پایگاه خبری توانا

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد به مناسبت روز گرامیداشت قربانیان سلاح های شیمیایی، خواهان جهانی عاری از چنین سلاح مرگباری شد.

به گزارش  پایگاه خبری توانا ، گوترش در حساب توئیتر خود دراین باره نوشت:تسلیحات شیمیایی سایه‌ای افکنده که قربانیان بیشماری در سراسر جهان گرفته است.

دبیرکل سازمان ملل متحد در ادامه نوشت: در روز گرامیداشت قربانیان جنگ شیمیایی، ما باید یاد آنها را گرامی داشته و تعهد خود را برای دست یافتن به جهانی عاری از چنین تهدیدی مورد تاکید قرار دهیم.

وسیع ترین حملات شیمیایی پس از جنگ جهانی اول علیه ایران

درحالی دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار جهان عاری از تسلیحات شیمیایی است که در دوران دفاع مقدس هشت ساله ایران ، رژیم وقت بعث عراق با حمایت آشکار آمریکا از تسلیحات شیمیایی که دولت های غربی از جمله آلمان در اختیار رژیم صدام قرار داده بودند، چه در صحنه نبرد علیه رزمندگان و چه در مناطق غیر نظامی به کرات علیه ایران استفاده کرد.

رژیم وقت عراق با وجود تصویب پروتکل ۱۹۲۵ ژنو، در طول دوران جنگ با نقض این معاهده بین‌المللی، بدون آنکه از سوی جامعه جهانی محکوم شناخته شود ؛ وسیعترین حملات شیمیایی پس از جنگ جهانی اول را علیه مردم ایران مرتکب شد./ایرنا

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی