پایگاه خبری توانا

*ریحانه عامری

امروزه پرداخت مالیات از جمله وظایف هر شهروند تلقی می شود و با توجه به پیچیدگی قوانین مالیاتی به گستره ی شمول آن و همچنین وضع مستمر منابع مالیاتی جدید در قوانین بودجه ای و سایر اسناد بالادستی و مقررات گذاری توسط مراجع ذیصلاح، بیش از پیش ضرورت افزایش آگاهی دانش مالیاتی شهروندان و فعالان اقتصادی (مودیان مالیاتی) به منظور معرفی اهداف و نقش درآمدهای مالیاتی در اداره کشور، نحوه هزینه کرد آن و تسهیل ساز و کارهای تشخیص و وصول درآمدهای مالیاتی را مسجل می سازد.

ناگفته پیداست که به هر میزان مودیان و شهروندان محترم از فلسفه وضع مالیاتها و حقوق و تکالیف مالیاتی خود مطلع باشند؛ با طیب خاطر و آرامش بیشتری به انجام تکالیف خود خواهند پرداخت در واقع تشحیذ اذهان عمومی و شفافیت اطلاعات که از طریق توضیح و تفسیر مقررات و بخش نامه ها و رویه های جاری، تسهیل فرآیند ها و … میسر می گردد؛ شرایطی را فراهم می نماید تا مودیان هرچه بیشتر اقناع وجدانی شده و به صورت داوطلبانه و بدون بکار بردن حربه های اجرایی اعم از تشویقات و معافیت های مالیاتی، افزایش مواعد تسلیم اظهارنامه های مالیاتی و… مالیات خود را پرداخت نمایند و از سوی دیگر، ماموران مالیاتی نیز با سرعت و آرامش بیشتری، مالیات را به حیطه ی وصول درآورند.

مع الوصف با توجه به وضعیت اقتصادی حاکم در جامعه کنونی ما از جمله؛ تحریم، تورم و … که بعضاً نیز موجبات نارضایتی شهروندان در سطوح مختلف را فراهم آورده است و از سویی عوامل معنونه باعث فرار مالیاتی گسترده یا اجتناب از پرداخت مالیاتی شده و می شود که این امر، مهمترین هدف مالیات که توزیع عادلانه ثروت می باشد را محقق نمی سازد. البته طی سنوات اخیر، تدابیر بسیاری از جمله جرم انگاری پدیده فرار مالیاتی ضمن ماده 274 قانون مالیات مستقیم مصوب 31/04/1394 و استفاده از فناوری های نوین مالیاتی مانند پیاده سازی طرح جامع مالیاتی، طراحی سامانه ها و نرم افزارهای نوین مالیاتی، تهیه و تصویب و ابلاغ دستورالعمل و بخشنامه و آیین نامه های مرتبط به منظور ایجاد ساز و کارهای نظارتی دقیق صورت پذیرفته است.

به هر روی در حال حاضر اصلی ترین منبع تامین بودجه کشور از درآمدهای مالیاتی و تحقق وصولی براساس پیش بینی ها، مستلزم مشارکت عمومی بوده و این امر مستلزم آگاهی شهروندان از حقوق و تکالیف مالیاتی شان می باشد. مزید بر آن مقوله فرار مالیاتی و عدم تمکین پرداخت مالیات به دلیل عدم آگاهی شهروندان می باشد به همین دلیل باعث عدم رعایت اصل عدالت مالیاتی می شود. لذا یکی از نیازهای ضروری جامعه امروزی فرهنگ سازی و تنویر افکار عمومی در خصوص پرداخت و ماهیت وجودی مالیات ها در حوزه حقوق عمومی می باشد و به طور حتم یکی از تاثیرگذارترین مکان های فرهنگی و آموزشی در راستای نهادینه شدن این تکلیف ملی، از طریق پرداخت صحیح و به موقع مالیات، با اشراف به کلیه مباحث و فرآیندهای مالیاتی، ضرورت ایجاد یک رشته دانشگاهی در حوزه حقوق مالیاتی را مطرح نمود.  به نظر میرسد این رشته می تواند موجبات افزایش دموکراسی مالیاتی و  بالطبع پرداخت مالیات داوطلبانه (خوداظهاری) را فراهم نماید.

البته رشته حقوق در گرایش های مختلف و همچنین رشته حسابرسی و حسابداری مالیاتی در سطح دانشگاه ها وجود دارد و در برخی موسسات وابسته به دستگاه هایی اجرایی تدریس می شود . لیکن کماکان در خصوص رشته حقوق مالیاتی به عنوان یک قلمرو جدید و دانش بین رشته ای در کشور همواره خلاء های فراوانی وجود دارد.

مزید بر آن، با توجه به اینکه یکی از مهمترین اهداف دانشگاه جامع علمی کاربردی، پرورش نیروهای متخصص، ماهر و فنی در سطوح مختلف شغلی در جامعه اعم از اقتصادی، حقوقی ، مالی، فرهنگی و اجتماعی و … می باشد. پیش بینی می شود که فارغ التحصیلان این رشته علاوه بر تسلط به مباحث مالیاتی و انجام تکالیف مالیاتی خود و موکل شان به صورت صحیح و منطبق با قانون که موجبات تسریع در فرآیندهای رسیدگی و دادرسی مالیاتی را فراهم می نماید، می توانند نسبت به تامین شغل متناسب با نیازهای روز جامعه در حوزه های دادرسی مالیاتی، مدیریت دفاتر خدمات مالیاتی، کارشناس و مشاور أمور ماالیاتی و …. امیدوارتر باشند.

علی ایحال، برای انتخاب عناوین دروس، سرفصل و ریز محتوای رشته موصوف، کلیه مباحث مالیاتی کاربردی در راستای رفع نیازهای جامعه ایرانی و حتی بعضاً مطالعات تطبیقی، مطابق با روش های نوین و قوانین و مقررات موضوعه و قابل اجرا با روش حقوقی و تاکید بر عادلانه بودن رسیدگی و فرآیند دادرسی عادلانه مالیاتی مورد توجه طراح و تولیدکنندگان این رشته بوده است.

حقوقدان و کارشناس حقوق مالیاتی*

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی