پایگاه خبری توانا

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان گفت: گرانی و تورم بازار مسکن به گونه ای شکل گرفته که خانه دار شدن مردم به ویژه پایتخت نشینان سخت تر و در بازه زمانی نه چندان دورغیر ممکن خواهد شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری توانا، روند قیمتی ملک در کنار تعداد معاملات ثبت‌شده حاکی است بازار مسکن ایران دچار رکود تورمی شده است؛ به نحوی که همزمان با کاهش تعداد معاملات، بازارشاهد افزایش قیمت‌ می باشد.

قیمت مسکن در ایران به دلایل متعددی در دوره‌های متوالی با افزایش همراه بوده است اما همواره این پرسش مطرح می‌شود که کدام‌یک از عوامل بیشترین نقش را در این افزایش قیمت داشته‌اند؟

بازار مسکن هیچ گاه بدون تقاضا نبوده از بازنشستگانی که پس ازیک دوره طولانی قراره صاحبخانه بشوند تا جوانان تازه متأهل،همه از مشتریان واقعی این بازار پُر تقاضاست.

افزایش نرخ تورم در بازارها، رکود و گرانی هایی را به مردم تحمیل کرده است اما در کنار این پدیده قرار بر این بود بانک ها با تسهیلات دهی به موقع کمی از آسیب ناشی از جهش قیمت را کم کند.

در حالی متاهل‌های ساکن تهران که دو هفته قبل می توانستند با پرداخت بیش از ۹۵ میلیون تومان نسبت به خرید اوراق تسهیلات مسکن اقدام کنند، حالا برای خرید این اوراق باید بیش از ۹۸ میلیون تومان بپردازند.

طی دو سال اخیرروند افزایش قیمت خانه در تهران هیچ توقفی نداشته و طبق گزارش بانک مرکزی، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران ۴۳۷.۲ میلیون ریال بود که حاکی از افزایش ۱.۲ درصدی نسبت به ماه قبل می باشد.

سبقت گرانی مسکن از سقف درآمد ها دلیلی بر رکود بازار مسکن شده است تا جایی که متاهل‌های ساکن تهران علاوه بر افزایش قیمت ملک باید چوب گرانی وام مسکنی که قرار است به سختی دریافت و بازپرداخت کنند را هم می خورند!

در همین رابطه فرشید پورحاجت، دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان مهم‌ترین عامل افزایش قیمت مسکن را  بی‌ثباتی اقتصادی اعلام کرد ودر گفتگو با خبرنگار توانا گفت: رشد قیمت زمین، افزایش دستمزدها و نهاده‌های تولید به بی‌ثباتی اقتصادی بازمی‌گردد و ارتباط مستقیم با سیاست‌گذاری حوزه مسکن و غبارآلود بودن فضای کسب‌وکار دارد.

پورحاجت ادامه داد: این سه عامل اساسی باعث دامن زدن به افزایش قیمت زمین، افزایش هزینه‌ها و حتی مصالح ساختمانی شده است.

به گفته دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان، گرانی تسهیلات بانکی به متقاضیان واقعی، عامل بازدارنده افزایش تقاضا در بازار مسکن شده و همین دلیلی بر رکود معاملات است.

پور حاجت ادامه داد: قیمت تمام شده مسکن از همان روزهای نخست سال که دستمزد کارگران تا ۵۷ درصد افزایش یافت متاثر از این مصوبه دولت شد. در سال جاری قیمت مصالح ساختمانی دچار تغییر شد و در هفته‌های اخیر نیز مقداری دیگر افزایش پیدا کرد. این مساله باعث افزایش هزینه‌های تولید و در نهایت قیمت مسکن می‌شود.

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان تأکید کرد: در خصوص سایر نهاده های تولید مسکن نیز باید گفت که همه ساله در ابتدای سال قیمت نهاده های تولید افزایش می یابد و همین موضوع در قیمت تمام شده به خوبی خود را نشان می دهد. اما اینکه انتظار داشته باشیم همه کالاها گران شوند اما مسکن ثابت بماند تا حدودی به بیراهه رفته ایم.

این فعال بازار مسکن با اشاره به اینکه اگر بانک ها تعامل کافی با خریداران اصلی مسکن نداشته باشد قطعاً وضعیت معاملات ملک از این شرایط سخت تر خواهدشد، گفت: با عقب افتادن درآمدها از نرخ تورم وضعیت معاملات مسکن به طور قطعی کاهش بیشتری خواهد داشت و اگر تسهیلات گران تر به دست مشتریان بازار مسکن برسد، بارگرانی خانه نمی گذارد مردم همین راه سخت خانه دار شدن را طی کنند.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی