پایگاه خبری توانا

تقریبا هر کسب و کاری همزمان با توسعه فعالیت، رونق و بزرگ شدن با مسئله ای رو به رو می شود که آنها را به عنوان چالشی مقابل خود می بیند و سعی در رفع و یا در غیراینصورت دور زدن آن دارد!

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری توانا، یکی از چالش هایی که همواره کسب و کارها با آن سروکار دارند “پرداخت مالیات” بوده و مدت هاست که اکثر آنها با هدف خودداری از پرداخت مالیات قانونی یا کمتر پرداخت کردن آن تلاش های قانونی و یا غیرقانونی خود را به کار می گیرند و به عبارتی از مالیات فرار می کنند البته که افزایش نرخ‌های مالیاتی در تمامی کشورها می‌تواند منجر به بی‌انگیزگی در سرمایه‌گذاری شود و زمینه لازم فرار مالیاتی و دور زدن مالیات را نیز فراهم کند اما درمجموع نمی توان از این تخلفی که در حال وقوع است چشم پوشی کرد.

فروشگاه های زنجیره ای نیز از این قائده مستثنی نیستند به طوری که می توان از بین این فروشگاه ها به “افق کوروش” به عنوان یکی از نمونه های فرار مالیاتی اشاره کرد، در حالی که هنوز داغ خبر گرانفروشی این مجموعه فروشگاه ها (که در سال 97 منتشر شد) سرد نشده بود اعتراض ها از اقدام عجیب “افق کوروش” بلند شد.

تقریبا در هر نقطه از ایران یکی از شعب فروشگاه های افق کوروش به چشم می خورد و جالب اینجاست که اگر متقاضی اخد نمایندگی این فروشگاه باشید در زمان عقد قرارداد هیچ حرفی از اینکه فرد متقاضی باید مالیات را پرداخت کند زده نمی شود و حتی این شرط مطرح می شود که باید دستکاه کارتخوان به نام آن فرد متقاضی ثبت شود، بر این اساس افق کوروش پرداخت مالیات را دور می زند و در این میان آن فرد بعد از مدتی با شوک ضرورت پرداخت مالیات مواجه است.

مهدی وزین، یکی از متقاضیانی که حدود هشت ماه گذشته نمایندگی افق کوروش را رها کرده است در گفتگو با خبرنگار توانا گفت: به نظر می رسد تمامی فروشگاه های زنجیره ای اینگونه باشند اما به طور کلی هنگامی که نمایندگی افق کوروش را دریافت کردم، روز اول و در زمان عقد قرارداد اینکه مالیات بر درآمد بر عهده ماست گفته نشد حتی هنگامی که قرارداد بسته شد اعلام کردند مالیات با خود شرکت است.

او ادامه داد: اما حدود یکسال بعد از اینکه وارد کار شدیم درست در خردادماه بود که گفتند باید مالیات بدهید، با تعجب فراوان از افراد طرف قرارداد سؤال کردیم چه مالیاتی؟! که در آنجا گفته شد این مبلغ مالیات بر درآمد است به طوری که در کنار اینکه مالیات بر ارزش افزوده را مشتریان پرداخت می کنند، مالیات بر درآمد بابت حق الزحمه ای که به عنوان مارجین به شما می دهیم باید پرداخت کنید بنابراین این را به اداره مالیات اعلام می کنیم که این پرداختی انجام شود.

وزین افزود: اعتراض و پیگیری های فراوانی که انجام دادیم راه به جایی نبرد و درنهایت گفته شد باید به اداره امور مالیاتی می رفتید و یکی از حسابداران خارج از مجموعه برای شما دفتر حسابرسی باز می کرد که خرج و مخارج را صرف کنید درصورتی که از همان روز اول یعنی زمان بسته شدن قرارداد این صحبت ها مطرح نبود و هیچگونه اطلاعات بابت این مسائل به ما داده نشد بنابراین به عبارتی فرار از مالیات انجام می دهند.

او تصریح کرد: نکته جالب اینجاست که خالص کارکرد مالیات بر درآمد پولی که به عنوان مارجین در هر سال به من دادند را بدون هیچگونه کم کردن هزینه ای مانند هزینه اجاره، آب، برق، گاز و حقوق و بیمه کارگران به عنوان رقم پرداخت مالیات اعلام کردند و در این میان هم اداره مالیات به تمام هزینه هایی که انجام دادیم گوشی نسپرد و درنهایت گفت چون افق کوروش اعلام کرد این میزان درآمد داشتید باید این مبلغ را به عنوان مالیاتش پرداخت کنید.

چه کسی پاسخگو است؟

براساس این گزارش خبرنگار توانا جهت کسب اطلاعات بیشتر در پی تماس های مکرر با روابط عمومی و مسئول این فروشگاه های زنجیره ای  تا تهیه و انتشار این گزارش پاسخی دریافت نکرده است وهمچنان پیگیر می باشد.

 

 

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی