پایگاه خبری توانا

امروز بیشترمردم علی رغم تلاش های روزانه بر این باورند که به دلیل گرانی و افزایش نرخ تورم هیچ گاه نمی توانند زندگی استاندارد و عادی را داشته باشند و همواره درآمدشان کمتر از خرج های روزمره زندگی است ودیگر نباید فکری برای پس انداز روز مبادا  داشته باشند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری توانا، فرار مردم از قدرت پُر نفوذ گرانی در زندگی عادی باعث شده بخشی از ضروریات را حذف و تنها به بخش کمی از آن توجه کنند تا بتوانند با حداقل ها روز خود را شب و ماه خود را به سال برسانند.

اقتصاد ایران با شوک‌های متعدد از تحریم و کرونا گرفته تا قطعی اینترنت و گرانی دلار مواجه شده است. این روزها ارقام متفاوتی از خط فقر به‌ویژه از سوی فعالان کارگری اعلام شده است؛ از 18 تا 20 میلیون تومان. ارقامی که از عمیق‌تر شدن شکاف میان درآمد و هزینه های جاری خبر می‌دهند.

در این بین طبقه متوسط هرچقدر تلاش می‌کند نمی‌تواند شکافی که در اثر این شوک‌ها میان درآمد و هزینه‌اش به‌وجود آمده، پُر کند وکشور با  پدیده  مهاجرت قشر متوسط به سمت قشر ضعیف جامعه مواجه شده است.

این در حالی است که در سال جاری حداقل دستمزد کارگران از 6 میلیون تومان فراتر نمی‌رود، از سوی دیگر نرخ تورم ایران به رقم تامل‌برانگیز به بیش از 50 درصد رسیده ؛ صندوق بین‌المللی پول هم پیش‌بینی کرده که نرخ تورم در اقتصاد ایران برای دو سال آینده به رشد خود ادامه خواهد داد اما این تعاریف و آمارها هیچ یک نرخ فقر در بین دهک های مختلف را تغییر نداده و مردم همچنان درگیر بی پولی و جاماندن از تأمین معیشت روزانه خود شده اند.

درآمدهای ثابت در کنار خرج و مخارج های روز افزون نشان می دهد که نگرانی برای پُرکردن سبد معیشت مردم کاری سخت و طاقت فرسا شده و غالباً در برخی موارد غیر ممکن!

گزارش‌ها حاکی ازآن است که دروضعیت فعلی زندگی مردم این جامعه مصرف گوشت  به بیش از 50  درصد و مصرف مرغ 30حدود 40 درصد، برنج هم حدود 30 درصد تنها در مدت زمان یک سال اخیر کاهش داشته است! درحالی که  قدرت خریدمردم کاهش یافته و اقلام ضروری مورد نیاز خانوار گران؛ پس چنین اتفاقی دور از ذهن نیست.

مردم به بهانه های مختلف باید تاوان بدهند؛ یک روز به دلیل نوسان نرخ ارز، روز دیگر با حذف ارز ترجیحی و تحریم ها؛ سیگنال هایی که حرکت دولت درراستای حمایت از مردم را کُند می کند. همین اوضاع سبب شده تا فشارها بر طبقه متوسط بیشتر شده تا تنزل به رسیدن به طبقات ضعیف تر را تجربه کنند.

دولت افزایش فقر را جدی بگیرد

بارها کارشناسان بر ادامه چنین شرایطی هشدار داده اند اما تا کنون تغییر محسوسی در وضعیت مدیریت اقتصادی کشور ایجاد نشده است. درهمین رابطه آلبرت بغزیان، اقتصاددان و استاد دانشگاه با اشاره به وضعیت معیشت و کاهش درآمدها در گفتگو با توانا گفت: یارانه ای که دولت در ازای اصلاح نظام یارانه ای می پردازد کفاف افزایش چند ده درصدی خرج و مخارج های خانوارها را نمی دهد.

بغزیان گفت: اقتصاد ایران در وضعیت دشوار کم‌‌‌‌سابقه‌‌‌ای قرار گرفته که وجه بارز آن گسترش فقر و کاهش پیوسته قدرت خرید مردم است. دولت سیزدهم در تلاش است برای این وضعیت چاره‌‌‌جویی کند و جدا از شعارزدگی، سیاست‌‌‌های اقتصادی مشخصی پیشنهاد داده اما تا کنون این رویکرد همچنان بدون اجرا باقی مانده است.

این اقتصاددان گفت: این رقم برای افرادی که درآمدشان اندک است به معنی فاجعه است، چراکه با وجود حداقل دستمزد و جهش چندین درصدی قیمت ها به ویژه در کالاهای اساسی علاوه بر اینکه نمی تواند مایحتاج ابتدایی زندگی خود را تأمین کند به ناچار باید چند شغله شود و این موضوع تبعات زیادی را برای تازه واردین به بازار کار ایجاد می کند.

این استاد دانشگاه با اشاره به گسترش فقر در کشورگفت: دولت ها باید به موضوع افزایش نرخ فقر و از همه مهمتر کوچ قشر متوسط به طبقه ضعیف جامعه را به عنوان یک زنگ خطر جدی بپذیرند و هرچه سریعتر برای توقف چنین روندی برنامه جامعی اجرایی کنند.

به گفته بغزیان؛ تنزل مردم به سمت فقیر تر شدن می تواند تبعات جدی بر میزان اشتغال، تولید داشته باشد؛ زمانی که فقیر تر شدن تنها دغدغه مردم باشد دیگر راهی برای رسیدن به ایده آل های تولید در بخش های مختلف مانند کشاورزی، صنعت و غیره نیست.

وی تصریح داشت: مردم برای پُرکردن شکم خانواده خود به ناچار باید کار کنند و در این زمان فقط بدنبال منبعی برای درآمد هستند و همین موضوع کوچ کشاورز، صنعتگر و تولید کننده خُرد را به سمت بازار های غیر رسمی و غیر مولد رقم خواهد زد.

 

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی