پایگاه خبری توانا

قرار بود وام صد میلیونی بدون ضامن به همه حقوق ‌بگیران و بازنشستگان دولتی تعلق بگیرد حالا بعد از گذشت حدود یکسال از این وعده دولت به کارمندان، در این بین کی این وام داده و کی گرفته است!

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری توانا، در این طرح کارمندان دولتی حقوق خود را ضامن وام و تسهیلات بانکی قرار می دهند و تا سقف 1میلیارد ریال وام از شبکه بانکی دریافت می کنند. در حالی که بهمن سال گذشته وزیر اقتصاد از پرداخت وام 100 میلیونی بدون ضامن به متقاضیان خبرداده بود که با توجه به بازنگری مقررات اعتبارسنجی مشتریان از سوی بانک مرکزی  زمان پرداخت این وام به سال  جاری موکول شد.

هرچند در همان زمان گفته شده بود که کارمندان دولت نیازی به اعتبار سنجی ندارند؛ اما گلایه امروز متقاضایان این وام اعتبارسنجی و ثبت در سامانه اعلام شده از سوی وزارت اقتصاد است.

آقای جهانگیری کارمند یکی از سازمان های دولتی که بیش از 4 ماه از درخواستش برای دریافت  وام 100میلیونی می گذرد، اما با توجه به اعتبار سنجی انجام شده هنوز نتوانسته به این وام برسد.

این کارمند بخش دولتی در گفتگو با خبرنگار توانا می گوید: نیاز من به این وام خیلی ضروری بود و قطعاً برای دریافت آن طبق وعده ای که داده بودند برنامه ریزی جهت رفع بخشی از مشکلات زندگی و خانواده خود داشتم که متأسفانه به دلیل دریافت چند وام دیگر، هنوز دریافت وام 100 میلیونی بدون ضامن برای من فراهم نشده است.

جهانگیری می گوید: نیاز من به این وام خیلی حیاتی بود و انتظار داشتم پس از مدت ها که به کارکنان قول حمایت از طریق تسهیلات دهی داده بودند بتوانم گره ای از مشکلات زندگی خود باز کنم.

به گفته این شهروند؛ امروز ابر دریافت کنندگان وام های کلان بدون هیچ اعتبار سنجی به سراغ میلیاردها تومان وام که از سرمایه های من و امثال من تأمین شده می روند و بدون هیچ مشکلی تسهیلات نجومی با سودهای بسیار کم دریافت می کنند.

وی ادامه داد: این سوال مطرح می شود که این گروه که تمام زندگی خود را از طریق همین وام های نجومی ساخته اند هیچ بدهی به هیچ بانکی ندارند؟! پس چرا برای این جمعیت اندک جامعه که از طریق سرمایه ملی درحال ارتزاق بیشتر و جمع آوری مال و اموال بیشتر برای خود می باشند، سامانه ای به نام اعتبارسنجی راه اندازی نشده است و فقط برای کارمندی که نیاز به 100 میلیون تومان پول دارد این قدر سختگیری انجام می شود!.

جهانگیری برای تکمیل صحبت های خود گفت: حال با توجه به رتبه بندی های این قانون این سوال پیش می آید که چرا وام 100 میلیونی به کسانی تعلق می گیرد که رتبه بالاتری داشته باشند و حساب بانکی شان بی نقص باشد در حالی که میدانیم سایرین طبیعتا نیاز بیشتری به این وام دارند دوم این که هرقدر رتبه بانکی پایین تر باشد مبلغ کمتری تعلق می گیرد به طور مثال 50 میلیون یا کمتر و همچنین ذکر شده است چنانچه قبلا خوش حساب نبوده اید وام به شما تعلق نمی گیرد .همچنین در واقع این وام بدون ضامن برای 50 میلیون تومان است و برای مبلغ 100 میلیون بایستی چک هم داده شود .

وی گفت: در نهایت سایتی هم برای اعلام وضعیت رتبه بندی افراد وجود دارد که شامل تمام افراد جامعه می شود نکته جالب در باره این سایت دریافت مبلغ 10 هزارتومان است که حود جای بحث دارد.

وام صد میلیونی بدون ‌ضامن شامل چه کسانی می شود؟

جامعه هدف پرداخت تسهیلات خرد بدون ضامن این‌گونه است و به مرور مشمولان اعلام‌شده را شامل می‌شود:

  • شاغلان و بازنشستگان نهاد‌های عمومی غیر دولتی
  • شرکت‌های معتبر بخش خصوصی که حقوق‌شان در بانک‌های زیر مجموعه وزرات اقتصاد پرداخت می‌شود
  • شاغلان، بازنشستگان و مستمری بگیران دستگاه‌های دولتی

این افراد که مشمول طرح وام بدون ضامن هستند، به این ترتیب ، تسهیلات دریافت می‌کنند:

۵۰ میلیون تومان: برای کسانی که رتبه اعتباری قابل‌قبول دارند.  هرقدر رتبه اعتباری پایین‌تر باشد، به تناسب مبلغ وام بدون ضامن کمتر خواهد بود.
۱۰۰ میلیون تومان: اگر متقاضی تسهیلات بدوم ضامن، رتبه اعتباری عالی داشته باشند، تا سقف 100 میلیون تومان هم می‌تواند از بانک‌ محل دریافت حقوق خود وام دریافت کند.
در مرحله دوم افراد عادی هم امکان دریافت وام بدون ضامن را از بانک‌ها خواهند داشت.

شرایط دریافت وام 100 میلیون تومانی

اولین شرطی که در ارائه وام صد میلیونی بدون ضامن هربار بر آن تاکید می‌شود، این است که اعطای وام بدون ضامن به کارمندان و بازنشستگان دولتی و بقیه کسانی که در آینده مشمول این وام می‌شوند، داشتن رتبه اعتباری مناسب است. یعنی متقاضی وام بدون ضامن باید چک برگشتی و وام معوقه نداشته باشد و اصطلاحا خوش‌حساب باشد.

پس اگر در پرداخت‌های بانکی و چک سابقه خوبی ندارید و از رتبه اعتباری مناسبی برخوردار نیستید، اتوماتیک مشمول این وام نمی‌شوید. پس قبل از اجرایی شدن این وام برای عموم مردم، به فکر رفع مشکلات بانکی و کسب رتبه اعتباری بالا باشید.

شروط اصلی دریافت این وام؛

  • دریافت وام تا ۵۰ میلیون تومان تنها با نامه کسر از حقوق
  • دریافت وام تا ۱۰۰میلیون تومان یک نامه کسر از حقوق همراه با چک یا سفته

در مرحله نخست، بانک‌های زیرمجموعه وزارت اقتصاد مکلف به اعطای این وام می باشند، این بانک‌ها طبق توافقنامه‌ای آمادگی خود را اعلام کرده‌اند که از این قرار است؛

بانک ملی با نرخ سود 18 درصد
بانک ملت با نرخ سود 18 درصد
بانک سپه با نرخ سود 18 درصد
بانک مسکن با نرخ سود 18 درصد
بانک صادرات با نرخ سود 18 درصد
بانک تجارت با نرخ سود 18 درصد
بانک کشاورزی با نرخ سود 18 درصد
بانک صنعت و معدن با نرخ سود 18 درصد
بانک توسعه صادرات ایران با نرخ سود 18 درصد
بانک توسعه تعاون با نرخ سود 18 درصد
پست بانک ایران با نرخ سود 18 درصد
بانک قرض الحسنه مهر ایران با نرخ سود 4 درصد
رفاه کارگران با نرخ سود 18 درصد

 

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی