پایگاه خبری توانا

مردم توان مالی کمتری نسبت به سال گذشته دارند از این رو خرید موادغذایی گران آن هم به صورت نقد برایشان سخت و در برخی مواقع غیر ممکن شده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری توانا، فروش اقساطی پس از بازار لوازم خانگی و سایر ملزومات مورد نیاز هر خانه به فروش مواد خوراکی مورد نیازسبد خانوارها رسیده است.

پیش از این شاهد فروش اقساطی مرغ و گوشت در سطح بازار بودیم و این روند به بیلبوردهای شهر کشید. مدتی بود چهره برخی از شهرها از جمله تهران نشان می داد برخی برندها در بازار رکود برای اینکه فروش داشته باشند اقدام به اجاره بیلبوردهای میلیونی جهت تبلیغ فروش اقساطی نیازهای روزمره زندگی و سبدخانوار کرده اند.

هرچند فروش اقساط مواد غذایی مانند مرغ و برنج و گوشت و….. از سوی واحدهای صنفی کوچک ومتوسط سطح شهر همچنان ادامه دارد و هر روز به تعداد این واحدها افزوده می شود.

این روند نشان دهنده کاهش توان خرید مردم حتی برای نیازهای اولیه زندگی و  حکایت از وخامت اوضاع دارد.

طی یکی دو سال گذشته گرانی مواد غذایی باعث شد که مردم کمتراز خرید این مواد غذایی استقبال کنند. صاحبان واحد‌های صنفی فست فودی‌ها و اغذیه فروشی در بازار ناگزیر باید به هر طریقی جبران کسری فروش داشته باشند؛ از این رو به فکر فروش اقساطی افتادند.

این در حالی است که مردم از خرید جزئی ترین کالاهای ضروری عاجز مانده اند هر روز بر قیمت کالاها افزوده می شود.

تبلیغ فروش اقساطی سایت های مختلف بدنبال گرانی محصولات غذایی موضوعی است که این روزها داغ است و هرکدام درپی جذب مشتریان با توان مالی کم می باشند!

خرید اقساطی از نزدیک ترین فروشگاه های مواد غذایی، امکان جذب سرمایه را برای مشتری فراهم می آورد. به وسیله این نوع از خرید، افراد می توانند حجم زیادی مواد غذایی را تنها با پرداخت هزینه ای اندک خریداری کنند. به عنوان مثال، می توان از این فروشگاه ها موادی مانند روغن و برنج ایرانی را به صورت عمده و فله سفارش داد. با این حال روش پرداخت این محصولات عمده، به صورت مرحله به مرحله و قسطی است.

توان خرید بافروش اقساطی جبران نمی شود

سهراب هاشمی کارشناس اقتصادی در گفتگو با توانا می گوید: مردم برای تهیه مایحتاج سفره های خود ناچار به خرید اقساطی شده اند.

هاشمی گفت: با کاهش بیش از 50درصدی قدرت خرید مردم درسال جاری، دهک های پایین جامعه ناچار به خرید اقساطی مواد خوراکی شده اند در غیر این صورت باید بیشتر مواد غذایی را از سفره های خود حذف کنند.

این کارشناس اقتصادی تبعات کاهش توان مالی مردم را چنین تشریح کرد؛متاسفانه روند صعودی قیمت اجناس همچنان ادامه دارد و این موضوع بسیاری از خرده فروشان و حتی عمده فروشان، را در شرایط سختی قرار داده است.متاسفانه قیمت این اجناس در بازار همچنان روند صعودی دارد.

هاشمی گفت: فروش اقساطی موادغذایی نمی تواند پاسخگوی نیاز معیشت مردم باشد چراکه تا پایان سال با افزایش تورم امکان خرید اقساطی موادخوراکی برای خانوارها سخت ترو یا غیر ممکن خواهدشد.

وی گفت: پس طرح اصلاح یارانه‌های کالاهای اساسی و پرداخت ماهانه ۴۰۰ هزار تومان به ازای هر نفر در دهک‌های کم درآمد، اقشار ضعیف از فقر مطلق فاصله گرفتند. دهک های ضعیف جامعه با پرداخت کمک هزینه معیشت مبلغ مایحتاج گوشت و مرغ مصرفی خانوار را به طور مستقیم دریافت می‌کنند اما این رقم ها در برابر تورم بسیار ناچیز است.

 

 

 

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی