پایگاه خبری توانا

بعد از گذشت هشت سال از درگیری وجنگ در یمن همچنان این کشور آماج حملات ائتلاف سعودی قرار می گیرد وایتلاف متجاوز به دلیل سرقت منابع نفتی و گازی وهمچنین به دنبال تجزیه یمن می باشد که تا کنون با مقاومت نیروها ومردم یمن مواجه شده اند .

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری توانا ،روزنامه “الاخبار” لبنان در گزارش اخیر خود  به قلم “احمد الحسنی” درباره اوضاع استان های جنوبی یمن در سایه درگیری های نظامی کنونی مزدوران اماراتی – سعودی آورده است که ورود اولین گروه شبه نظامیان مورد حمایت امارات به حومه استان حضرموت و به سمت مناطق نفت خیر، برای ریاض نشان دهنده تخطی از خطوط ترسیم شده نفوذ طرفین (امارات و عربستان) در استان های جنوبی است.

با وجود اصرار تشکیلات شبه نظامیان وابسته به ابوظبی به یورش گسترده به استان حضرموت و تسلط بر کل این استان بعد از تصرف استان شبوه و تمامی میادین نفتی موجود در این استان از سوی آنها، اما مخالفت و “وتوی” عربستان آنها را ناگزیر به توقف جنگ و عقب نشینی به استان شبوه و پس دادن برخی مناطق نفت خیر موجود در آن و جاده “العبر” به شبه نظامیان حزب الاصلاح کرد. این جاده به مرز عربستان منتهی می شود.

این تصمیم شبه نظامیان “العمالقه”، “دفاع شبوه” و حتی خود حزب الاصلاح را متعجب کرد، زیرا شبه نظامیان مورد حمایت امارات پیش از این وقعی به آتش بس اعلام شده توسط کمیته نظامی تابع شورای دست نشانده موسوم به “شورای ریاستی یمن” نگذاشته بودند.

در واقع، تصمیم تعلیق حمله پس از آن گرفته شد که ریاض و ابوظبی توافق کردند که یک تشکیلات مورد حمایت ریاض، جایگزین شبه نظامیان وابسته به حزب الاصلاح در منطقه نظامی در سیئون در استان حضرموت شوند و در مقابل، سیطره بر کل استان ابین به امارات اعطا شود که از نظر ابوظبی، سپر جدا کننده شبه نظامیانش در عدن با شبه نظامیان در شبوه به شمار می رودبه گفته برخی از تحلیلگران امور یمن، عربستان سعودی و امارات بدنبال پاکسازی و یک دست کردن مزدوران خود (حذف شبه نظامیان حزب الاصلاح) در استان های شبوه و حضرموت برای مهیا کردن آنجا جهت صادرات نفت و گاز سرقتی یمن در سایه بحران انرژی جهان به دستور آمریکا هستند.«عبدالسلام جحاف» روزنامه‌نگار یمنی اظهار داشت: آنچه در شبوه اتفاق می‌افتد، مقدمه‌ای است برای آنچه در آینده رخ خواهد داد و برنامه آمریکا به سرعت در حال حرکت به سمت کنترل مناطق تولید نفت است، چیزی که آمریکا از ابتدا با ابزارهای خود یا عربستان و یا امارات به دنبال آن بوده است.

العماری اظهار داشت: این درست است که حزب اصلاح تا حد زیادی به متجاوز خدمت کرده است، زیرا این حزب بزرگترین حزبی است که متجاوز را به کشور فراخواند و نسبت به خاک یمن هتک حرمت کرد و اولین حزبی است که کشتار یمنی‌ها را تشویق کرد، اما اکنون از اجرای آرزوهایش ناامید شده و ثمره خیانت خود را به کشور و مردم می‌بیند.

وی با بیان اینکه ابزارها (شورای انتقالی جنوب و حزب اصلاح) متفاوت، اما هدف آنها یکی است، افزود: هدف غارت منابع نفت و گاز یمن و تجزیه کشور است که با اعلام تجاوز آمریکا و عربستان به یمن از هشت سال پیش شروع شد و به درگیری بین همان مزدوران یمنی که اساساً باعث اشغال استان‌های جنوبی یمن شدند، کشیده شد.شکاف‌های زیادی که از ابتدا میان نیروهای نیابتی عربستان و امارات در جنوب یمن وجود داشت و اکنون نیز به اوج خود رسیده، بیانگر شکست استراتژی عربستان در جنگ یمن است

اواخر مهر ماه گذشته دو انفجار در بندرگاه «الضبه» واقع در شرق شهر مکلا مرکز استان حضرموت رخ داد که تحت اشغال ائتلاف متجاوز سعودی-اماراتی قرار دارد.

 این انفجارها همزمان با ورود یک کشتی حامل محموله نفتی صورت گرفت.  این انفجارها ناشی از حملات پهپادی بود. یک نفتکش غول پیکربرای انتقال دو میلیون بشکه نفت خام وارد بندر مذکور شد که بلافاصله این انفجارها رخ داد. این نفتکش قصد داشته است نفت برداشت شده از میادین «المسیله» در غرب حضرموت را به مقصد نامعلومی جابجا کند.

یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن هم ساعاتی بعدخبر داد که این انفجارها به خاطر حملات نیروهای یمن بوده است.وی تأکید کرد که  نیروهای مسلح یمن «حمله هشدارآمیز ساده‌ای» انجام دادند تا مانع از آن شوند که یک نفتکش بتواند نفت خام یمن را از طریق بندرگاه الضبه به یغما ببرد.

 استان حضرموت، بزرگترین تولیدکننده نفت در یمن است و مزدوران سعودی-اماراتی-آمریکایی بارها برای غارت نفت این کشور در مناطق تحت اشغال خود، به جان هم افتاده‌اند. وزارت نفت دولت نجات ملی یمن چندی پیش خبر داد که ائتلاف سعودی حدود ۱۰ میلیارد دلار از منابع نفتی یمن را به یغما برده است.

اینکه نیروهای وابسته به امارات، به عنوان مهمترین متحد عربستان در ائتلاف جنگی این کشور علیه یمن، تغییر موضع داده و قصد پیوستن به دولت صنعا را دارند و می‌خواهند در صف ارتش و کمیته‌های مردمی یمن علیه ائتلاف متجاوز بجنگند یک شوک راهبردی به این ائتلاف محسوب می‌شود.ناظران معتقدند که جدا شدن نیروهای تحت حمایت ابوظبی از ائتلاف سعودی می‌تواند منجر به فروپاشی کامل این ائتلاف گردد و در سایۀ پایان آتش‌بس، شرایط برای عربستان در عرصۀ یمن سخت‌تر شود.راه عربستان وامارات از همان سالهای ابتدایی شروع به جدا شدن کرد و بازنده اصلی آن عربستان بود به این دلیل که هزینه اصلی جنگ به دوشش افتاد ودر مقابل امارات ضمن اتخاذ یک استراتژی برای در امان ماندن مواضع داخلی خود از موشک ها و پهپادهای انصارالله ،بخش زیادی از خواسته های خود را در جنوب یمن محقق کرد

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی