاح حساب مقررات قانونی تعریف شده همچنین برای پرداخت وام نیز یکسری مصوبات از سوی بانک مرکزی تبیین و به تصویب رسیده و در نهایت بانک ها برای ارائه خدمات مختلف از جمله افتتاح حسابف ارائه تسهیلات باید به آن ها پایبند باشند؛ اما تعریفی به غیر از مصوبات قانونی باعث بی اعتمادی مشتریان به بانک هایی می شود که با سختگیری های بی جا وضعیت نظام بانکی خود و سایر بانک ها را به خطر می اندازند.

به اعتقاد هاشمی؛ امروز موضوع اعتماد مشتری به بانک ها بحثی است که رقابت در این صنعت را به مراتب بیشتر کرده و تا زمانی که مشتری اعتماد داشته باشد، بانک ها می توانند سرپا بمانند درغیر این صورت تضمینی برای توسعه در نظام بانکداری کشور وجود نخواهد داشت.

توانا طی تماس هایی با متولیان یکی از این بانک ها پیگیر مساله فوق شد که تا لحظه تنظیم گزارش پاسخگو نبوده است.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی