پایگاه خبری توانا

یک کارشناس مسائل اقتصادی معتقد است؛ ارز توافقی راهکاری برای مدیریت بخشی از تقاضای ارزی بوده و حذف ارز توافقی، سهمیه‌ای نقشی در کاهش تقاضا ندارد و در صورت حذف، این تقاضای ارزی از بین نمی‌رود بلکه به بازار آزاد هدایت می‌شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری توانا، در روزهای گذشته  فعالان بازار ارز با جهش‌های بی سابقه دلار به کانال‌های سی و چند هزار تومانی مواجه شده اند، تا جایی که شاخص ارزی برای نخستین بار در تاریخ به کانال سی و شش هزار تومان رسید. این وضعیت هیجانی دلار باعث شد، رئیس کل بانک مرکزی خبر از برنامه جدید سیاست گذار ارزی برای کنترل بازار ارز و سکه بدهد.

صالح آبادی اعلام کرد؛ افرادی که درصدند ارزی را خریداری کنند، به جای مراجعه حضوری به صرافی‌ها از طریق سامانه برخطی که راه اندازی شده است، می‌توانند درخواست‌های خود را برخط به صرافی مدنظر خود ارسال کنند و پس از احراز هویت، حضوری مراجعه کرده و ارز خود را دریافت می‌کنند و اینگونه سهولت دسترسی که یکی از محور‌های مدنظر ماست نیز میسر می‌شود.

  بازار توافقی باز بی نتیجه می ماند؟

به گزارش توانا، فعالان ارزی در روز‌های پایانی بهار امسال، با رونمایی بازار توافقی از سوی بانک مرکزی مواجه شدند؛ بازاری که با هدف پاسخ به تقاضای بازار و کاهش التهابات قیمت دلار ـ که به سطحی بی‌سابقه رسیده بود ـ به صرافان اجازه داد ارز اسکناس صادرکنندگان را با نرخی توافقی از آن‌ها خریداری کنند. بانک مرکزی همچنین با احیای کد ۲۴ سرفصل مصارف ارزی (سرفصل سایر)، بار دیگر فروش «ارز سهمیه‌ای» با کارت ملی را مجاز شمرد.

در ابتدا همان طور که از نام این بازار مشخص بود، قرار بر این شد تا قیمت دلار توافقی بین صراف و صادرکننده تعیین شود و صراف نیز به مردمی که متقاضی دلار و یورو بودند، با نرخ توافقی به فروشند. تا اینجا روند بازار توافقی مطلوب بود و چشم انداز رسیدن به ارز تک نرخی در اقتصاد ایران را بیش از هر زمانی تقویت کرد. به گونه ای که فعالان و کارشناسان اقتصادی تاکید داشتند در صورت رسیدن به دلار تک نرخی، شاهد حذف بازار سیاه ارز و برچیده شدن دلالی به دلیل نبود اختلاف قیمت خواهیم بود. اما موانع و مشکلاتی در مسیر بازار توافقی باعث شد تا هدف شکل گیری دلار تک نرخی در معاملات ارزی، تنها روی کاغذ بماند.

ارز توافقی سهمیه‌ای(2000 دلاری) موجب گرانی ارز می‌شود؟

بی توجهی به رفع موانع بازار توافقی ارز و خروج این بازار از مسیر شکل گیری ارز تک نرخی، باعث شد تا به مرور شاهد رونق دلالی در فضای دلار چند نرخی باشیم.این روز‌ها عرضه ارز با کارت ملی سهمیه‌ای انجام می‌شود، هر دلال به طور متوسط روزانه سهمیه ۵ تا ۱۰ نفر را خریداری می‌کند و از محل کارت ملی هر نفر حدود ۴ میلیون تومان سود خالص به دست می‌آورد؛ یعنی یک دلال متوسط روزانه ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان سود دلالی و در واقع رانت به دست می‌آورد.

در همین رابطه آلبرت بغزیان، کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار توانا درباره آثار ارز توافقی بر بازار ارزی کشور، اظهار کرد:‌ ارز سهمیه‌ای موجب گرانی ارز نمی‌شود و اخباری از این دست که هجوم مردم به صرافی‌ها باعث گرانی ارز شده صحت ندارد. تقاضای ارزی در این بخش آن میزان نیست که بتواند بازار را با نوسان‌های قیمتی مواجه کند.

به گفته او تا زمانی که محدودیت منابع ارزی وجود دارد امکان تک‌نرخی شدن ارزی وجود ندارد و حتی اگر فسادزا باشد تک‌نرخی کردن احتمال نوسان‌های رو به افزایش را به دنبال دارد.

فاصله ارز آزاد و سهمیه‌ای دلیل صف‌های طولانی جلوی صرافی‌ها

وی در مورد صف‌های خرید برای ارز توافقی، عنوان کرد:‌ صف‌های خرید ارز سهمیه‌ای در جلوی صرافی‌ها برای استفاده از فاصله ارز آزاد و سهمیه‌ای است. این تفاوت‌ها در هر بازار و کالایی باشد طبیعی است که متقاضی نیز خواهد داشت و در مورد خودرو نیز شاهد بودیم که این شرایط و صف‌های خرید وجود داشت.

کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد:‌ قبل از ارز سهمیه‌ای یا ارز مسافرتی متقاضیان ارز مورد نیاز خود را از بازار آزاد تهیه می‌کردند اما کاهش درآمدهای ارزی کشور موجب شد تا از آن سال‌ها، بانک مرکزی در بازار ارزی کشور این نوع ارزها از جمله ارز مسافرتی و ارز توافقی یا سهمیه‌ای را نیز پیش‌بینی کند.

بانک مرکزی زمینه‌ساز افزایش نرخ ارزها بوده است

بغزیان خاطرنشان کرد:‌ بانک مرکزی خود زمینه‌ساز افزایش نرخ ارز بوده اما با تدابیری برای بخشی از تقاضای ارزی راهکارهایی در نظر گرفته است.

هدایت تقاضای ارز سهمیه‌ای به بازار آزاد در صورت حذف

وی عنوان کرد:‌ حذف ارز توافقی سهمیه‌ای نقشی در کاهش تقاضا ندارد، این تقاضای ارزی حذف نمی‌شود بلکه این میزان تقاضا به بازار آزاد هدایت می‌شود.

کارشناس مسائل اقتصادی خاطرنشان کرد: البته ممکن است خرید و فروش و دلالی ارز توافقی یا سهمیه‌ای نیز انجام شود به این معنا که فردی ارز توافقی را دریافت کند اما آن را به افراد دیگری بفروشد.

وی افزود: ارز سهمیه‌ای موجب گرانی ارز نمی‌شود و اخباری از این دست که هجوم مردم به صرافی‌ها باعث گرانی ارز شده صحت ندارد. تقاضای ارزی در این بخش آن میزان نیست که بتواند بازار را با نوسان‌های قیمتی مواجه کند.

وی درباره ارز چند نرخی در کشور و تبعات آن، عنوان کرد:‌  امارات  کشوری در همسایگی ایران است و سال‌های زیادی است که نسبت درهم و دلار 3.60 درصد است. مردم در امارات دلار جمع‌آوری نمی‌کنند چون بانک مرکزی در این کشور این رابطه را حفظ کرده است.این سوال مطرح است که مگر قیمت دلار یا نفت در این کشور نوسان ندارد به طور حتم این نوسان‌ها در امارات هم وجود دارد اما چون بانک مرکزی این تنظیم را انجام می‌دهد مردم دغدغه‌ای برای ذخیره ارزها ندارند.

کشوری که در تحریم و محدودیت‌های ارزی است باید تقاضا مدیریت شود

وی گفت: در کشوری که تحریم بوده و نیازهای ارزی از تقاضای ارزی بیشتر است طبیعی است که باید سهمیه‌بندی انجام شود. در این شرایط واردات بخشی از کالاها از جمله خودرو نیز ممنوع  است به این دلیل که محدودیت‌های ارزی وجود دارد.

بغزیان گفت: چندنرخی بودن نظام ارزی در کشور ناشی از محدودیت‌های ناشی از ورود ارز به کشور است. اگر اعلام شود از فردا ارز تک نرخی است آیا به میزان تقاضای بازار ارز وجود دارد طبیعی است که نه. این خطر وجود دارد که در صورت تک نرخی شدن نوسان‌های رو به افزایشی نرخ ارز به وجود آید.

وی افزود: تا زمانی که محدودیت منابع ارزی وجود دارد امکان تک‌نرخی شدن ارزی وجود ندارد.

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی